Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Present Perfect Tense and Past Simple Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Present Perfect Tense and Past Simple Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"— Transkript prezentace:

1 Present Perfect Tense and Past Simple Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. Provozuje Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedogických pracovníků (NÚV).

2 Present Perfect x Past Simple Předpřítomný čas vyjadřuje děj, který se odehrál, ale není zde důležitý okamžik kdy se odehrál. I´ve seen all the ´Star Wars´movies. Minulým časem prostým vyjadřujeme přesněji vymezené děje, u kterých je známo i časové určení, kdy se odehrály. I went to Paris on holiday last July.

3 Časové výrazy, které se často pojí s předpřítomným časem this week/ this month/ this year/ this century today, this morning, this afternoon, this evening recently, lately (v poslední době) so far (doposud), up to now (až doposud) since (od té doby až dosud) not yet (ještě ne), already (už, již), just (právě) never, ever

4 Časové výrazy, které se často pojí s časem minulým yesterday last week/year/holiday In 1982 two monts ago before Christmas when I was 5years old during the 2nd WW.....

5 ?

6 First – Present Perfect, then – Past Simple Předpřítomný čas použijeme často když hovoříme o našich zkušenostech a zážitcích. Následující, upřesňující informace, podáváme v čase minulém: Have you ever been to Japan? - Yes, I have. Why did you go there? - I went there with my colleague to do business with our Japanese partners. I´ve broken my arm. - How did it happen? I fell over when I was playing football.

7 Have you ever....... ? 1) sent a text message to a wrong friend? - Yes, I have. -Who did you send the message to? -I sent the message to …. 2)been abroad? 3)forgot your friend´s birthday? 4)swum in a sea? 5)asked for an autograph? 6)won a competition/ race?

8 Present Perfect or Past Simple Abigail Smith is a famous writer. She (1)……….. (not win) a Nobel Prize, yet. She (2) ……..(always be) interested in literature and fauna and flora. She (3) ……… (write) a famous documentary book about animals. Abigail (5) …… (work) in Africa two years ago. She (6) ……(study) the life of animals there. “I (7) ……(never see) such beautiful wildlife like in Africa, ” she says. The publishing company (8) …… (sell) millions of copies so far. Last year Abigail (9) …… (send) some money to children in Africa.

9 Present Perfect or Past Simple Abigail Smith is a famous writer. She (1) hasn´t won a Nobel Prize, yet. She (2) has always been interested in literature and fauna and flora. She (3) has written a famous documentary book about animals. Abigail (5) worked in Africa two years ago. She (6) studied the life of animals there. “I (7) have never seen such beautiful wildlife like in Africa, ” she says. The publishing company (8) has sold millions of copies so far. Last year Abigail (9) sent some money to children in Africa.


Stáhnout ppt "Present Perfect Tense and Past Simple Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Romana Petrová. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz,"

Podobné prezentace


Reklamy Google