Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

„Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro : žáky ZŠ, 2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "„Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro : žáky ZŠ, 2."— Transkript prezentace:

1 „Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro : žáky ZŠ, 2. stupeň Sekce: základní Předmět : zeměpis Téma / kapitola : Křesťanství

2 Křesťanství Patří k evropské (Západní) kulturní tradici. Jedná se o monoteistické (1 bůh) náboženství. Křesťanské větve: katolictví protestantství pravoslavní Křesťanství vzniklo ze sekty (skupiny lidí) tzv. křtěnců kolem Jana Křtitele (starověk; byl popraven, pokřtil Ježíše) Zakladatel je Ježíš Kristus (Nazaretský)

3 Ježíš (*asi r.4, † ukřižováním r.33) Jeho skutky popisují evangelia (=dobré zprávy) Kázal lásku a sliboval spravedlivé království po smrti Vstal z mrtvých Křesťané věří ve Svatou trojici.

4 Bible Pro křesťany je Bible sbírka slova Božího. Obsahuje: Starý zákon (spisy Hebrejské Bible) Nový zákon (dvacet sedm knih. Jejich obsahem je působení a kázání Ježíše z Nazareta a počátky křesťanství jakožto víry v Ježíše Krista. Byly sepsány v letech 50 – 150 našeho letopočtu.

5 Svátky a obřady Dva hlavní křesťanské svátky připomínají narození Ježíše (Vánoce, 25. prosince, jimž předchází Advent) a vzkříšení (Velikonoce, první neděle po prvním jarním úplňku, jimž předchází půst) Ostatní svátky Nanebevstoupení (koná se vždy ve čtvrtek). Připomíná zázračné vstoupení Ježíše do nebe čtyřicet dní po zmrtvýchvstání. Hod Boží svatodušní (vždycky v neděli, sedmé po Velikonocích)..

6 Vánoce a Velikonoce

7 Katolíci Katolická církev se považuje za legitimní dědičku tradice převzaté přímo od apoštolů. Katolictví, katolicismus je dnes nejrozšířenější skupinou v křesťanství. Principy katolicismu Věří dogmatům. ( Dogma je názor, který je přesně formulován a nepřipouští žádné další námitky)

8 Protestanté Protestantství shromažďuje všechny církve vzešlé z reformace v 16. století. Jejich společným bodem je, že hlásají nezbytnost neustálé reformy církví. Protestantství se objevilo v 16. století. Reformátoři (Martin Luther v Německu, Ulrich Zwingli ve Švýcarsku, Jan Kalvín ve Francii) začali reagovat proti zneužívání církve. Termín „protestant“ se odvolává na protesty vedené tehdy německými knížaty. Bible se liší od katolické bible - nezahrnuje spisy Starého zákona

9 Pravoslaví, pravoslavná církev či ortodoxní církev je křesťanská církev složená z vícero územních církví, které dohromady tvoří pravoslavné společenství. Pravoslavné církve mají své počátky ve východní části římské říše, proto bývají někdy označovány též jako východní církev.

10 http://www.volny.cz/cce.zizkov/279c.shtml radunkapunky.blog.cz http://www.7den.cz http://www.svetova-nabozenstvi.cz www.dumbible.cz http://www.poute.eu


Stáhnout ppt "„Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro : žáky ZŠ, 2."

Podobné prezentace


Reklamy Google