Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Název školy:Základní škola, Jičín, Soudná 12 Autor:Monika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Název školy:Základní škola, Jičín, Soudná 12 Autor:Monika."— Transkript prezentace:

1 Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Název školy:Základní škola, Jičín, Soudná 12 Autor:Monika Eberlová Název: VY_32_INOVACE_02_a_9_Dýchací_sousta va_člověka Sada:Přírodopis VIII. – Člověk Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Monika Eberlová

2 Název: Přírodopis VIII. – Soustava dýchací Autor: Monika Eberlová Anotace: Prezentace slouží k výkladu látky o dýchací soustavě člověka. K této výkladové prezentaci je vytvořena procvičovací část v programu Easiteach. Metodické zhodnocení: Prezentace použita při výkladu, jako názorný doplněk. Tato prezentace byla odpilotována dne v VIII. třídě ZŠ Jičín, Soudná 12.

3 SOUSTAVA DÝCHACÍ Zajišťuje přísun kyslíku a vylučování oxidu uhličitého. - dýcháním se kyslík přijatý do plic dostává do krve. Krev kyslík rozvádí do jednotlivých buněk tkání a z buněk zpět do vnějšího prostředí. Dýchání

4 DÝCHACÍ CESTY nosohltan hrtan nosní dutina průdušnice průdušinky hltan průduška plíce

5 HORNÍ DÝCHACÍ CESTY Nosní dutina - vzduch se zde ohřívá a zvlhčuje. Vedlejší nosní dutiny: Nosohltan, hltan

6 DOLNÍ CESTY DÝCHACÍ

7 HRTAN - HLASIVKY

8 DÝCHACÍ POHYBY nádech - činností dýchacích svalů – bránice a mezižeberní svaly se rozšiřuje hrudník a vzduch je nasáván do plic. výdech - hrudník se zmenšuje a vzduch je z plic vypuzován.

9 PLÍCE nekuřák kuřák

10 chřipka NEMOCI DÝCHACÍ SOUSTAVY zápal plic zánět průdušnice tuberkulóza - očkování alergie

11 PREVENCE NEMOCÍ DÝCHACÍ SOUSTAVY návštěva solné jeskyně pohyb na čerstvém vzduchu dostatečně větrat místnosti OTUŽOVÁNÍ

12 INFORMAČNÍ ZDROJE: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: [online] [cit ]. Dostupné z WWW: =603&tbm=isch&tbnid=TEGpe92k1afsOM:&imgrefurl=http://skolajecna.cz/biologie/Sources/Photogallery_Detail.php%3Fin tSource%3D1%26intImageId%3D302&docid=ns6u8TdTOBw- cM&imgurl=http://skolajecna.cz/biologie/Images/Textbook/Big/ /00302.jpg&w=800&h=482&ei=3rAfUd- ADMrbtAba34DwDQ&zoom=1&iact=hc&vpx=778&vpy=242&dur=4953&hovh=174&hovw=289&tx=37&ty=200&sig= &page=3&tbnh=137&tbnw=226&start=48&ndsp=28&ved=1t:429,r:74,s:0,i:306 [online] [cit ]. Dostupné z WWW:


Stáhnout ppt "Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Název školy:Základní škola, Jičín, Soudná 12 Autor:Monika."

Podobné prezentace


Reklamy Google