Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Skladba – předmět - objekt

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Skladba – předmět - objekt"— Transkript prezentace:

1 Skladba – předmět - objekt

2 Anotace materiál tvoří 20 slidů, v nichž je zopakována a prohloubena látka předchozích ročníků z oblasti syntaxe a toto procvičeno; seznámení vedlejší větou předmětnou a jejím využitím v praxi cílová skupina: 7. ročník autor: Mgr. Tomáš Kozák očekáváný výstup: žák rozezná ve větě předmět a vv- předmětnou, umí je zaměňovat a správně používat, je nutno využívat formu prezentaci k zachování interaktivity použitá literatura: učebnice SPN pro 7. ročník, Český jazyk – Přehled učiva pro základní školu průběh: za pomoci prezentace provedeme výklad a pracujeme se žáky na cvičeních

3 Základní pojmy řízenost předmět vedlejší věta předmětná

4 Předmět Předmět je rozvíjející větný člen závislý na slovese nebo přídavném jméně. Může být ve všech pádech kromě 1. a 5. pádu. Sloveso (přídavné jméno) jeho pád řídí, proto tento vztah nazýváme řízenost. Na předmět se ptáme řídícím členem a všemi pádovými otázkami kromě otázky kdo?, co? Předmět označuje osobu, zvíře nebo věc, které jsou slovesným dějem zasaženy, jichž se slovesný děj týká nebo které slovesným dějem vznikají. Předmět bývá nejčastěji vyjádřen podstatným jménem nebo zájmenem, ale může jím být i jiný slovní druh, např. sloveso v infinitivu (uměl kreslit, rozhodl se zůstat, snažil se vyhrát).

5 Vyhledej předměty a urči jejich pád.
Nejmohutnější lvi dosahují hmotnost kg. Lidé lovili levharty především pro jejich krásné kůže. Gepardy lze nejen snadno ochočit, ale jsou také svým pánům věrní a velice k nim lnou. Na mláďata gepardů číhají různá nebezpečí, a proto se často nedožijí ani věku tří let. Levhartí matka svá mláďata krmí, starostlivě o ně pečuje a všemu je učí. Gepard indický sloužil člověku při lovu. Tygr vydrží celé hodiny nehnutě čekat na svou kořist.

6 Vyhledej předměty a urči jejich pád.
Nejmohutnější lvi dosahují hmotnost kg. Lidé lovili levharty především pro jejich krásné kůže. Gepardy lze nejen snadno ochočit, ale jsou také svým pánům věrní a velice k nim lnou. Na mláďata gepardů číhají různá nebezpečí, a proto se často nedožijí ani věku tří let. Levhartí matka svá mláďata krmí, starostlivě o ně pečuje a všemu je učí. Gepard indický sloužil člověku při lovu. Tygr vydrží celé hodiny nehnutě čekat na svou kořist. 4.p. 4.p. 3.p. 3.p. 4.p. 4.p. 3.p. 4.p. 4.p. 3.p. 4.p.

7 Vyhledej předměty a urči jejich pád.
Já jsem ti o něm ještě neřekl to nejdůležitější. Chytrému napověz, hloupého trkni. On se umí vždycky o sebe postarat. Řekl jen fuj. Chystal jsem se mu všechno vysvětlit. Umínil si naučit se hrát hokej. I Michal, kterému jsem tolik důvěřoval, mě zklamal. Na obchody, plné lahůdek, se ani nepodíval. Lékař mu doporučil nejíst tučné.

8 Vyhledej předměty a urči jejich pád.
Já jsem ti o něm ještě neřekl to nejdůležitější. Chytrému napověz, hloupého trkni. On se umí vždycky o sebe postarat. Řekl jen fuj. Chystal jsem se mu všechno vysvětlit. Umínil si naučit se hrát hokej. I Michal, kterému jsem tolik důvěřoval, mě zklamal. Na obchody, plné lahůdek, se ani nepodíval. Lékař mu doporučil nejíst tučné. 3.p. 4.p. 4.p. 4.p. 3.p. 4.p. 4.p. 4.p. 4.p. 4.p. 4.p. 4.p. 2.p. 3.p. 4.p. 4.p.

9 Pamatuj!!! Některá slovesa musí být předmětem rozvita. Např. u sloves zasloužil se, daruje, neobejde se není sdělení bez předmětu úplné; musíme vyjádřit, o co se zasloužil, komu a co daruje, bez čeho se neobejde. Slovesa, která vyžadují doplnění předmětem se nazývají předmětová, slovesa na kterých předmět záviset nemůže (utíkám, směje se), jsou bezpředmětová. Protože předmět spoluvytváří základ věty, musí být ve větě zpravidla vyjádřen, vynechat jej můžeme jen ve zvláštních případech (Náš Jára už čte = umí číst, přečte cokoliv).

