Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Naším cílem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině a podporovat širší přístup dětí a mládeže ke kulturním statkům. Předčítání.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Naším cílem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině a podporovat širší přístup dětí a mládeže ke kulturním statkům. Předčítání."— Transkript prezentace:

1 Naším cílem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině a podporovat širší přístup dětí a mládeže ke kulturním statkům. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení a utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ. KAŽDÝ DEN! To není … JDI A ČTI SI, ale POJĎ, BUDU TI ČÍST …

2

3 Co přináší pravidelné čtení dětem:  uspokojuje nejdůležitější emoční potřeby dítěte;  vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem;  posiluje jeho sebevědomí;  rozvíjí jazyk a slovní zásobu;  učí samostatnému myšlení;  rozvíjí představivost;  přináší všeobecné znalosti, ulehčuje učení a pomáhá dosáhnout úspěchů ve škole;  učí děti hodnotám a rozlišování dobra od zla;  zabraňuje vzniku závislosti na televizi a počítači;  chrání dítě před hrozbou ze strany masové kultury;  je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte.

4 Max Kašparů dětský psychiatr, pedagog a spisovatel  Pryč jsou doby, kdy se dětem předčítalo Televize má sice více funkcí než maminka nebo babička, zato jí chybí empatie a autentičnost, které jsou pro rozvoj osobnosti dítěte zcela zásadní.  Televize jako chůva Představa rodičů, že se jejich dítě bude dobře rozvíjet před televizní obrazovkou je zcela mylná. Některé maminky pojaly televizi jako permanentní chůvu. Aby si od dítěte na chvíli odpočinuly nebo měly čas na domácí práce, posadí předškolní ratolest před obrazovku a pustí jí nějaký program.  Stále větší počet dětí má jako pravidelného partnera v komunikaci nikoli živou osobu, ale televizní obrazovku, monitor počítače nebo displej mobilního telefonu. Zdroj: úryvky z článku „I mluvit se musí umět“, Mladá fronta Dnes, 17. 4. 2008

5 Kolik hodin během roku stráví dítě ve škole? Kolik hodin stráví doma? Je to 900 hodin ročně ve srovnání se 7 800 hodinami doma. Kdo je zodpovědný? Učitelé? Nebo rodiče? Z přednášky Jima Trelease ve Varšavě 31. 3. 2008 Rodiče nebo učitelé?

6 ZÁKLADEM MORÁLNÍHO ZDRAVÍ JE USPOKOJENÍ CITOVÝCH POTŘEB ČLOVĚKA Silný hodnotový systém:  je ochranou před nesprávnými volbami;  ukazuje správný směr na cestě životem. Dítě se rozvíjí ve 3 prostředích: 1. rodina; 2. nejbližší okolí (mateřská škola, základní škola, kroužky, …); 3. společnost. V dnešní době často nenachází podporu ani v jenom z nich.

7 UČITEL – člověk s obrovským vlivem  Škola by měla doplňovat domácí čtení. Dětem, kterým doma nikdo nečte, může navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu se čteným slovem.  Učitel by jednak měl vést děti a mládež k lásce k čtenému slovu a jednak by měl neustále připomínat rodičům jak zásadní je každodenní čtení dětem doma. Pravidelné předčítání dětem je dnes důležitější než kdy dříve, protože:  množství informací a potřebných znalostí lavinovitě narůstá. Kdo nečte, nebude stačit změnám současného světa.  čtení chrání děti před závislostí na televizi a počítačích.  čtení je dobrou alternativou falešných hodnot masové kultury. Pravidelné předčítání pomáhá škole plnit její vzdělávací a výchovnou funkci!

8 Program „Klub škol, které čtou“  O. p. s. Celé Česko čte dětem ® zavedla v roce 2010 speciální program pro základní školy: Klub škol, které čtou.  Podstatou programu je každodenní četba žákům pro radost.  Je to osvědčený způsob, jak vzbudit u dětí a mládeže zájem o knihy, rozvíjet jejich potřebu čtení a vychovávat z nich čtenáře.  Je vědecky dokázáno, že 75% dětí, kterým se pravidelně předčítá, se pak stávají čtenáři.

9 NÁVRHY programu „Klubu škol, které čtou“ 1.Minimálně 10 minut denně. Každý den! 2.Čtenářský koutek. 3.Délku čtení přizpůsobte soustředěnosti dětí. 4.Nenuťme děti k nehybnému sezení na místě. 5.Četba by měla být doprovázena i jinými aktivitami. 6.Pozvěme si ke čtení hosty. 7.Pozvěme na čtenářská setkání postižené spoluobčany. 8.Navštivme s dětmi knihkupectví, knižní velkoobchod, redakci novin, muzeum, výstavu obrazů a soch.

10 Důležité  Na začátku každého školního roku je vhodné uspořádat setkání s rodiči, na kterém bude zmíněn význam čtení pro děti, dále rizika vyplývající z nadměrného sledování televize a hraní na počítači, a také nutnost dohlížet na to, co děti sledují v televizi a na internetu a jaké hrají počítačové hry. Rodiče by také měli být upozorněni na to, že nejdůležitější je dávat dětem příklad.

11 Lichožrouti Kouzelná baterka

12 Zapojili se – zapojují se K dnešnímu dni se do kampaně Celé Česko čte dětem ® zapojilo více než 957 knihoven, škol, školek, mateřských center a jiných institucí. Myšlenka Celé Česko čte dětem ® si dnes už žije vlastním životem. A to je největší úspěch.

13 KNIHO-REJ aneb čtenářská soutěž

14 Slavnostní inaugurace proběhne 31. 5. 2012 v Brně TÝDEN ČTENÍ DĚTEM = svátek dětí a literatury

15 Partneři kampaně 2012 Mediální partneři: Partneři – věcné dary:Hlavní partner - věcné dary:

16 Děkuji vám Eva Katrušáková www.celeceskoctedetem.cz


Stáhnout ppt "Naším cílem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině a podporovat širší přístup dětí a mládeže ke kulturním statkům. Předčítání."

Podobné prezentace


Reklamy Google