Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Oči jsou pro člověka nejdůležitějším smyslovým orgánem.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Oči jsou pro člověka nejdůležitějším smyslovým orgánem."— Transkript prezentace:

1

2 Oči jsou pro člověka nejdůležitějším smyslovým orgánem.

3  Oko je orgánem zraku.  Prostřednictvím zraku vnímáme přibližně 80% podnětů z našeho okolí.  Zrakem vnímáme světlo, jeho intenzitu a barvu.  Ztráta zraku je tak pro většinu lidí tím nejnepříjemnějším smyslovým postižením.  Přední část oka je chráněna víčky a omývána slzami, které se tvoří v slzných žlázách.  Pohyby oka ovládá šest okohybných svalů.

4

5

6 cévnatka

7 TYČINKY ČÍPKY VRSTVA NERVOVÝCH VLÁKEN

8 vlevo při zaostření na vzdálený předmět, vpravo při zaostření na blízko - rozdíl je v zakřivení čočky

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20 Při zeleném zákalu dochází k odumírání zrakového nervu. Hlavní příčinou je zvýšený nitrooční tlak. Zákeřnost nemoci spočívá hlavně v nenápadném, pozvolném nástupu. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout. Později člověk ztrácí takzvané periferní vidění a v zorném poli vidí černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku. Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Jakékoli poškození očního nervu je již nevratné!!

21

22 Jedná se o zrakovou vadu, při níž je porušena vzájemná spolupráce očí. Laicky řečeno: každé oko se dívá jiným směrem. Jedná se o velmi časté onemocnění především u dětí. U dítěte se mozek přizpůsobí rozdílnému postavení očí a vytváří jednotný obraz, který však postrádá třetí rozměr. U dospělého člověka mozek takového přizpůsobení není schopný a dochází ke dvojitému vidění. Mezi hlavní příčiny šilhání patří hlavně dioptrické vady a poruchy pohyblivosti okohybných svalů. Léčba je zaměřená na srovnání postavení obou očí. U dioptrické vady se přistupuje k nápravě brýlemi. Jestliže konzervativní léčba šilhání selhala, může lékař doporučit operaci.

23

24

25

26 V závislosti na typu porušeného pigmentu mají barvoslepí lidé problém s rozpoznáváním některých barev, tyto barvy jim splývají. Tato vada se zejména projevuje neschopností rozlišovat zelenou a červenou barvu. Ve většině případů jde v případě barvosleposti o genetickou poruchu. Příčinou barvosleposti jsou chybějící čípky nebo jejich defekt. Většina takto nemocných lidí má poškozený pouze jeden (ze tří) pigmentů a proto stále dokáží některé barvy rozlišovat. Závažnější poškození (dvou i všech tří druhů pigmentu) jsou velmi vzácná.

27

28

29

30

31 Zrak OKO -uloženo v očnici lebky -na povrchu – bělima, v předu přechází v průhlednou rohovku - barevná duhovka určuje velikost zornice a brání průniku světla mimo ni -čočka - průhledná, pružná  schopnost akomodace (zploštění nebo vyklenutí) -sítnice – světločivné buňky : tyčinky pro černo-bílé vidění a čípky pro barevné vidění místo nejostřejšího vidění – žlutá skvrna (z čípků) místo, kde vychází zrakový nerv – slepá skvrna obraz na sítnici je zmenšený a převrácený pohyby očí zajišťují okohybné svaly ochrana očí – víčka a řasy, spojivka, slzná žláza - slzy zvlhčují a čistí oko VADY ZRAKU: krátkozrakost + dalekozrakost – obraz se nevytváří na sítnici, ale před / za ní – náprava pomocí brýlí šedý zákal: zakalení čočky  slepota šilhání – špatná souhra okohybných svalů barvoslepost – neschopnost rozlišit určité barvy mechanická poškození, např. rohovky, cizí těleso v oku, …

32

33 cévnatka ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?


Stáhnout ppt "Oči jsou pro člověka nejdůležitějším smyslovým orgánem."

Podobné prezentace


Reklamy Google