Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algoritmizace a programování Algoritmy 4 – Vývojové diagramy (cykly)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algoritmizace a programování Algoritmy 4 – Vývojové diagramy (cykly)"— Transkript prezentace:

1 Algoritmizace a programování Algoritmy 4 – Vývojové diagramy (cykly)

2 Cykly Podstatou cyklu je opakování určité činnosti na základě vyhodnocení podmínky Podstatou cyklu je opakování určité činnosti na základě vyhodnocení podmínky Typy cyklů: Typy cyklů: Neznáme předem počet opakování Neznáme předem počet opakování While – podmínka na začátku While – podmínka na začátku Do While – podmínka na konci Do While – podmínka na konci Známe předem počet opakování Známe předem počet opakování For For

3 WHILE Cyklus se vstupní podmínkou Cyklus se vstupní podmínkou Vyhodnocení podmínky probíhá na počátku cyklu a pokud je podmínka splněna, provedou se příkazy cyklu Vyhodnocení podmínky probíhá na počátku cyklu a pokud je podmínka splněna, provedou se příkazy cyklu Cyklus nemusí proběhnout ani jednou Cyklus nemusí proběhnout ani jednou

4 WHILE - Příklady Zadejte sérii čísel. Po zadání nuly se zadávání ukončí. Zadejte sérii čísel. Po zadání nuly se zadávání ukončí. Uživatel zadá kolikrát chce vypsat slovo Ahoj a toto slovo tolikrát vypište. Uživatel zadá kolikrát chce vypsat slovo Ahoj a toto slovo tolikrát vypište. Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor. Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor.

5 DO WHILE Cyklus s výstupní podmínkou Cyklus s výstupní podmínkou Příkazy cyklu jsou provedeny před podmínkou cyklu Příkazy cyklu jsou provedeny před podmínkou cyklu Je-li splněna podmínka cyklu, cyklus se opakuje Je-li splněna podmínka cyklu, cyklus se opakuje Cyklus proběhne vždy minimálně jednou Cyklus proběhne vždy minimálně jednou Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor. Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor.

6 FOR Cyklus s parametrem Cyklus s parametrem Cyklus s podmínkou kdy počet průchodů (opakování) cyklem je předem znám Cyklus s podmínkou kdy počet průchodů (opakování) cyklem je předem znám Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor. Na vstupu je N čísel. Sečtěte je a výsledek zobrazte na monitor.

7 Přepínač Rozvětvení algoritmu na základě hodnoty výrazu Rozvětvení algoritmu na základě hodnoty výrazu Definujeme jednotlivé větve, na které se přepneme v závislosti vyhodnocené podmínky Definujeme jednotlivé větve, na které se přepneme v závislosti vyhodnocené podmínky Je to mnohem jednodušší zápis vnořovaného větvení programu Je to mnohem jednodušší zápis vnořovaného větvení programu Pracuje na principu menu (výběr z nabídky) Pracuje na principu menu (výběr z nabídky)

8 Přepínač - Příklad 1: Jídlo 1: Jídlo 2: Pití Vybereme volbu 1 Vybereme volbu 1 Vypíše se příslušné jídlo Vypíše se příslušné jídlo řízek, svíčková apod. řízek, svíčková apod. Vybereme volbu 2 Vybereme volbu 2 Vypíše se příslušné pití Vypíše se příslušné pití Kofola, tonic apod. Kofola, tonic apod.

9 Požadované znalosti Pojem cyklus (slide 2) Pojem cyklus (slide 2) Rozdělení cyklů (slide 2) Rozdělení cyklů (slide 2) Princip cyklu WHILE (slide 3) Princip cyklu WHILE (slide 3) Princip cyklu DO WHILE (slide 5) Princip cyklu DO WHILE (slide 5) Princip cyklu FOR (slide 6) Princip cyklu FOR (slide 6) Pojem přepínač (slide 7) Pojem přepínač (slide 7) Nakreslit vývojový diagram všech typů cyklů a přepínače (libovolný příklad) Nakreslit vývojový diagram všech typů cyklů a přepínače (libovolný příklad)

10 Test Teoretická část Teoretická část algoritmy – teorie (prezentace 01) algoritmy – teorie (prezentace 01) Praktická část Praktická část vývojové diagramy (prezentace 02-04) vývojové diagramy (prezentace 02-04) Potřeby Potřeby papír A4 (nejlépe čistý) papír A4 (nejlépe čistý) Propiska, tužka Propiska, tužka (pravítko) (pravítko)

11 Pěkný zbytek dne Pěkný zbytek dne


Stáhnout ppt "Algoritmizace a programování Algoritmy 4 – Vývojové diagramy (cykly)"

Podobné prezentace


Reklamy Google