Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aromatické uhlovodíky

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aromatické uhlovodíky"— Transkript prezentace:

1 Aromatické uhlovodíky
Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Vysvětlení Arény jsou uhlovodíky, které ve své struktuře obsahují alespoň jedno benzenové jádro. Benzenové jádro: Příklady: benzen, naftalen, toluen, anthracen. =

3 Vlastnosti vazeb Benzenové jádro:
Vazby nejsou svým charakterem jednoduché ani dvojné. Délka aromatické vazby jim neodpovídá. Arény mají zcela jedinečné vlastnosti. Benzenové jádro je relativně stálé, reaktivnější je substituent, tj. prvek nebo skupina prvků, které mohou být na aromatické jádro navázány při reakci zvané substituce.

4 Významné arény Benzen Naftalen Vlastnosti:
Karcinogenní, jedovatá látka. Využití: Používá se k výrobě léčiv, barviv a výbušnin. Naftalen Vlastnosti: Bílá, pevná, krystalická látka, sublimuje při pokojové teplotě. Využití: Dezinfekce na WC, přípravky proti molům, výroba barviv.

5 Významné arény Toluen Styrén Vlastnosti:
Vysoce těkavá kapalina, způsobuje návyk a demenci. Využití: Rozpouštědlo barev a laků. Styrén Vlastnosti: Obsahuje dvojnou vazbu, zapáchající kapalina. Využití: Výroba plastů a barviv. Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Aromatické uhlovodíky"

Podobné prezentace


Reklamy Google