Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZŠ Brno, Řehořova 3 Autoři české a světové literatury 6.-9. Český jazyk 9.ročník III2-32-07.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZŠ Brno, Řehořova 3 Autoři české a světové literatury 6.-9. Český jazyk 9.ročník III2-32-07."— Transkript prezentace:

1 ZŠ Brno, Řehořova 3 Autoři české a světové literatury Český jazyk 9.ročník III

2 Karel Havlíček BOROVSKÝ *

3 - český básník, novinář, politik, zakladatel české žurnalistiky a satiry - BOROVSKÝ odvozeno od místa narození – Borová na Vysočině

4 Studoval na gymnáziu v Havlíčkově ( tehdy Německém ) Brodě, poté filozofii v Praze. Vstoupil do kněžského semináře, ale byl nespokojen s poměry v církvi. Rok působil v Rusku jako vychovatel –po návratu napsal Obrazy z Rus.

5 Stal se redaktorem Pražských novin, založil vlastní Národní noviny. Po zákazu vydávání založil v Kutné Hoře časopis Slovan – jeho zastavením r přestaly existovat české noviny.

6 Roku 1848 byl K. H. Borovský poprvé zatčen a několik dnů vězněn. Propuštěn byl z důvodu poslanecké imunity. Při soudních sporech byl osvobozen díky své obhajobě.

7 byl Havel deportován do tyrolského Brixenu. O exilu bylo rozhodnuto bez soudního řízení. Roku 1852 za ním přijela manželka Julie s tříletou dcerou Zdenkou.

8 Havlíček zde pobíral plat vyššího úředníka a obýval druhý nejdražší dům. Byl pod stálým policejním dohledem, kontrolována byla i jeho korespondence.

9 Když se Havlíček zavázal, že nebude pokračovat ve veřejných aktivitách, byl téměř po 4 letech vyhnanství propuštěn. Mezitím v Praze zemřela jeho manželka na tuberkulózu. Onemocnění bylo zjištěno i u K. H. Borovského a jeho dcery. Havlíček, bez práce a financí žil u matky v Německém Brodě.

10 V červenci 1856 byl Havlíček v horečkách převezen do Prahy, o 5 dnů později zemřel ve věku nedožitých 35 let. Pohřeb uspořádal Josef Němec a Božena Němcová údajně položila na jeho hrob trnovou korunu jako symbol mučednictví.

11 Na námět irské pověsti o králi s oslíma ušima. Žalozpěv – popis Havlíčkova zatčení a jeho pobytu v Tyrolsku.

12 EPIGRAMY – krátká satirická báseň kritizující soudobé poměry. K. H. Borovský je věnoval : Církvi, Králi, Vlasti, Múzám, Světu Pomodli se, Čechu, k svatému Vojtěchu, by tě vzaly samostatné národy do cechu. Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme. Odkud vzalo - zkouším žáky - jméno Rakous počátek? Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek.

13 Roku 1848 navrhl K. H. Borovský přejmenování Koňského trhu na Svatováclavské náměstí a Dobytčího trhu na Karlovo náměstí.

14 Zdroje: k.jpg havlicek-nazval-brixen-sidlem-hlupaku-a- pokrytcu/727923&id_seznam= tyden-roku-2009.aspx me=Pozdrav-z-Havlickova-Brodu-(Havlickuv-dum) kamenotiskarich-pred-200-lety/

15 Odkazy: brixenu-pkk-/nej-tipy.asp?c=A120924_151602_nej-tipy_glu olsanske-hrbitovy---hrob-k.-h.-borovskeho.html


Stáhnout ppt "ZŠ Brno, Řehořova 3 Autoři české a světové literatury 6.-9. Český jazyk 9.ročník III2-32-07."

Podobné prezentace


Reklamy Google