10 Rozdělte slovesa na předmětová a bezpředmětová.
zadívat se. smrákat se, připomenout, slušet, najíst se, přemýšlet, vkročit, začít, zčervenat, uvažovat, poslechnout

11 Rozdělte slovesa na předmětová a bezpředmětová.
připomenout slušet přemýšlet začít uvažovat poslechnout zadívat se smrákat se najíst se vkročit zčervenat

12 Vedlejší věta předmětná
VV předmětná vyjadřuje předmět věty řídící. Bývá uvozena spojkami i vztažnými zájmeny nebo příslovci. Ptáme se na ni větou řídící a všemi pádovými otázkami kromě otázky kdo?, co? Na věty předmětné často odkazujeme zájmeny. Všichni se zajímají o to, co se stalo. Tato zájmena neurčujeme jako větný člen.

13 Vedlejší věta předmětná
Petr zkoumal příčinu neúspěchu. Petr zkoumal, co bylo příčinou neúspěchu.

14 Vedlejší věta předmětná
Pro pláč ani nebyla schopna mu poděkovat. Pro pláč ani nebyla schopna, aby mu poděkovala.

15 Vedlejší věta předmětná
Všichni se zajímají o jeho včerejší vyprávění Všichni se zajímají o to, co včera vyprávěl

16 Vedlejší věta předmětná
Spoléhali jsme se na jejich pomoc. Spoléhali jsme se, že nám pomůžou.

17 Rozlište vv-podmětné a vv-předmětné.
Vypráví se, že se tam o půlnoci zjevuje strašidlo. Vyprávěl nám, jak se jako malý bál být sám doma. Aby se to už nikdy neopakovalo, to je teď nejdůležitější. Nikdy jsme nepochybovali o tom, že to dokáže. Jsem si jistá, že mi brzy napíše. Že jsou to všechno pověry, to je jistě zbytečné říkat. Bylo zřejmé, že by jel rád s námi. Že bych ho nějak urazil, toho si nejsem vědom.

18 Rozlište vv-podmětné a vv-předmětné.
předmětné x podmětné Vypráví se, že se tam o půlnoci zjevuje strašidlo. Vyprávěl nám, jak se jako malý bál být sám doma. Aby se to už nikdy neopakovalo, to je teď nejdůležitější. Nikdy jsme nepochybovali o tom, že to dokáže. Jsem si jistá, že mi brzy napíše. Že jsou to všechno pověry, to je jistě zbytečné říkat. Bylo zřejmé, že by jel rád s námi. Že bych ho nějak urazil, toho si nejsem vědom.

19 Nahraďte předměty vv-předmětnými
Lidé odpradávna toužili po svobodě. Lidé odpradávna toužili, aby byli svobodní. Vždycky se snaží za každou cenu vyhrát. Vždycky se snaží, aby vyhrál za každou cenu. Právě jsme přemýšleli o správném řešení této rovnice. Právě jsme přemýšleli, jak bychom správně vyřešili tuto rovnici. Maminka mi nařídila dojít na nákup. Maminka mi nařídila, abych došel na nákup. Přál si co nejrychleji zmizet.

20 Nahraďte předměty vv-předmětnými
Přál si, aby co nejrychleji zmizel. Už jste slyšeli o té havárii? Už jste slyšeli o tom, že se stala havárie? Těším se na tvůj příjezd. Těším se, že přijedeš. Ještě jsem vám nevyprávěla o svých zážitcích z prázdnin. Ještě jsem vám nevyprávěla, co jsem zažila o prázdninách. V dílně nám předváděli výrobu nádob na hrnčířském kruhu. V dílně nám předváděli, jak se vyrábějí nádoby na hrnčířském kruhu.

21 Nahraďte vv-předmětné předměty
Věra pevně věřila, že se brzy uzdraví. Brzy jsme všichni poznali, jak je tento objev důležitý. Chtěl vědět, kolik je přesně hodin. Zdena byla přesvědčena, že bude mít úspěch. Dočkal jsem se konečně, že se rozbřesklo. Při pohledu na uhynulé ryby jsme pochopili, jaký význam mají čisticí zařízení. Vřele jsem mu poděkoval, že mně pomohl. Jirka si stěžoval, že ho bolí hlava. … ve své brzké uzdravení. … důležitost tohoto objevu. … přesný čas. … o svém úspěchu. … rozbřesku. … význam čisticích zařízení. … za pomoc. … na bolest hlavy.


Stáhnout ppt "Skladba – předmět - objekt"

Podobné prezentace


Reklamy Google