Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ekonomika domácnosti. Domácnost  Je to nejmenší ekonomická jednotka  Vyžaduje dodržování určitých ekonomických pravidel  Jedná se hlavně o rovnováhu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ekonomika domácnosti. Domácnost  Je to nejmenší ekonomická jednotka  Vyžaduje dodržování určitých ekonomických pravidel  Jedná se hlavně o rovnováhu."— Transkript prezentace:

1 Ekonomika domácnosti

2 Domácnost  Je to nejmenší ekonomická jednotka  Vyžaduje dodržování určitých ekonomických pravidel  Jedná se hlavně o rovnováhu mezi příjmy a výdaji  Nesmí se zapomínat na vytváření určité finanční rezervy

3 Pravidelné příjmy  Výplata  Podpora v nezaměstnanosti  Důchod  Sociální dávky  Výživné  Pronájem

4 Pravidelné příjmy  Výplata

5 Pravidelné příjmy Výplata Důchod Sociální dávky

6 Zneužívání sociálních dávek

7  Proti zneužívání sociálních dávek se bojuje velice těžce.  Jedním z projektů bylo zavést tzv. S-kartu.  Tento projekt byl ale zastaven.

8 Nepravidelné příjmy  Dědictví  Prodej svého majetku  Zastavárna  Nález  Charita  …………..  Brigáda

9 Pravidelné výdaje  Poplatky za rádio, TV, internet  Jízdné do zaměstnání  Energie  Nájem  Stravování doma i v zaměstnání  Údržba domácnosti Nutné Nezbytné  Opravy  Kultura  Rekreace, sport

10 Pravidelné výdaje Příjmy Výdaje Rezerva  Příjmy by měly být v rovnováze s výdaji.  Nejlepší je, když příjmy převyšují výdaje a vzniká tak rezerva.

11 Nečekané výdaje  Rezervou se pak řeší nečekané výdaje třeba za opravu něčeho nebo nákup nové věci.  Nečekaným výdajem se rozumí takový, který se vyskytne najednou ( nový spotřebič, oprava auta, atd.  Pokud rezervu nemáme, řeší se půjčkou, úvěrem nebo zástavou.

12 Nečekané výdaje  Řešení zastavením nějaké věci je ještě nevýhodnější.  Řešení půjčkou nebo úvěrem je velmi nevýhodné, splátky za půjčku jsou daleko vyšší než půjčka sama.

13 Platby  Bankovky i mince v ČR mají systém 1, 2, 5  Hotovostní – pomocí bankovek a mincí

14 Platby  Bankovní karta – utrácíte svoje peníze  Bezhotovostní – pomocí bankovních a kreditních karet.  Kreditní karta – utrácíte půjčené peníze

15 Ekonomika domácnosti  V horším případě alespoň o rovnováhu příjmu a výdajů  V případě ztráty zaměstnání a tedy i příjmu pomáhá Úřad práce (sociálka)  Při výpadku nebo snížení příjmu se logicky musí snížit i výdaje  Každá domácnost se musí snažit o převahu příjmů nad výdaji


Stáhnout ppt "Ekonomika domácnosti. Domácnost  Je to nejmenší ekonomická jednotka  Vyžaduje dodržování určitých ekonomických pravidel  Jedná se hlavně o rovnováhu."

Podobné prezentace


Reklamy Google