Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VODSTVO AMERIKY Většina světadílu je odvodňována do Atlantského oceánu, řeky ústící do Tichého oceánu a do Severního ledového oceánu mají méně vody a jsou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VODSTVO AMERIKY Většina světadílu je odvodňována do Atlantského oceánu, řeky ústící do Tichého oceánu a do Severního ledového oceánu mají méně vody a jsou."— Transkript prezentace:

1 VODSTVO AMERIKY Většina světadílu je odvodňována do Atlantského oceánu, řeky ústící do Tichého oceánu a do Severního ledového oceánu mají méně vody a jsou kratší Hlavní americké řeky: Amazonka : -vzniká soutokem několika řek pramenících v Andách, je nejdelší řekou na světě – délka 7025 km -v ústí je široká 250 km, díky šířce toku mohou námořní lodi plout až 1500 km proti proudu do města Manaus. - nejdelší a nejvodnatější řeka světa (přestavuje větší objem vody než všechny řeky světa dohromady)

2

3 Mississippi :  největší řeka Severní Ameriky, významná dopravní cesta  úmoří Atlantského oceánu Řeka Sv. Vavřince :  důležitá dopravní cesta, spojuje Velká kanadská jezera s Atlantským oceánem, tvoří hranici mezi Kanadou a USA Ostatní významné řeky :  Orinoko- s rozsáhlou deltou  Paraná- v Laplatské nížině  Uruguay  Yukon-Severské řeky mají dostatek vody po celý rok (jsou napájeny z ledovců a sněhu) v zimě zamrzají  Colorado- vytváří proslulý Grand Canyon  Mackenzie- nejdelší řeka Kanady

4 o Mnoho řek je splavných a využívaných k říční plavbě + využití Velkých jezer o Mnohé řeky jsou využívány k výrobě energie (hydroelektrárny) o Okrajová moře poskytují nepřeberné bohatství (rybolov, těžba ropy v šelfu, centra turistiky). o Panamský průplav vybudovaný na začátku 20. století urychlil spojení mezi Tichým a Atlantským oceánem o Ekologicky významné jsou mokřady (JA – Amazonie, Pantanal, SA – Everglades).

5 JEZERA VELKÁ KANADSKÁ JEZERA

6 Největší vodní plochou v Americe jsou Velká kanadská jezera na hranicích mezi Kanadou a USA. Jsou tvořena pěti jezery vzájemně propojenými řekami a kanály. V jejich okolí je hustě zalidněná průmyslová oblast.  Hořejší jezero – největší, má podobnou rozlohu jako ČR  Michiganské jezero  Erijské jezero  Ontario  Huronské jezero

7 Niagarské vodopády nachází se mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario ve skutečnosti jsou vodopády dva - na kanadské straně Kanadská podkova a na americké straně tzv. Americký vodopád výška 52 m turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi, je jich 5 vodopády lákají také sebevrahy a odvážlivce k překonání ohromné masy vody

8 Americký vodopád a Kanadská podkova – dvě části Niagarských vodopádů

9 ZIMNÍ NIAGARA ANDĚLSKÝ VODOPÁD VODOPÁDY IGUACU

10 VELKÉ SOLNÉ JEZERO JEZERO TITICACA HOŘEJŠÍ JEZERO

11 COLORADO AMAZONAS

12 Ekologická katastrofa v Mexickém zálivu vypukla 20. Dubna 2010, kdy explodovala těžební plošina Deepwater Horizon (společnosti BP). Z vrtu v hloubce 1500 metrů začala prýštit ropa a její proud se podařilo zastavit až v polovině července. Do moře se tak dostalo až 650 milionů litrů suroviny. Ropná havárie byla nejhorší v dějinách Spojených států.

13 Itaipú je druhá nejvýkonnější vodní elektrárna na světě. Rozkládá se na hranicích Brazílie a Paraguaye na řece Paraná. Pro srovnání její instalovaný výkon je 7x větší než u naší jaderné elektrárny Temelín. Teplé a čisté vody Karibského moře jsou turistickým rájem.

