Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) zesilování světla stimulovanou emisí záření.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) zesilování světla stimulovanou emisí záření."— Transkript prezentace:

1 Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) zesilování světla stimulovanou emisí záření

2 Laser = optický zdroj elektromagnetického záření tzn. světla světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého svazku a na rozdíl od světla přirozených zdrojů je : – koherentní (stejná frekvence, stejný směr kmitání, stejná fáze) – monochromatické (zdroj kmitá pouze na jedné frekvenci f) – má nepatrnou divergenci (rozbíhavost) funguje na principu stimulované emise = emise koherentního elmag. záření z látky vyvolaná dopadajícím zářením za současného přechodu části kvantové soustavy z excitovaného stavu do stavu základního

3 Historie předchůdcem laseru byl maser (zařízení které pracuje na stejném principu stimulované emise, avšak generuje mikrovlnné záření) Sestavili jej Charles Townes (Nobelova cena), J.P.Gordon a H.J.Zeiger (r. 1953). V roce 1960 Theodore Maiman v USA poprvé předvedl funkční laser. Jako aktivní prostředí použil krystal rubínu s využitím tří energetických hladin; laser proto mohl pracovat pouze v pulsním režimu.

4 Konstrukce laseru Konstrukce laseru: 1. Aktivní prostředí 2. Zdroj záření 3. Odrazné zrcadlo 4. Polopropustné zrcadlo 5. Laserový paprsek

5 Otázky ke zkoušení 1)Co znamená zkratka LASER. 2)Co znamená, že LASER je koherentní. 3)Co znamená, že LASER je monochromatický. 4)Co je to divergence a jaká je u laseru ? 5)Co je to stimulovaná emise ? 6)Jaký je rozsah vlnových délek, aby laser generoval viditelné světelné paprsky? 7)Jak se spočte vlnová délka paprsků světelného záření ? 8)Jaká je funkce jednotlivých částí laseru ?


Stáhnout ppt "Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) zesilování světla stimulovanou emisí záření."

Podobné prezentace


Reklamy Google