Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jazyk XML v geoinformatice Dr. Ing. Jiří Horák, Ing. Jan Růžička Institut ekonomiky a systémů řízení, odd.GIS VŠB-TU Ostrava, HGF tř. 17.listopadu 70833.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jazyk XML v geoinformatice Dr. Ing. Jiří Horák, Ing. Jan Růžička Institut ekonomiky a systémů řízení, odd.GIS VŠB-TU Ostrava, HGF tř. 17.listopadu 70833."— Transkript prezentace:

1 Jazyk XML v geoinformatice Dr. Ing. Jiří Horák, Ing. Jan Růžička Institut ekonomiky a systémů řízení, odd.GIS VŠB-TU Ostrava, HGF tř. 17.listopadu 70833 Ostrava-Poruba jiri.horak@vsb.cz, jencekruzicka@hotmail.com

2 XML - odkud a proč přichází ? Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička XML = eXtensible Markup Language Jazyk XML - rodina značkovacích jazyků, vychází z SGML SGML - univerzální nástroj pro definici zápisu elektronických dokumentů nezávislý na platformě, komplikovaný jazyk => drahé aplikace XML je jednodušší a splňuje požadavky na: 1) strukturování WWW dokumentů (nejen textů) 2) popis struktury metadaty 3) nezávislost HTML formátově strukturován - XML obsahově strukturován

3 XML - text a značky Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička XML dokument obsahuje text a značky. Text je uzavřen mezi značkami. Struktura dokumentu je dána deklarací typu dokumentu. Typy značek - prvek, entita, komentář, zpracovatelská instrukce. Prvek bez atributu: Morava Prvek s atributem: Morava Interní autorem definovaná entita: Použití: &mojeměsto; má krásné náměstí. Výsledek: Příbor má krásné náměstí.

4 XML - základní struktura Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička Deklarace typu dokumentu obsahuje: seznam prvků v dokumentu, kolikrát se mohou vyskytovat, jaké prvky jsou v nich vnořené, jaké atributy mohou nebo musí mít, co mají obsahovat. Interní deklarace x externí deklarace (DTD). Příklad:

5 Atributy prvků - databáze nebo text? Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička Příklad pokračuje:

6 Výhody XML Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička Pevnější pravidla strukturování než HTML i SGML, přísně hierarchická stavba dokumentů, popis obsahu dokumentu metadaty, možnost používat standardy struktury dokumentů (DTD) i možnost tvorby vlastních značek, podpora 32bitového kódování znaků (UNICODE, ISO 10646), definice formátování dokumentů je oddělena od definice struktury a obsahu dokumentu, rozšířené odkazy pomocí XLink a XPointer (obousměrné odkazy, odkazy na část dokumentu, odkaz na více míst současně, odkaz na místo mimo návěští).

7 Využití XML Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička EDI, standardizace HTML (DTD pro jednotlivé části HTML), Mathematical Markup Language (DTD pro zápis matematických výrazů, umožňuje i výměnu dat mezi matematickými programy), Open Software Description Format (DTD pro popis programových aplikací, automatickou distribuci a instalaci programového vybavení), Precision Graphics Markup Language (DTD pro definici dvourozměrné grafiky, postavené na formátech Postscriptu a PDF), UML eXchange Format (UXF slouží k výměně dat v jazyce UML, který se uplatňuje při analýze a návrhu informačních systémů) DocBook (DTD pro psaní technické dokumentace) Text Encoding Initiative (zahrnuje skupinu standardizovaných DTD vhodných pro uchování a výměnu publikací, především knih).

8 Scalable Vector Graphics (SVG) Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička Jazyk pro popis dvourozměrné vektorové a smíšené rastr/vektor grafiky. + Základní tvary pro tvorbu vektorové grafiky - obdélník, kruh, elipsa, linie, polylinie, polygon. Grafické objekty mohou mohou být skládány a seskupovány. + Definice uživatelského souřadného systému, jednotek měření, transformace, stylu kresby, použití symbolů, barev, vzorů, maskování, skládání obrazu, filtrace. + Definice odkazů, zoomování, animace, využití skriptování (např. definice událostí typu “onclick” nebo “onmouseover”.). - ASCII formát - pomalé. Projekt DISGIS.

9 SVG - příklad definice polylinie Jazyk XML v geoinformatice - Jiří Horák, Jan Růžička Example polyline01 - postupně rostoucí sloupce

10 Využití XML v metainformačních systémech SW a HW nezávislý prostředek pro výměnu informací (dat) mezi metainformačními systémy XML Metadata Interchange Format (XMI) - standard pro výměnu dat mezi metadatovými sklady Výměnný formát založený na XML navržený pro Nationaal Clearinghouse Geo-Informatie (NCGI)


Stáhnout ppt "Jazyk XML v geoinformatice Dr. Ing. Jiří Horák, Ing. Jan Růžička Institut ekonomiky a systémů řízení, odd.GIS VŠB-TU Ostrava, HGF tř. 17.listopadu 70833."

Podobné prezentace


Reklamy Google