Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Únor 1948 - převrat Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 15. 2. 2012. Nový začátek (New start)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Únor 1948 - převrat Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 15. 2. 2012. Nový začátek (New start)"— Transkript prezentace:

1 Únor převrat Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne Nový začátek (New start) CZ.1.07/1.4.00/ Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 č. 3 název Únor převrat anotace Žáci poznávají poválečný vývoj státu. očekávaný výstup ZV – LMP Člověk a společnost – 2. stupeň D – znát průběh a důsledky 2. světové války a nový politický a hospodářský vývoj v Evropě druh učebního materiálu Prezentace druh interaktivity Výklad ročník 9.

3 Situace po 2. SV Po 2. světové válce Čechy i Slováky nejvíce zajímala jejich společná budoucnost. Během druhé světové války zemřely tisíce lidí, i škody na majetku byly obrovské. Vedle toho bylo nutné vyřešit státní uspořádání a politický systém. Probíhala „národní očista“, která měla zajistit potrestání nacistických zločinců, zrádců a spolupracovníků s fašisty, byly rozděleny pozemky a majetky odsunutých Němců a zrádců.

4 Norimberský proces – potrestání válečných zločinců tresty: od 10 let až do doživotí a trest smrti (Göring, Hess a další)

5 Národní fronta Na veškerém dění v poválečném Československu
se podílely politické strany, které byly sdružené v Národní frontě Čechů a Slováků . Mimo ni nebyly povoleny žádné jiné politické strany. Strany v Národní frontě Komunistická strana Nár.socialistická strana Sociálně demokratická strana Lidová strana Slovenská demokratická strana

6 Poválečné hospodářství
Znárodnění Majetek (půda, domy …) Němců, zrádců a kolaborantů, dále soukromý hospodářský majetek byl převeden do státního vlastnictví = byl znárodněn. Systém plánovaného hospodářství Měl vést k rychlé obnově válkou zničeného hospodářství, nadále existovaly i soukromý sektor a řemeslná výroba.

7 Volby 1946 V květnu 1946 proběhly v ČSR 1. demokratické
parlamentní volby, kterých se účastnily všechny strany Národní fronty. Zvítězila v nich Komunistická strana Československa – získala 38 % hlasů. Prezidentem byl opět zvolen Edvard Beneš, sestavením vlády byl pověřen nově zvolený předseda vlády Klement Gottwald.

8 Průvod v Maďarsku - portréty Gottwalda a Stalina

9 Vliv Sovětského svazu V Československu po volbách 1946 začala sílit
moc KSČ a s ní i vliv Stalina, který čím dál tím víc ovlivňoval dění v zemích osvobozených Sov. svazem na konci 2. SV. Chtěl, aby v těchto zemích byla nastolena vláda bolševiků. Stoupalo napětí mezi politickými stranami v NF, ty pochopily, že KSČ chce převzít veškerou moc, začaly se proto bouřit.

10 Ekonomická a politická krize
K politickým problémům se přidaly i problémy ekonomické. Republika měla málo surovin, pracovních sil, ceny rostly, klesla zemědělská výroba, průmysl zaostával. Naši ekonomové proto přijali pozvání na konferenci do Paříže v červenci 1947, kde se jednalo o americké pomoci Evropě – tzv. Marshallův plán. Stalin však naší republice tuto pomoc zakázal a ČSR jeho nátlaku podlehla.

11 Ohrožená demokracie S blížícím se rokem 1948 ostatní strany pochopily, že KSČ chce převzít veškerou moc ve státě, protože všechna důležitá místa byla postupně obsazena komunisty oddaných Gottwaldovi. Komunisté využili nepokojů proti ostatním politickým stranám a přesvědčily většinu lidí, že když se stát zbaví továrníků a statkářů, bude se jim žít lépe. Uvěřili heslu: „Když bude vše patřit dělníkům a rolníkům, nebude bída.“

12 Únor 1948 Prezident Beneš ustoupil tlaku komunistů, aby zabránil krveprolití, a 25. února 1948 přijal demisi nekomunistických ministrů. Tak byla v Československu nastolena TOTALITA = nedemokratická moc Demise = odstoupení ze svého úřadu

13 Edvard Beneš (28. května 1884 – 3. září 1948) a s manželkou

14 Slovníček Co znamená? Znárodnění Demise Totalita

15 Znárodnění = převedení soukromého Demise = odstoupení ze svého úřadu
Odpověď Znárodnění = převedení soukromého majetku do státního vlastnictví Demise = odstoupení ze svého úřadu Totalita = nedemokratická moc nastolená ¨ komunisty

16 Zdroje MÜLLER, Oldřich. Dějepis pro 2. stupeň základní školy praktické. 4. díl. 1. vydání. Praha : Parta, ISBN s KOHOUTKOVÁ, H.; KOMSOVÁ, M. Dějepis na dlani. 2. vydání. Olomouc : Rubico, 2007. ISBN s

17 Zdroje obrázků Všechny uveřejněné odkazy [cit ] dostupné pod licencí Creative Commons – Norimberský proces Průvod Maďarsko Edvard Beneš Edvard Beneš s manželkou


Stáhnout ppt "Únor 1948 - převrat Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Hana Zimová. Vytvořeno dne 15. 2. 2012. Nový začátek (New start)"

Podobné prezentace


Reklamy Google