Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Schéma šroubovitého vrtáku. Šroubovité vrtáky Vzorce pro vrtání 3.Výkon P = práce za určitý čas Místo času „t“ [s] dosadíme otáčky „n“ [ot/s] 4.Příkon.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Schéma šroubovitého vrtáku. Šroubovité vrtáky Vzorce pro vrtání 3.Výkon P = práce za určitý čas Místo času „t“ [s] dosadíme otáčky „n“ [ot/s] 4.Příkon."— Transkript prezentace:

1 Schéma šroubovitého vrtáku

2 Šroubovité vrtáky

3 Vzorce pro vrtání 3.Výkon P = práce za určitý čas Místo času „t“ [s] dosadíme otáčky „n“ [ot/s] 4.Příkon elektromotoru Kde je účinnost 0,75 – 0,85

4 Řezná síla vrtání

5 Kopinatý vrták a korunkový vrták Kopinatý vrták Je dvoubřitý nástroj. Moderní mají destičky ze SK. Používá se u NC strojů. Korunkový vrták Slouží k výrobě na tzv. jádro. Jádro můžeme použít. Používá se od 30 mm.

6 Stupňovitý vrták Slouží ke zvýšení efektivnosti vrtání. Používá se pro vrtání díry pro šroub s válcovou nebo kuželovou hlavou. Nástroj má vrtací a zahlubovací část, současně vrtá i zahlubuje díru.

7 Strojní čas vrtání t- strojní čas vrtání [min] L- dráha vrtání [mm] L= ln + l + lp [mm] ln – náběh [mm] lp – přeběh [mm] n- otáčky vrtáku [ot/min] f- posuv vrtáku [mm/ot]

8 Odvození délky přeběhu

9 Úkoly: Vypočítejte M k, W, P, P p šroubovitého vrtáku. Napište dva vzorce pro výpočet řezné síly vrtání, nakreslete schéma působení složek řezné síly. Popište části šroubovitého vrtáku.

10 Vrtání a vyvrtávání jsou způsoby obrábění válcových (výjimečně kuželových) děr. Hlavní řezný pohyb je rotační, koná ho nástroj, vedlejší řezný pohyb - posuv a přísuv koná ho většinou nástroj. Vrtání je zhotovování díry do plného materiálu. Vyvrtávání je dokončování, zvětšování jiným způsobem předzhotovené (předlité, předkované) díry.

11 Plocha třísky vrtání a vyvrtávání Schéma vrtání Schéma vyvrtávání

12 Druhy vrtaček Stolnívrtání děr do 16 mm, malé obrobky, - umístíme- li několik vrtaček vedle sebe na jednom podstavci, jedná se o tzv. řadovou vrtačku Sloupovádíry do 40mm, pro menší obrobky, které se upínají na pracovní stůl, větší obrobky se upínají na základovou desku do drážek pomocí upínek Stojanovádíry do 60mm, má tužší konstrukci Otočná – radiální vrtačkaoznačení VR, hlavní částí vrtačky: - sloup s otočným ramenem, základová deska, vřeteník, slouží pro vrtání a vyvrtávání děr do 100mm, možnost upnutí: - na základovou desku, - na pracovní stůl, - v přípravku Přenosné otočné vrtačkyslouží k vrtání děr u rozměrných součástí a těžkých obrobků, - vřeteník na konci ramene spolu s vrtákem se dá natočit kolem dvou k sobě kolmých os.

13 Sloupová a radiální vrtačka

14 Další druhy vrtaček Vrtačky s revolverovou hlavou používají se pro obrábění děr postupně několika nástroji Speciální vrtačky: a. Vícevřetenové– produktivní vrtání v sériové výrobě, - jsou jednoúčelové stroje, mohou vrtat díry ve dvou nebo více rovinách, dají se sestavit ze stavebnicových jednotek b. Souřadnicovévrtání přesných děr s přesnou roztečí, používají se hlavně v nástrojárnách při výrobě přípravků c. Číslicově řízenémají počítačem řízený pohyb ve směru osy X a Y, hloubka vrtání se nastavuje zarážkami

