Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Grafický editor GIMP (12) Reliéf pomocí mapy vyvýšení, logo… Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Grafický editor GIMP (12) Reliéf pomocí mapy vyvýšení, logo… Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."— Transkript prezentace:

1 Grafický editor GIMP (12) Reliéf pomocí mapy vyvýšení, logo… Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Mgr. Jaroslav Zavadil, Gymnázium Šternberk

2 Pro vytvoření reliéfu využijeme elevační mapu. Vytvoření 3D obrázku

3 Jako příklad použijeme logo Gymnázia Šternberk. Stejným způsobem lze použít libovolný grafický dvoubarevný prvek.

4 Otevřeme toto logo v programu GIMP. Přidáme novou vrstvu. Tuto vrstvu vyplníme vhodnou texturou – vzorkem (tuto texturu můžeme také vyhledat na internetu).

5 Poznámka: Vzorky (textury) můžeme vyhledat na internetu. Vhodné obrázky uložíme do složky ~/.gimp- /patterns/. (přípona pat)

6 Vytvoříme elevační mapu. Část, která bude vyvýšena, bude vyplněna bílou barvou. Elevační mapu vytvoříme z vrstvy s černobílým logem. Barvy budeme invertovat, černobílé logo jemně rozostříme – zjemníme přechody mezi bílou a černou – Gaussovské rozostření…

7 Zvolíme vrstvu s texturou a otevřeme dialog Filtry... Mapa... Mapa vyvýšení. Nastavení volíme dle potřeby.

8 Také můžeme vybrat části loga, které chceme ponechat viditelné. Ve vrstvě s logem vybereme části, jež chceme odstranit. Přepneme se do vrstvy s texturou a vymažeme výběr (klávesa Del).

9 Výsledek může vypadat třeba takto…

10

11 Použitá literatura: VYBÍRAL, Josef.: GIMP: Praktická uživatelská příručka. 2. aktualiz. vyd. Brno: Computer Press, 2008. 223 s. ISBN 978-80-251-1945-7. ŠMÍD, Vítězslav.: ABC Linuxu: GIMP v příkladech [online]. 2010. Praha: Stickfish, 2006. [cit. 2010-01- 22]. Dostupný z WWW: http://www.abclinuxu.cz. ISSN 1214-126.http://www.abclinuxu.cz Použité obrázky: Obrazovky z programu GIMP © Jaroslav Zavadil. LOGO Wilbera : Tuomas Kuosmanen (tigert.gimp.org/gimp).tigert.gimp.org/gimp Samostatná práce: Najděte na internetu vhodné textury a uložte je do složky ~/.gimp- /patterns/. Na vhodném logu (vytvořte si sami, nebo použijte logo naší školy) vyzkoušejte tvorbu reliéfu.


Stáhnout ppt "Grafický editor GIMP (12) Reliéf pomocí mapy vyvýšení, logo… Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního."

Podobné prezentace


Reklamy Google