Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Státní symboly ČR 4. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Státní symboly ČR 4. ročník"— Transkript prezentace:

1 Státní symboly ČR 4. ročník
Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Inovace a zkvalitnění výuky projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST EU Peníze školám Státní symboly ČR 4. ročník

2 Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší
Název: Státní symboly ČR Anotace: Státní symboly ČR jsou státní vlajka, státní hymna, velký a malý státní znak, státní barvy, vlajka prezidenta republiky a státní pečeť. Vznik a vývoj jednotlivých státních symbolů. Užívání státních symbolů vhodným a důstojným způsobem. Vypracoval: Mgr. Iva Hořejší Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět, Vlastivěda Metodika práce s materiálem: Výkladová prezentace, která lze použít i k opakování učiva. Ročník: 4. ročník Datum vytvoření:

3 STÁTNÍ SYMBOLY Každý stát má své státní symboly.
Jsou to předměty, které si stát určil jako své oficiální nezaměnitelné označení. Symboly vycházejí z tradic státu a stát reprezentují. Státní symboly mohou vhodným způsobem užívat také jednotliví občané. Jejich zneužití, např. malování na různé předměty, je trestné.

4 STÁTNÍ SYMBOLY ČR česká vlajka česká státní hymna
státní barvy (trikolóra) velký státní znak malý státní znak prezidentská standarta státní pečeť

5 STÁTNÍ VLAJKA Skládá se z horního bílého pruhu a dolního červeného pruhu, do nichž je vsunut modrý klín. Ten zasahuje do poloviny šířky vlajky. Je to nejčastěji užívaný státní symbol. Vyvěšujeme ji při státních svátcích a jiných významných příležitostech.

6 Vývoj vlajky ČR vlajka ČSR 1918 - 1920 vlajka republiky 1920 - 1939,
  vlajka republiky , dodnes

7 Návrhy vlajky ČSR v roce 1918

8

9 STÁTNÍ HYMNA Hymnou České republiky je první sloka písně „Kde domov můj“ z české hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka z roku Autor textu - Josef Kajetán Tyl, Autor hudby - František Škroup.

10 STÁTNÍ HYMNA Kde domov můj? Kde domov můj, kde domov můj?
Fr. Škroup, J. K. Tyl Kde domov můj, kde domov můj? Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled; a to je ta krásná země, země česká, domov můj, země česká, domov můj. Státní hymna se hraje při významných státních a veřejných událostech. Vzdáváme jí čest tichem a uctivým postojem.

11 STÁTNÍ BARVY Státními barvami jsou bílá, červená a modrá. Trikolóru, vznikne tak, že se spojí tři stejně široké pruhy – bílý, červený a modrý.

12 VELKÝ STÁTNÍ ZNAK Je tvořen štítem se čtyřmi poli.
Jednotlivá pole symbolizují historická území : České republiky – Čechy, Moravu a Slezsko. V prvním a čtvrtém poli je vyobrazen český stříbrný dvouocasý se zlatou korunou. Ve druhém poli je na modrém podkladu umístěna moravská šachovaná orlice se zlatou korunou. Ve třetím poli se na zlatém podkladu nachází černá slezská orlice. Velký státní znak označuje budovy státních úřadů.

13 Malý státní znak Tvarem připomíná štít zakončený dole špičkou.
Je tvořen jediným polem, v němž je umístěn na červeném podkladu stříbrný dvouocasý lev se zlatou korunkou. Malý státní znak se využívá pro razítka státních úřadů.

14 PREZIDENTSKÁ STANDARTA
Standarta má čtvercový tvar s vyobrazením velkého státního znaku. Pod znakem je připojeno heslo Pravda vítězí.

15 Vlajka prezidenta republiky
Vlajku prezidenta republiky lze užít k označení: sídla prezidenta republiky v době jeho přítomnosti v České republice, dopravního prostředku používaného prezidentem republiky.

16 Pan Jiří Louda je autorem prezidentské standarty a nejcennějšího znaku občana této země - státního znaku České republiky.

17 STÁTNÍ PEČEŤ Státní pečeť tvoří velký státní znak podložený lipovými ratolestmi. Okolo je umístěn nápis Česká republika. Pečeť je užívána k ověřování mezinárodních smluv.

18 Téma: Státní symboly ČR, 4. ročník
Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional PowerPoint Obrázky z internetu Autor: Mgr. Iva Hořejší ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (


Stáhnout ppt "Státní symboly ČR 4. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google