Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

70. a 80. léta v české moderní populární hudbě. Název školy: Základní škola Francova Lhota Název školy: Základní škola Francova Lhota Autor: Mgr. Lada.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "70. a 80. léta v české moderní populární hudbě. Název školy: Základní škola Francova Lhota Název školy: Základní škola Francova Lhota Autor: Mgr. Lada."— Transkript prezentace:

1 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě

2 Název školy: Základní škola Francova Lhota Název školy: Základní škola Francova Lhota Autor: Mgr. Lada Martinková Autor: Mgr. Lada Martinková Název: VY_32_INOVACE_20_70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Název: VY_32_INOVACE_20_70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/ Anotace: Žák získá poznatky o české populární hudbě v 70. a 80. letech 20. století. Žák bude seznámen s osobnostmi, které se v té době v české hudbě objevovaly. Anotace: Žák získá poznatky o české populární hudbě v 70. a 80. letech 20. století. Žák bude seznámen s osobnostmi, které se v té době v české hudbě objevovaly. Očekávaný výstup: Žák bude schopen alespoň několika větami povyprávět o jednotlivých žánrech a osobnostech v české moderní populární hudbě 70. a 80. let 20. století. Očekávaný výstup: Žák bude schopen alespoň několika větami povyprávět o jednotlivých žánrech a osobnostech v české moderní populární hudbě 70. a 80. let 20. století. Druh učebního materiálu: Pracovní prezentace. Druh učebního materiálu: Pracovní prezentace.

3 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě POPULÁRNÍ HUDBA Populární hudba je hudební kategorie, která zahrnuje veškeré hudební styly, ovšem kromě umělecké, folkové a klasické hudby. Pro populární hudbu se užívá také označení. Pro populární hudbu se užívá také označení pop music. Žánry taneční hudby: : beat, rock, heavy metal, punk rock 1. kytarové: beat, rock, heavy metal, punk rock : hip hop, rap, rhythm and blues 2. vokální: hip hop, rap, rhythm and blues : techno, house 3. elektronické: techno, house 4. pop

4 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Na počátku 60. let byla česká hudba prosycena především Na počátku 60. let byla česká hudba prosycena především big beatem. Vedle big beatu u nás existovala i hudba folková a country. Co se týká 70. let, tak to jsou roky diskoték, ale i hard rocku a punku. V 80. letech pak museli naši hudebníci reagovat na zcela jinou vlnu, a to vlnu hip hopu a dalších proudů světové scény. Z hlediska ideologie nebyly tyto hudební styly zpočátku přijaty, protože byly chápány jako nevhodné.

5 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě BIG BEAT Česká populární hudba 70. a 80. let v podstatě pokračovala tím, co se zrodilo v 60. letech – big beatem. Nejznámější big beatovou kapelou té doby byla skupina Olympic. Jmenujte ještě nějaké písně Olympicu. (Jasná zpráva) (Nějak se vytrácíš, má lásko)

6 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě FOLKOVÁ A COUNTRY HUDBA V 70. a 80. letech se také významně rozvíjela hudba folková a country. K nejznámějším interpretům této hudby patřili Ivan Mládek (Banjo band) a Wabi Daněk. Známí byli také Brontosauři Jana Nedvěda. (Jožin z bažin) (Rosa na kolejích) (Hejna včel)

7 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě POP MUSIC Pop music měla v té době menší význam. Velký úspěch v této době měl Karel Gott, Waldemar Matuška, Václav Neckář, Eva Pilarová a Helena Vondráčková. (Kdo vchází do tvých snů, má lásko) (Sbohem, lásko) (Když muž se ženou snídá) (Oliver Twist) (Dvě malá křídla)

8 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě HARD DOCK V 70. letech se do české populární hudby dostal i hard rock. S tímto žánrem se setkáváme u kapely Katapult a u zpěváka Jiřího Schelingera. Znáte ještě nějaké písničky Jiřího Schelingera? Víte, jak zemřel? (Někdy příště) (Holubí dům)

9 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě DISCO Ve 2. polovině 70. let se k nám dostal zcela nový typ hudby – disco. Tato hudba byla spjata s tanečními zábavami – diskotékami. Byl to úplně jiný typ hudby mládeže. Hlavním představitelem byla v té době skupina Diskobolos. V 80. letech pak takový styl převzal písničkář Michal David. Jaké další písničky od Michala Davida znáte? (Je to blízko)

