Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"— Transkript prezentace:

1 Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz
Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/ Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Typologie spojů ze dřeva Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_13_02 Název DUMu: Spoje nelepené Pro obor vzdělávání: L/02 Předmět: Konstrukce Ročník: UZD-2 Autor: Bc. Václav Pihera Datum:

2 Rozšiřovací spoje nelepené

3 Spojení na polodrážku

4 Spojení na polodrážku (zařazení)
Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na obklady stěn a stropů

5 Spojení na polodrážku (charakteristika)
Při spojení na polodrážku mohou prkna sesychat a vzniklé spáry jsou viditelné jen minimálně. Nejčastěji se opracovávají čtyřstrannou hoblovací frézkou a jsou opatřena dvěma polodrážkovými profily. Nevýhodou je velká ztráta dřeva při frézování a polodrážka, která se při sesychání deformuje (odstává).

6 Spojení na polodrážku (charakteristika)
Aby se z pohledové strany zdůraznila styčná spára, mohou se hrany zkosit nebo zaoblit. Působí dekorativně a spáry způsobené sesycháním jsou méně zřetelné. Použití: jednoduché obložení, stropy a opláštění stěn

7 Spojení na polodrážku (charakteristika)
Spojovací části s polodrážkou potřebují podkladovou konstrukci s malou vzdáleností, aby se řezivo příliš neprolamovalo a spojení polodrážkou zůstalo těsné.

8 Spojení na polodrážku (charakteristika)

9 Spojení na polodrážku (charakteristika)

10

11 Spojení na polodrážku (charakteristika)

12 Spojení na vlastní pero a drážku

13 Spoje na vlastní pero a drážku (zařazení)
Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na obklady stěn a stropů podlahy

14 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)
Spojení na pero a drážku se skládá z drážky a vyříznutého vlastního pera. Při posunu spoje by měla být mezi perem a drážkou vůle. Drážka musí být hlubší než pero, aby vnější spáry k sobě dobře dosedly. U podlahových palubek je drážka umístěna trochu mimo střed směrem dolů (excentricky), aby byla plocha pochůzné vrstvy vyšší.

15 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)
I u této spáry dochází k velkému úběru materiálu v šířce, ale je zase stabilnější ve vedení a deformuje se méně než spoj na polodrážku. Spojení na pero a drážku se často používá u obložení stěn a stropů, protože spára způsobená sesycháním se dá na pohledové straně skrýt širším perem nebo zkoseným profilem na hranách.

16 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)
Často potřebujeme tento způsob spojení připevnit k nosné spodní konstrukci neviditelně. To je možné, pokud přes spodní plochu drážky skrytě přibijeme hřebíky nebo sponky k nosné konstrukci.

17 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

18 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

19 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

20 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

21 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

22 Přesazená obložení

23 Přesazená obložení (zařazení)
Jedná se o rozšiřovací spoj. Je to spoj nelepený. Je vhodný na: obklady stěn a stropů vchodové nebo garážové dveře

24 Přesazená obložení (charakteristika)
Přířezy jsou na bočních plochách vydrážkovány tak, aby do sebe sousední přířezy zapadaly. Přířezy bez profilu se mohou střídat s profilovanými nebo s úzkými lištami. Získáme tím velice plastickou vrchní plochu.

25 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

26 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

27 Spoje na vlastní pero a drážku (charakteristika)

28 Zdroj materiálů: NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce v interiéru. Praha: Grada, 2006, ISBN NUTSCH, Wolfgang. Konstrukce Nábytku. Praha: Grada, 2003, ISBN JOSTEN, Elmar; REICHE, Thomas; WITTCHEN, Bernd. Truhlářské konstrukce. Grada: Praha, 2011, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Příručka pro truhláře. Praha: EUROPA-SOBOTÁLES, 2006, ISBN KANICKÁ, Ludvika; HOLOUŠ, Zdeněk. Nábytek. Praha: Grada, 2011, ISBN KOUŘIL, Jan; BUBEN, František. Truhlářství. Praha: Grada, 2003, ISBN SLAVICKÝ, Richard. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2001, ISBN HOLOUŠ, Zdeněk; MÁCHOVÁ, Eliška; KOTÁSKOVÁ, Pavla. Odborné kreslení. Praha: Informatorium, 2008, ISBN NUTSCH, Wolfgang a kol. Odborné kreslení. Praha: EUROPA-SOBOTÁLES, 2007, ISBN WÖHRLIN, Traugott. Nábytkové slohy. Praha: Grada, 2008, ISBN


Stáhnout ppt "Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, Nepomuk,"

Podobné prezentace


Reklamy Google