Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_ZIK_III-2_17

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_ZIK_III-2_17"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_ZIK_III-2_17
Česká republika Státní symboly VY_32_INOVACE_ZIK_III-2_17

2 Státní symboly České republiky
Státní symboly jsou zákonem stanovené znaky, kterými stát označuje svou svrchovanost a tyto jsou projevem státnosti. Státními symboly se stát reprezentuje ve vztahu k jiným státům, vyjadřuje jimi svou historii, územní vývoj, státoprávní povahu i národní identitu. Podoba státních symbolů má svoje historické opodstatnění.

3 Státní symboly České republiky
velký státní znak malý státní znak státní barvy státní vlajka vlajka prezidenta republiky státní pečeť státní hymna

4 Velký státní znak Velký státní znak je tvořen štítem se čtyřmi poli. Jednotlivá pole symbolizují historická území České republiky - Čechy, Moravu a Slezsko, čtvrté pole pak republiku jako celek. V prvním a čtvrtém poli je vyobrazen stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou. Ve druhém poli je na modrém podkladu umístěna červeno-stříbrně šachovaná orlice se zlatou korunou. Ve třetím poli se na zlatém podkladu nachází černá orlice s červenou zbrojí a zlatou korunou, ozdobená stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými listy a uprostřed vybíhajícím křížkem.

5 Malý státní znak Malý státní znak je tvořen jediným polem, na němž je umístěn na červeném podkladu stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou.

6 Státní barvy Státní barvy jsou: bílá červená modrá v uvedeném pořadí.

7 Státní vlajka Státní vlajka se skládá z horního bílého pruhu a dolního červeného pruhu, do nichž je vsunut žerďový modrý klín. Poměr šířky k délce je 2:3. Modrý klín zasahuje do poloviny šířky vlajky. Visí-li vlajka svisle, pak je bílý pruh vlevo a červený vpravo, modrý je vždy nahoře. Užité barvy jsou národními barvami České republiky.

8 Vlajka prezidenta republiky
Vlajka prezidenta republiky je čtvercového tvaru. Na bílém podkladu, olemovaným okrajem z bílých, červených a modrých plaménků je umístěn velký státní znak, pod kterým je na červené stužce podložené žlutými lipovými ratolestmi bílý nápis PRAVDA VÍTĚZÍ.

9 Státní pečeť Státní pečeť tvoří velký státní znak podložený lipovými ratolestmi. Okolo je vepsán nápis ČESKÁ REPUBLIKA.

10 Státní hymna Hymnou České republiky je první sloka písně "Kde domov můj" z původní české hry Fidlovačka. Autorem textu je Josef Kajetán Tyl, autorem hudby František Škroup.

11 Státní hymna Kde domov můj, kde domov můj. Voda hučí po lučinách, bory šumí po skalinách, v sadě skví se jara květ, zemský ráj to na pohled! A to je ta krásná země, země česká, domov můj, země česká, domov můj!

12 Zákony upravující používání státních symbolů
· Zákon č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, ve znění zákona č. 154/1998 Sb., (dále jen "zákon o státních symbolech") · Zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů (dále jen "zákon o užívání státních symbolů")


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_ZIK_III-2_17"

Podobné prezentace


Reklamy Google