Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

KLOUBOVÉ MECHANISMY Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "KLOUBOVÉ MECHANISMY Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice."— Transkript prezentace:

1

2 KLOUBOVÉ MECHANISMY Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice

3 Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích" s registračním číslem CZ.1.07/2.2.00/29.0019. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

4 CHARAKTERISTIKA A VYUŽITÍ U kloubových mechanismů se mění otáčivý pohyb na periodický (kyvný) nebo naopak. Konstrukcí kloubových mechanismů je mnoho. Vždy mají nejméně 4 části (členy) spojené navzájem prostřednictvím otočných kloubů. Jeden z členů je nehybný rám mechanismu, ostatní se vůči němu pohybují. Všechny body pohyblivých členů opisují různé dráhy (trajektorie). Nejčastěji jsou používány čtyřkloubové mechanismy, které jsou tvořeny hnacím členem, hnaným členem a spojovacím členem.

5 Hnací člen - klika, je otočně uložená na rámu stroje a koná rotační nebo kyvný pohyb – ten se přenáší na hnaný člen pomocí spojovacího členu. Hnaný člen - klika, je otočně uložená na rámu stroje a koná rotační nebo kyvný pohyb. Má-li hnaná klika stejný nebo menší poloměr jako hnací - koná rotační pohyb, je-li poloměr hnané kliky větší - koná kývavý pohyb. Spojovací člen koná obecný pohyb. Pracovním členem může být hnaný člen i spojovací člen. Pro otočná uložení pák a klik se u rovinných mechanismů často používají ložiska, a to jak kluzná, tak valivá. Využití kloubových mechanizmů je různé - využívají se například v textilní a zemědělské technice (kombajny) u hoblovaček, pístových strojů atd. CHARAKTERISTIKA A VYUŽITÍ

6 Kloubové mechanismy patří do skupiny mechanismů pro transformaci pohybu – nazývají se také kinematické mechanismy. Výhody kloubových mechanismů: jednoduchá výroba snadná údržba Nevýhody kloubových mechanismů: velká hmotnost a prostor velké setrvačné síly malá přesnost přenášené funkce CHARAKTERISTIKA A VYUŽITÍ

7 POUŽITÍ KYVNÉHO MECHANISMU A) PUMPA PRO ČERPÁNÍ ROPY, B) HNĚTACÍ STROJ

8 ROZDĚLENÍ KLOUBOVÝCH MECHANIZMŮ Klikovahadlový Skládá se z rámu (nehybný člen), kliky (hnací člen – nejkratší), ojnice a vahadla (hnaný člen). Příklad – mechanismus hnětacích strojů.

9 DVOUKLIKOVÝ Skládá se z rámu (nejkratší člen) a s ostatních členů, které se mohou otáčet.

10 DVOUVAHADLOVÝ Skládá se z ojnice (nejkratší člen) a s ostatních členů, které se mohou jen kývat.

11 PARALELOGRAMOVÝ Klika je stejně dlouhá a rovnoběžná s vahadlem. Příklad použití – zvedací zařízení dílenských nebo dopravních vozíků, ovládání dveří pece.

12 ANTIPARALELOGRAMOVÝ Klika je stejně dlouhá a rovnoběžná s vahadlem, ale obě části jsou protilehlé.

13 VÝPOČTY KLOUBOVÝCH MECHANIZMŮ

14 GRASSHOFOVA PODMÍNKA PRO ČTYŘKLOUBOVÝ MECHANIZMUS

15 SILOVÉ POMĚRY Působí-li na hnacím členu v bodě B síla F B, můžeme ji rozložit na její složky. Složka F BC se přenese ve stejné velikosti a směru do bodu C. V tomto bodě se dále rozloží na dvě kolmé složky. Obvodová síla hnacím členu FB byla převedena na obvodovou sílu F C hnaného členu, která vytváří krouticí moment. Proto je optimální úhel μ mezi členem 3 a 4 roven 90º, měl by se pohybovat v rozmezí maximálně 45º až 135º.

16 SILOVÉ POMĚRY KLOUBOVÝCH MECHANIZMŮ


Stáhnout ppt "KLOUBOVÉ MECHANISMY Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice."

Podobné prezentace


Reklamy Google