14 PANAMSKÝ PRŮPLAV délka 81,6 km 1914 průplavem proplouvá první loď

15

16 Doplň správné názvy řek v Americe a určí jeho úmoří: A.Tato řeka vyhloubila hluboký kaňon – 446 km dlouhý, se šířkou od 500 m do 29 km. Okolí je prohlášeno za NP v USA. Je to řeka: B.Řeka, která je největší, nejvodnatější a nejdelší na světě. Její délku změřili čeští hydrologové a zjistili, že má tři zdrojnice. Je to: C.Tato nejdelší severoamerická řeka pramení nedaleko hranice USA a Kanady. Je to: D.Na hranici mezi Mexikem a USA teče řeka:

17 Doplň správné názvy řek v Americe a určí jeho úmoří: A.Tato řeka vyhloubila hluboký kaňon – 446 km dlouhý, se šířkou od 500 m do 29 km. Okolí je prohlášeno za NP v USA. Je to řeka: B.Řeka, která je největší, nejvodnatější a nejdelší na světě. Její délku změřili čeští hydrologové a zjistili, že má tři zdrojnice. Je to: C.Tato nejdelší severoamerická řeka pramení nedaleko hranice USA a Kanady. Je to: D.Na hranici mezi Mexikem a USA teče řeka: COLORADO TICHÝ O. AMAZONKA ATLANTSKÝ RIO GRANDE ATLANTSKÝ MISSISSIPPI ATLANTSKÝ

18 Do textu se vloudilo několik chyb. Najdi a podtrhni je, poté je správně napiš do připraveného rámečku: Severní Amerika má velké množství jezer. Většina je ledovcového původu. Největší je jezero Dolejší, které patří do soustavy Malých kanadských jezer. Tato jezera se rozkládají na hranicích Mexika a USA. Mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario leží známé Viktoriiny vodopády.

19 Do textu se vloudilo několik chyb. Najdi a podtrhni je, poté je správně napiš do připraveného rámečku: Severní Amerika má velké množství jezer. Většina je ledovcového původu. Největší je jezero Dolejší, které patří do soustavy Malých kanadských jezer. Tato jezera se rozkládají na hranicích Mexika a USA. Mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario leží známé Viktoriiny vodopády. HOŘEJŠÍ VELKÝCH KANADY NIAGARSKÉ

20 Křížovka - zadání 1.Řeka protékající New Yorkem. 2. Záliv s vysokým rozdílem výšky hladiny přílivu a odlivu. 3. Bolívijské vysokohorské jezero. 4. Jezero na Floridě. 5. Lagunou hrazené jezero ve Venezuele. 6. Průliv mezi Amerikou a Antarktidou. 7. Nádrž, přes niž vede Panamský průplav. 8. Záliv, do nějž ústí řeka Paraná 9. Nejdelší a nejvodnatější řeka světa. 10. Průliv mezi pol. Yucatán a ostrovem Kuba. 11. Nejznámější severoamerické vodopády.

21 Křížovka - řešení Co je to SupervulkánSupervulkán Čím světu hrozí Yellowstone? Video on YouTubeYouTube

22 Písemka-slepá mapa Pondělí 29.února (7AB) Povrch(oceány,moře, pohoří, ostrovy,zálivy, průlivy, průplavy) Úterý 1.3 vodstvo- řeky, jezera,vodopády(7.B) Pátek 4.3 vodstvo- řeky, jezera,vodopády(7.A)

23 Ameriku omývají 3 oceány: Tichý (Pacifik), Atlantský, Severní ledový Části světového oceánu: 1)Beringovo moře 2)Beringův průliv 3)Beaufertovo m. 4)Hudsonův záliv 5)Labradorské m. 6)Kalifornský záliv 7)Mexický záliv 8)Sargasové moře 9)Karibské moře 10)Panamský průplav 11)La Plata 12)Magalhãesův průliv 13)Aljašský záliv 14)Drakeův průliv 15)záliv Fundy Jezera: A)Velké Medvědí j. B)Velké Otročí j. C)Winnipežské j. D)j. Titicaca E)Velká jezera - Hořejší j. - Huronské j. - Michiganské j. - Erijské j. - j. Ontario F) Maracaibské j.

24 Řeky: Severní Amerika: -Mississippi (-Missouri) -Mackenzie -Yukon -Řeka Sv. Vavřince -Rio Grande -Colorado Jižní Amerika: -Amazonka (přítoky: Tapajós, Xingu, Madeira) -Paraná a Paraguay -Orinoko Vodopády: Severní Amerika: - Niagarské vodopády Jižní Amerika: -Angelův vodopád -vodopády Iguaçu


Stáhnout ppt "VODSTVO AMERIKY Většina světadílu je odvodňována do Atlantského oceánu, řeky ústící do Tichého oceánu a do Severního ledového oceánu mají méně vody a jsou."

Podobné prezentace


Reklamy Google