10 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě PUNK Na samém konci 70. let se pak ve světě objevil zcela nový hudební styl – punk. Punk ukazoval něco zcela jiného, než se dosud v moderní hudbě objevilo. Do jakési neúplné punkové skupiny patřil Pražský výběr (Michael Kocáb, Vilém Čok). Čistý punk pak hrála kapela Abraxas. (Ach jo, jak já jsem línej) (Nekonečný boogie)

11 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě REGGAE [REGE] Reggae bylo novým stylem hudby, kde se spojují černošské a latinskoamerické rytmy. Hlavním představitelem této hudby byla skupina Yo-Yo Band. Vliv reggae bychom ovšem mohli také vidět v písničkách Jany Kratochvílové. (Jedem do Afriky) (V stínu kapradiny)

12 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě NOVOROMANTISMUS Představitelem této hudby byla u nás především skupina Precedens, později pak skupina Oceán (Shalom). Které dvě známé osobnosti můžete vidět na těchto obrázcích? (Válka a mír) (Bon Soir, Mademoiselle Paris)

13 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě HEAVY METAL Jedná se o klasický metal, který se u nás rozvíjel v 80. letech. Patří sem kapela Arakain. Na fotce se nachází jedna známá osobnost. Která? (Marylin)

14 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Nejen hudební, ale hlavně politický a ekonomický zvrat přišel v roce 1989, kdy došlo k pádu komunistického režimu. V tomto roce se narodilo mnoho hudebních skupin a interpretů. Mohla prorazit jakákoliv hudba, a to svobodně a bez obav.

15 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Obrázky: Dostupné na Google na www:..http://www.fonogram.4fan.cz/index.php?page=historie1..http://www.ireport.cz/news/6147-votvirak-laka-na-olympic-a-wohnout.html..http://retro.abysszine.com/ olympic-bigbit.html..http://www.ivanmladek.cz/..http://www.bystricko.cz/index.php?text=152-kulturni-a-sportovni-akce-v-listopadu http://nc-zpevnik.wz.cz/493_kaminky.html..http://www.karelgott.net/..http://hagana-bloguje.blog.cz/0701/waldemar-matuska..http://www.radioservis-as.cz/archiv07/21_07/21plus.htm..http://www.kalendarakci.atlasceska.cz/eva-pilarova-mestanska-beseda-plzen-22371/ Katapultu~05~leden~2009/http://www.muzikus.cz/novinky/Zemrel-Jiri-Dedek-Sindelar-z- Katapultu~05~leden~2009/..http://www.supermusic.sk/skupina.php?idskupiny=113..http://www.schelinger.wz.cz/rarityh.htm..http://petulkyblog.blog.cz/0603/fotky..http://www.progboard.com/Abraxas/985..http://www.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/ceskoslovensko/kapely/1277-yo-yo-band/..http://www.pokrok.eu/index.php?id_skladby=363&page=detail_skladby..http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bara_Basikova_a_precedens.jpg..http://kultura.denik.cz/hudba/kamaradi-o-mukovi-byl-to-srdcar html..http://master.ceskatelevize.cz/specialy/bigbit/ceskoslovensko/kapely/2695-arakain/

16 70. a 80. léta v české moderní populární hudbě Videa: Dostupná na Youtube na www: (Jasná zpráva) (Nějak se vytrácíš, má lásko) (Jožin z bažin) (Rosa na kolejích) (Hejna včel) (Kdo vchází do tvých snů, má lásko) (Sbohem, lásko) (Když muž se ženou snídá) (Oliver Twist) (Dvě malá křídla) (Někdy příště) (Holubí dům) (Je to blízko) (Ach jo, jak já jsem línej) (Nekonečný boogie) (Jedem do Afriky) (V stínu kapradiny) (Válka a mír) (Bon Soir, Mademoiselle Paris) (Marylin)


Stáhnout ppt "70. a 80. léta v české moderní populární hudbě. Název školy: Základní škola Francova Lhota Název školy: Základní škola Francova Lhota Autor: Mgr. Lada."

Podobné prezentace


Reklamy Google