Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Česká republika – demokratický stát demokracieprezident vládaparlament zákonyvolby

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Demokracie a demokratický stát Je-li stát demokratický, řídí ho prostřednictvím svých zástupců všichni občané. Základním právem obyvatel České republiky je právo volit. Ve volbách si zvolí zástupce a ti za ně rozhodují o nejdůležitějších záležitostech. Demokracie zaručuje všem občanům základní práva, svobodu, rovnost před zákonem. DEMOKRACIE – co si představíme při vyslovení tohoto slova?

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Prezident V čele České republiky stojí prezident. Prezident - jmenuje a odvolává vládu, - podepisuje zákony, - zastupuje náš stát při jednáních se zástupci ostatních zemí, - podepisuje mezinárodní smlouvy. Prvním českým prezidentem byl Václav Havel, druhým prezidentem byl zvolen Václav Klaus.

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Vláda Vláda řídí chod státu. Je složena z ministrů. V jejím čele stojí premiér (předseda vlády). Každý ministr se stará o určitou část správy státu, řídí své ministerstvo. Například jeden z ministrů řídí ministerstvo školství, jiný ministerstvo zdravotnictví, další ministerstva obrany, financí, kultury či spravedlnosti.

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Parlament Parlament České republiky tvoří Poslanecká sněmovna a Senát. Má zákonodárnou moc, to znamená, že poslanci a senátoři v Parlamentu projednávají a přijímají zákony. Přijatými zákony se všichni obyvatelé České republiky musí řídit. Zákony jsou tedy nařízení, kterými se musíme všichni řídit. Nejvyšším zákonem je Ústava České republiky. Stanovuje základní práva a povinnosti občanů.

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Policie a soudy Na dodržování zákonů dbá policie. Pokud spácháme trestný čin (například krádež, ublížení na zdraví), potrestá nás soud. Pachatel trestného činu je soudcem odsouzen k trestu: zaplatí pokutu, půjde do vězení či musí vykonat veřejně prospěšné práce. Musí nahradit způsobenou škodu. Trestným činem je také šikana, týrání nebo zastrašování.

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Volby Ve svobodných volbách volí občané České republiky své zástupce. Volby se konají tajným hlasováním. Volení zástupci jsou většinou členy politických stran nebo hnutí. Právo volit má každý občan České republiky, kterému je víc než osmnáct let.

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zopakujeme si Česká republika je demokratickým státem. Vznikla 1. ledna 1993. Hlavním městem je Praha. Zde sídlí prezident, vláda a Parlament. V čele České republiky stojí prezident. Chod státu řídí vláda v čele s premiérem. Vláda je složená z ministrů. Parlament se skládá z Poslanecké sněmovny a Senátu. Poslanci a senátoři projednávají a přijímají zákony. Na dodržování zákonů dbá policie, jejich porušení trestají soudy. Své zástupce volí občané starší osmnácti let. použité ilustrace: autor


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google