15 Vodorovné vyvrtávačky jsou univerzální stroje, na kterých se dá frézovat, řezat závity a vyvrtávat. Používají se pro obrábění nerotačních součástí (převodových skříní atd.) Vedlejší řezný pohyb koná většinou obrobek upnutý na pracovním stole. Průměr děr se pohybuje v rozmezí 60 – 315mm. Rozdělení : a)Stolní b)Deskové c)Číslicově řízené d)Obráběcí centrum – vzniká přidáním zásobníku a výměníku nástrojů k NC vyvrtávačce

16 Nástroje pro vrtání a vyvrtávání 1.Podle normalizace – normalizované, - speciální (operační) 2.Podle materiálu– z nástrojové oceli – ze slinutých karbidů – P10, P20, 18 XXX 3.Podle způsobu upnutí – se stopkou, - nástrčné 4.Podle rozteče – stejnoměrné, - nestejnoměrné 5.Podle tvaru – válcové, - kuželové, - tvarové 6.Podle způsobu obrábění: a)Vrtáky – šroubovité, - středící, - kopinaté, - stupňovité, speciální na dlouhé díry b)Záhlubníky c)Výhrubníky - IT 9-12 d)výstružníky (strojní, ruční, rozpínací, stavitelné) e)Vyvrtávací tyče a vyvrtávací hlavy

17 Řezné podmínky Řezné podmínky jsou závislé a volíme je podle : 1.Druhu materiálu obrobku a jeho obrobitelnosti 2.Materiálu nástroje 3.Na hloubce díry 4.Na způsobu vrtání Řezné podmínky: 1.Řezná rychlost 2.Otáčky 3.Posuv na otáčku Dosahované stupně přesnosti VrtáníIT 13 Vyhrubování Vystružování

18 Upínání nástrojů 1.Za kuželovou stopku – přímo do kuželové dutiny vřetene, - pomocí redukčních pouzder. 2.Za válcovou stopku – upevňuje se na vřeteno upínací hlavičkou, zvláštním upínacím čelisťovým pouzdrem.

19 Úkoly: Jaký je rozdíl mezi vrtáním a vyvrtáváním? Vypočítejte plochu třísky na jeden břit. Vyjmenujte druhy vrtaček.

20 Vyvrtávací nástroje Používáme pro hrubování a dokončování děr předvrtaných nebo předlitých. Rozdělení : 1.Výhrubníky 2.Výstružníky 3.Vyvrtávací tyče 4.Vyvrtávací hlavy

21 Vyvrtávací tyč Nástrojem je nůž, jehož konstrukce je stejná jako u soustružnického nože. Nůž je upevněn na konci tyče. Podle počtu břitů se dělí tyče na 1 břité a 2 břité. Vyvrtávací hlavy Jsou určeny pro průměry větší, než 500mm.

22 Dělový vrták (hlavňový) vrták

23 Ejektorový vrták Ve vrtací hlavici jsou 3 řezné destičky a 2 vedení (fazetky ze SK) Tryskou proudí kapalina a vytváří podtlak, kterým se „odsává“ tříska. Použití: pro hluboké díry v sériové a hromadné výrobě. Má větší přesnost než hlavňový vrták.

24 Výhrubníky

25 Výstružníky

26 Výhrubník předzhotovující Používá se před výstružníkem. Jeho průměr je o 0,2 až 0,4 mm menší, než průměr výstružníku. p - přídavek na vystružování tv - tolerance výhrubníku

27 Výhrubník dokončovací Toleranční pole výhrubníku Je posledním nástrojem, který díru vyrábí s přesností IT 9 – IT12.

28 Výstružník Toleranční pole výstružníku Výpočet průměru výstružníku

29 Úkoly: Popište nástroje na obrázcích. Vysvětlete rozdíl mezi výhrubníkem a výstružníkem. Nakreslete toleranční pole výhrubníku a výstružníku a odvoďte velikost jejich průměru.


Stáhnout ppt "Schéma šroubovitého vrtáku. Šroubovité vrtáky Vzorce pro vrtání 3.Výkon P = práce za určitý čas Místo času „t“ [s] dosadíme otáčky „n“ [ot/s] 4.Příkon."

Podobné prezentace


Reklamy Google