Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Techniky běžeckého a sjezdového lyžování Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Techniky běžeckého a sjezdového lyžování Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B."— Transkript prezentace:

1

2 Techniky běžeckého a sjezdového lyžování Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B

3 Sjezdové lyžování

4 Telemarkové lyžování  telemarkové lyžování je lyžařský styl  vznik: v druhé polovině 19. století a jezdil se s volnou patou (podobné běžkám)  kvůli rychlejší a bezpečnější jízdě lidé vymysleli lyže s pevnou patou.  telemark téměř zanikl a vrátil se do módy až kolem roku 1970  telemarkové lyžování je lyžařský styl  vznik: v druhé polovině 19. století a jezdil se s volnou patou (podobné běžkám)  kvůli rychlejší a bezpečnější jízdě lidé vymysleli lyže s pevnou patou.  telemark téměř zanikl a vrátil se do módy až kolem roku 1970

5 Smykové lyžování  spočívalo v tom, že vázání byla pevná (připevněná pata)  hlavním znak: při zatočení se nejelo po hraně nýbrž po skluznici (plocha lyže), využití smyku  nejvíce uplatňován ve 20.století  spočívalo v tom, že vázání byla pevná (připevněná pata)  hlavním znak: při zatočení se nejelo po hraně nýbrž po skluznici (plocha lyže), využití smyku  nejvíce uplatňován ve 20.století

6 Carving  Od smykového se liší tím, že lyžař jede po hraně, což mu umožňuje větší náklon. Nevyužívá se smyk. Carving dělíme do tří skupin:  Funcarving - jízda bez hůlek s maximálním náklonem těla do oblouku  Racecarving - sportovní lyžování napodobující jízdu závodníků v obřím slalomu  Slalomcarving - jízda v krátkých obloucích napodobující závodní slalom  Od smykového se liší tím, že lyžař jede po hraně, což mu umožňuje větší náklon. Nevyužívá se smyk. Carving dělíme do tří skupin:  Funcarving - jízda bez hůlek s maximálním náklonem těla do oblouku  Racecarving - sportovní lyžování napodobující jízdu závodníků v obřím slalomu  Slalomcarving - jízda v krátkých obloucích napodobující závodní slalom

7 Freeskiing  v překladu volný styl, čemuž odpovídá i jeho jízda  lyžaři provádějí akrobatické triky, nebo lyžují mimo sjezdovky  lyže u freeskingu se od normálních liší šířkou a zakončením lyže  řazen mezi extrémní sporty  v překladu volný styl, čemuž odpovídá i jeho jízda  lyžaři provádějí akrobatické triky, nebo lyžují mimo sjezdovky  lyže u freeskingu se od normálních liší šířkou a zakončením lyže  řazen mezi extrémní sporty

8 Minisky neboli snowblade  jsou krátké lyže o délce kolem 65 cm s jednoduše nastavitelným vázáním  jízda je vhodná pro začátečníky, kvůli nacvičení základních pohybů  jsou určeny ke zpestření lyžování  jsou krátké lyže o délce kolem 65 cm s jednoduše nastavitelným vázáním  jízda je vhodná pro začátečníky, kvůli nacvičení základních pohybů  jsou určeny ke zpestření lyžování

9

10 Techniky běžeckého lyžování

11 Běžecké lyžování - klasická technika Střídavý běh dvoudobý Střídavé odpichování holemi, při každém odpichu lehké nadzvednutí lyže. Střídavý běh dvoudobý Střídavé odpichování holemi, při každém odpichu lehké nadzvednutí lyže.

12 Běžecké lyžování - klasická technika Soupažný běh jednodobý Zabírání oběma hůlkami. Soupažný běh jednodobý Zabírání oběma hůlkami.

13 Volný způsob běhu na lyžích – bruslení Jednostranné bruslení Stojná noha ve stopě, odrazová v neustálém odvratu. Jednostranné bruslení Stojná noha ve stopě, odrazová v neustálém odvratu.

14 Volný způsob běhu na lyžích – bruslení Oboustranné bruslení jednodobé (1 : 1) Na každý odraz dolní končetiny v ostrém úhlu odvratu je prováděn oboustranný odpich horní končetiny. Oboustranné bruslení jednodobé (1 : 1) Na každý odraz dolní končetiny v ostrém úhlu odvratu je prováděn oboustranný odpich horní končetiny.

15 Volný způsob běhu na lyžích – bruslení Oboustranné bruslení dvoudobé (2 : 1) Oboustranné bruslení střídavé Na dva odrazy dolních končetin jeden odpich horními končetinami. Oboustranné bruslení dvoudobé (2 : 1) Oboustranné bruslení střídavé Na dva odrazy dolních končetin jeden odpich horními končetinami.

16 Volný způsob běhu na lyžích – bruslení Oboustranné bruslení prosté Bruslení bez odpichu holemi. Vyžaduje silný odraz z vnitřní hrany. Oboustranné bruslení prosté Bruslení bez odpichu holemi. Vyžaduje silný odraz z vnitřní hrany.

17 KONEC


Stáhnout ppt "Techniky běžeckého a sjezdového lyžování Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B Katka Jakoubková, Klára Matulová 7.B."

Podobné prezentace


Reklamy Google