Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Kristýna Martinková Sabina Šiklová.  Ptáci kladou vejce s velkým obsahem žloutku podobně jako plazi, avšak liší se od nich tím, že o své potomstvo pečují.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Kristýna Martinková Sabina Šiklová.  Ptáci kladou vejce s velkým obsahem žloutku podobně jako plazi, avšak liší se od nich tím, že o své potomstvo pečují."— Transkript prezentace:

1 Kristýna Martinková Sabina Šiklová

2  Ptáci kladou vejce s velkým obsahem žloutku podobně jako plazi, avšak liší se od nich tím, že o své potomstvo pečují. Tato péče zahrnuje stavbu hnízd, zahřívání vajec, krmení a výchovu mláďat.  Nejprve dochází ke vzniku hnízdních párů, dočasných nebo trvalých, tvořených samcem a samicí. To je provázeno tokáním, tzv. námluvami, při niž se samec uchází o samici. Každý ptačí druh toká svým charakteristickým způsobem, čímž se odlišuje od jiných druhů. Při toku se uplatňují např. odlišné zbarvení peří (svatební šat), zvláštní postoje, pohyby křídel, rozvíjení ocasních per a hlasové projevy. Tok vrcholí pohlavním spojením samce a samice, tedy oplození.  Pak následuje stavba hnízda, které slouží k ukládání vajec. Hnízda si ptáci staví v křovinách, na stromech, na zemi, v trávě, v dutinách, na skalách i na budovách.

3  Hnízdění je období, kdy si ptáci zhotovují hnízda pro mláďata. Toto období je obvykle na jaře a v létě.  Mnozí ptáci, a hlavně samci, mají v období hnízdění jiné, barevnější zbarvení. Toto zbarvení jim slouží k upoutání samičky.  Stěhovaví ptáci hnízdí po příletu ze zimovišť.  Všichni ptáci nehnízdí přesně na jaře nebo v létě. Např. křivka obecná (malý zpěvný pták z čeledi pěnkavovitých)- oblast a období hnízdění u ní závisí na každoroční úrodě různých semen.

4  čáp bílý - staré komíny, vyšší budovy, umělé podložky jiřička obecná - na stěnách domů, pod římsami, nad okny, často v koloniích vlaštovka obecná - vždy uvnitř budov (chodby, chlévy, atd.)

5  Ptáci žijí tam, kde nacházejí dostatek vhodné potravy. Jejich životní projevy související s rozmnožováním se označují jako hnízdění.  Př. Hnízdění: čáp bílý - staré komíny, vyšší budovy

6  Učebnice  http://www.nasiptaci.cz/rhnizda.htm http://www.nasiptaci.cz/rhnizda.htm  http://www.prirodovedec.wbs.cz/Hnizdeni. html http://www.prirodovedec.wbs.cz/Hnizdeni. html  http://www.jynx- t.net/ptaci/Data/Images/Vlastovka- obecna.jpg http://www.jynx- t.net/ptaci/Data/Images/Vlastovka- obecna.jpg  http://www.biolib.cz/IMG/GAL/BIG/88307.jp g http://www.biolib.cz/IMG/GAL/BIG/88307.jp g  http://www.biolib.cz/IMG/GAL/76932.jpg http://www.biolib.cz/IMG/GAL/76932.jpg


Stáhnout ppt "Kristýna Martinková Sabina Šiklová.  Ptáci kladou vejce s velkým obsahem žloutku podobně jako plazi, avšak liší se od nich tím, že o své potomstvo pečují."

Podobné prezentace


Reklamy Google