Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

* Finanční gramotnost * Hospodaření domácností. ROZPOČET je porovnání příjmů a výdajů na určité období. Rozpočet si může sestavit jednotlivec i domácnost.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "* Finanční gramotnost * Hospodaření domácností. ROZPOČET je porovnání příjmů a výdajů na určité období. Rozpočet si může sestavit jednotlivec i domácnost."— Transkript prezentace:

1 * Finanční gramotnost * Hospodaření domácností

2 ROZPOČET je porovnání příjmů a výdajů na určité období. Rozpočet si může sestavit jednotlivec i domácnost. Organizace, obce, města, kraje i stát si sestavují také rozpočty, aby věděli, jak mají v daném roce hospodařit.

3 -Sečteme všechny příjmy a výdaje ve sledovaném období -Sečteme všechny výdaje ve sledovaném období -Porovnáme všechny příjmy a výdaje ve sledovaném období Příjmy Výdaje Kapesné 300 Kč Brigáda 500 Kč Nákup časopisů 150 Kč Sladkosti 90 Kč Vstupné do kina 250 Kč Nákup oblečení 200 Kč Celkem 800 KčCelkem 690 Kč Příjmy > Výdaje

4 -Sečteme pravidelné a nepravidelné příjmy -Sečteme pevné a kontrolovatelné výdaje -Porovnáme součet příjmů a součet výdajů Příjmy Výdaje Pravidelné mzda Kč Důchod Kč Nepravidelné Odměna Kč Pevné Nájem + SIPO Kč Splátka půjčky Kč Kontrolovatelné Jídlo Kč Provoz domácnosti Kč Zábava, koníčky Kč Oblečení, telefon Kč Celkem KčCelkem Kč Příjmy > Výdaje

5 Porovnání příjmů a výdajů Typ rozpočtu Příjmy = Výdaje Příjmy > Výdaje Příjmy < Výdaje Vyrovnaný Přebytkový Schodkový

6 Otázky a úkoly Proč rozdělujeme výdaje v rozpočtu na pevné a kontrolovatelné? Co zjistíme sestavením osobního a domácího rozpočtu? Proč je výhodné umět sestavit osobní rozpočet? Měla by mít každá domácnost svůj rozpočet?


Stáhnout ppt "* Finanční gramotnost * Hospodaření domácností. ROZPOČET je porovnání příjmů a výdajů na určité období. Rozpočet si může sestavit jednotlivec i domácnost."

Podobné prezentace


Reklamy Google