Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Konstrukční uspořádání magnetický obvod – plechy 0,28; 0,33; 0,5 mm »jádra- umístěno vinutí »spojky- uzavírají mag. obvod vinutí – min. dvě mag. vázaná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Konstrukční uspořádání magnetický obvod – plechy 0,28; 0,33; 0,5 mm »jádra- umístěno vinutí »spojky- uzavírají mag. obvod vinutí – min. dvě mag. vázaná."— Transkript prezentace:

1 Konstrukční uspořádání magnetický obvod – plechy 0,28; 0,33; 0,5 mm »jádra- umístěno vinutí »spojky- uzavírají mag. obvod vinutí – min. dvě mag. vázaná vinutí na fázi musí vyhovovat: »tepelně »mechanicky »izolačně nádoba – u transformátorů chlazených olejem »hladké »žebrované »hladké s radiátory (s ofukováním) - u velkých výkonů nucený oběh oleje + chladič mimo nádobu –na víku keramické průchodky –součástí nádoby – konzervátor a hygroskopická látka

2 Principy základních konstrukcí A – jádrový B – plášťový C – toroidní

3 Chlazení transformátorů VZDUCHOVÉ –Odvod tepla konvekcí (prouděním) –Přirozená nebo nucená konvekce –Menší výkony, větší plocha chlazení – větší objem KŘEMIČITÝ PÍSEK –Odvod tepla kondukcí (vedením) –Místa s neb. výbuchu a požáru – doly, obch. domy, lodě –Značná hmotnost, lze dopravovat v jakékoliv poloze

4 Chlazení transformátorů PLYNEM –Nejčastěji SF 6 (fluorid sírový)  netečný plyn bez zápachu  3x větší tepelná vodivost než vzduch  lepší elektroizolační vlastnosti –Vhodné pro omezené prostory (lodě, lokomotivy, doly)

5 Chlazení transformátorů OLEJEM – minerálním nebo syntetickým –MINERÁLNÍ El. oblouk  hořlavé plyny + vzduch  výb.směs! Je hygroskopický (už 0,01% H 2 O snižuje E P o 20%) Kaly  zhoršuje se tepelná vodivost –SYNTETICKÉ Pro vysoká napětí a velké výkony Nehořlavé, nehygroskopické Dříve PCB (polychlorované bifenyly) – vysoce toxický!

6 Ukázky transformátorů Řez distribučním trafem Transformátory pro nn

7 Použití transformátorů Svářecí transformátor - má na výstupní straně nejvíce jeden závit z lité mědi, který má kanálky, ve kterých protéká chladící voda. Velikost proudu se řídí pomocí odboček na primární straně. Obloukové svařování - k zapálení oblouku se používá asi 40 V - 70 V. K udržení oblouku se používá napětí nižší kolem 20 V - 25 V. Velikost proudu se reguluje oddalováním, vysouváním nebo natáčením magnetického obvodu. Přístrojové transformátory - Slouží k oddělování elektrických obvodů. Dělí se na měřící a jistící. Pecové transformátory - Slouží pro elektrické obloukové nebo indukční (nízkofrekvenční) pece. Výstupní napětí bývá od 4 V - 500 V o výkonu 10 kW - 80 MW.

8 Otázky ke zkoušení 1)K jaké změně parametrů dochází u transformátoru ? 2)Nakresli transformátor a popiš význam a funkci jednotlivých částí. 3)Napiš vztahy pro vstupní a výstupní výkon a převod transformátoru. 4)Nakresli jednofázový transformátor a popiš jeho jednotlivé části. 5)Nakresli trojfázový transformátor a popiš jeho jednotlivé části. 6)Jaké jsou typy transformátorů podle chlazení, použití. 7)Jaké jsou typy transformátorů podle provedení vinutí, konstrukce. 8)Jaké jsou vlastnosti chlazení transformátoru vzduchem ? 9)Jaké jsou vlastnosti chlazení transformátoru křemičitým pískem ? 10)Jaké jsou vlastnosti chlazení transformátoru plynem ? 11)Jaké jsou vlastnosti chlazení transformátoru minerálním olejem ? 12)Jaké jsou vlastnosti chlazení transformátoru syntetickým olejem ? 13)Jaké je použití transformátorů ?


Stáhnout ppt "Konstrukční uspořádání magnetický obvod – plechy 0,28; 0,33; 0,5 mm »jádra- umístěno vinutí »spojky- uzavírají mag. obvod vinutí – min. dvě mag. vázaná."

Podobné prezentace


Reklamy Google