Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ústavní základy legislativy JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ústavní základy legislativy JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D."— Transkript prezentace:

1 Ústavní základy legislativy JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D.

2 Právní stát Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana (čl. 1 odst. 1 Ústavy). Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon (čl. 2 odst. 3 Ústavy) Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá (čl. 2 odst. 4 Ústavy).

3 Právní stát Státní moc lze uplatňovat jen v případech a v mezích stanovených zákonem, a to způsobem, který zákon stanoví (čl. 2 odst. 2 LZPS) Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá (čl. 2 odst. 3 LZPS). Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod (čl. 4 odst. 1 LZPS).

4 Zákonodárná moc v ČR Zákonodárná moc v ČR náleží Parlamentu Parlament je tvořen dvěma komorami - Poslaneckou sněmovnou a Senátem

5 Zákonodárná iniciativa Návrh zákona může podat: –poslanec –skupina poslanců –Senát –vláda –zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku Vláda má právo vyjádřit se ke všem návrhům zákonů

6 Ústavní základy legislativního procesu viz zejm. čl. 41, 42, 44 až 48 a čl. 50 až 52 Ústavy

7 Ústavní základy podzákonné normotvorby K provedení zákona a v jeho mezích je vláda oprávněna vydávat nařízení (čl. 78 Ústavy) Ministerstva, jiné správní úřady a orgány územní samosprávy mohou na základě a v mezích zákona vydávat právní předpisy, jsou-li k tomu zákonem zmocněny (čl. 79 odst. 3 Ústavy)

8 Srovnání se zahraničními úpravami Slovenská republika Spolková republika Německo


Stáhnout ppt "Ústavní základy legislativy JUDr. Jan Kněžínek, Ph.D."

Podobné prezentace


Reklamy Google