Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Aromatické uhlovodíky Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Aromatické uhlovodíky Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."— Transkript prezentace:

1 Aromatické uhlovodíky Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Vysvětlení Arény jsou uhlovodíky, které ve své struktuře obsahují alespoň jedno benzenové jádro. Benzenové jádroBenzenové jádro: Příklady: benzen, naftalen, toluen, anthracen. =

3 Vlastnosti vazeb Benzenové jádro: Vazby nejsou svým charakterem jednoduché ani dvojné. Délka aromatické vazby jim neodpovídá. Arény mají zcela jedinečné vlastnosti. Benzenové jádro je relativně stálé, reaktivnější je substituent, tj. prvek nebo skupina prvků, které mohou být na aromatické jádro navázány při reakci zvané substituce.

4 Významné arény BenzenVlastnosti: –Karcinogenní, jedovatá látka.Využití: –Používá se k výrobě léčiv, barviv a výbušnin.NaftalenVlastnosti: –Bílá, pevná, krystalická látka, sublimuje při pokojové teplotě.Využití: –Dezinfekce na WC, přípravky proti molům, výroba barviv.

5 Významné arény ToluenVlastnosti: –Vysoce těkavá kapalina, způsobuje návyk a demenci.Využití: –Rozpouštědlo barev a laků.StyrénVlastnosti: –Obsahuje dvojnou vazbu, zapáchající kapalina.Využití: –Výroba plastů a barviv. Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.


Stáhnout ppt "Aromatické uhlovodíky Autorem materiálu a všech jeho částí je David Mánek. Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z."

Podobné prezentace


Reklamy Google