Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pří_183_Rozmanitost přírody_Krtek obecný Autor: Mgr. Eliška Galíková

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pří_183_Rozmanitost přírody_Krtek obecný Autor: Mgr. Eliška Galíková"— Transkript prezentace:

1 Pří_183_Rozmanitost přírody_Krtek obecný Autor: Mgr. Eliška Galíková
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Krtek obecný Pří_183_Rozmanitost přírody_Krtek obecný Autor: Mgr. Eliška Galíková Škola: Základní škola Fryšták, okres Zlín, příspěvková organizace

2 Anotace: Digitální učební materiál je určen k seznámení žáků s krtkem.
Materiál rozvíjí nově získané vědomosti a dovednosti žáků o krtcích. Je určen pro předmět přírodověda a ročník čtvrtý. Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici: ČLOVĚK A JEHO SVĚT, Přírodověda pro 4. ročník. Štiková, Věra. NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., 2010. ISBN 978–80–7289–211–2.

3 Krtek obecný Základní údaje Jméno: krtek Počet druhů: 32
Čeleď: krtkovití Třída: savci Řád: hmyzožravci

4 Počet mláďat: obvykle 3 – 4
Délka života: asi 4 roky Délka těla: 6,3 – 22 cm Hmotnost v dospělosti: 9 – 170 g Rozšíření: Evropa, Asie, Severní Amerika

5 Potrava Krtci se živí převážně bezobratlými živočichy, které vyhledávají pomocí sluchu a čichu a vyhrabávají je ostrým čumáčkem.

6 Mezi jeho potravu patří například:
luční kobylka pavouk žába Nepohrdnou ani: rostlinami

7 Krtčí obydlí Každý krtek si hrabe pod zemí obydlí a chodby pravidelně prohlíží. Má zvláštní komoru na pitnou vodu a ,,koupelnu“. V jiné komůrce má zásoby potravy.

8 Také samice buduje uprostřed komůrku, kde odchovává mláďata
Také samice buduje uprostřed komůrku, kde odchovává mláďata. Když samec potká ve své chodbě jiného samce, pustí se do boje.

9 Krtek v práci A tak hrabe a škrabe a lopotí se a pak se zase lopotí a škrabe a hrabe, pilně pracuje maličkými tlapkami a brumlá si pro sebe. ,, Do toho! Do toho!“, až náhle lup! Vyhlédne na slunce jeho čeníšek.

10 Krátké přední tlapky se silnými drápy má krtek vytočené ven, aby se mu lépe hrabalo.

11 Stavba těla krtka Krtek má válcovité tělo, okolo 12 cm dlouhé. Samice jsou obvykle menší. Oči má malé a skryté za chlupy. Uši jsou jen malými výstupky v kůži .

12 Krtek má přední tlapky dobře uzpůsobené k hrabání – jsou svalnaté s velkými drápky.
Na předních tlapkách má 10 ,,prstů,,. Zadní nohy jsou menší, ocas jen 2 – 4 cm dlouhý.

13 Kostra krtka

14 Opakování Počet mláďat: 1 - 2 3 – 4 4 i více Délka života: 4 roky
6 let 8 let

15 Opakování Vyhledávají krtci svou potravu podle sluchu a čichu? ANO NE Mají krtci válcovité tělo? ANO NE

16 Opakování Zadní nohy má: menší větší Samice jsou: menší větší

17 Zdroje Talpa europaea MHNT. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z: ScalopusAquaticus. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z: Taupe MHNT.OST In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z:

18 ČLOVĚK A JEHO SVĚT, Přírodověda pro 4. ročník. Štiková, Věra.
NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., ISBN 978–80–7289–211–2. Savci, Encyklopedie školáka. Překlad Romana Anděová. SLOVART, PRAHA, 1998. ISBN 80 – 7209 – 115 – 8 Krtek obecný. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z:http://cs.wikipedia.org/wiki/Krtek_obecn%C3%BD#mediaviewer/File:Talpa_europaea_MHNT_Tete.jpg Krtince. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, [cit ]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Krtek_obecn%C3%BD#mediaviewer/File:Taupini%C3%A8res_-_Mole-hills.jpg


Stáhnout ppt "Pří_183_Rozmanitost přírody_Krtek obecný Autor: Mgr. Eliška Galíková"

Podobné prezentace


Reklamy Google