Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BAROKO Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 BAROKO Nejpravděpodobnější výklad slova baroko je, že pochází z portugalštiny, výraz perles baroques se pro.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BAROKO Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 BAROKO Nejpravděpodobnější výklad slova baroko je, že pochází z portugalštiny, výraz perles baroques se pro."— Transkript prezentace:

1 BAROKO Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 BAROKO Nejpravděpodobnější výklad slova baroko je, že pochází z portugalštiny, výraz perles baroques se pro perly nepravidelného tvaru používal již počátkem 16.století. Ve stedověké logice se tak označovalo vše nabubřelé, nesprávné a směšné. V sedmnáctém století je zaznamenáno užití termínu „barokní“ ve významu “tordovaný” (kroucený). Rané baroko 16. stol Vrcholné baroko konec 17. stol Pozdní baroko 40. až 90. léta 18. stol Kolébkou baroka je Itálie. Základy baroka položil renesanční sochař a malíř Michelangelo. EU-OP VK VY_32_INOVACE_D1 Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

2 Církevní stavby Vynikaly masivností a nádherou. Byly bohatě zdobené zvenku i zevnitř. Chrámy zastřešovala velká kopule, která zvětšovala jejich vnitřní postor. K chrámové výzdobě přispívalo množství soch a rozměrných obrazů ve zlacených rámech. Nejoblíbenějším světcem období baroka byl sv. Jan Nepomucký. Jeho socha stojí dodnes před kostely, farami a na rozcestích. Socha sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě v Praze Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

3 Církevní stavby v Praze Kostel svatého Mikuláše Kostel svatého Mikuláše se nachází v Praze na Staroměstském náměstí. Byl postaven v barokním slohu v letech 1732–1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

4 Církevní stavby v Praze Pražské Jezulátko Oltář Kostel Panny Marie Vítězné Kostel Panny Marie Vítězné v Praze pod Petřínem v Karmelitské ulici na Malé Straně. Svoji proslulost získal především díky milostné sošce Pražského Jezulátka. Jde o významnou stavební památku z období raného baroka, interiér má hodnotný mobiliář pocházející většinou ze 17. století. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

5 Další církevní stavby v Čechách Bazilika Navštívení Panny Marie (Svatý Kopeček)‏ interiér baziliky Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

6 Barokní paláce Černínský palác v Praze na Hradčanech, sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČRPrazeHradčanech  Nádvoří Šternberského paláce v Praze na Hradčanech Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

7 Barokní zámky Zámek Jemniště Zámek Ploskovice  Zámek Veltrusy Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4. Zámek Lány

8 Další barokní stavby Kašny v OlomouciKlementinum Neptunova kašna Herkulova kašna bylo původně jezuity postaveno jako kostel Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

9 Barokní sochařství Kromě postav svatých se barokní sochařství zaměřilo na vyjádření lidských pocitů – smutek, bolest, radost. Sochy mají výrazná a rozmáchlá gesta. Jejich oděv je bohatě řasený a rozevlátý. Matyáš Bernard Braun Nejvýznamnějším barokním sochařem byl Matyáš Bernard Braun, který svými sochami vyzdobil Karlův most v Praze. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

10 Matyáš Bernard Braun Sv. Ludmila s malým Václavem, Kalův most Socha poustevníka Onufria v lese, Betlém u Kuksu Jaroměř, morový sloup z dílny M. Brauna Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

11 Barokní malíři Za námět svých obrazů si vybírali barokní malíři náboženské výjevy. Většina z nich tvořila pro církev. Nejvýznamnější čeští barokní malíři: Petr Brandl Karel Škréta Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

12 Petr Brandl Petr Jan Brandl – autoportrét s motivem počítání na prstech Obraz Zvěstování, 1697 Návrat ztraceného syna Petr Brandl, po r. 1720 Petr Brandl Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

13 Karel Škréta Portrét Karla Škréty od italského malíře Tiberia Tinelliho z roku 1635 Podobizna řezáče drahokamů Dionisia Miseroniho s rodinou Zvěstování Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

14 Barokní hudba Spojena s církevními obřady – bohoslužbami. Součástí pobožností se staly varhanní skladby Hudba zněla i v palácích a na zámcích pro potěšení urozeného panstva. Za největší barokní skladatele jsou všeobecně považováni: Georg Friedrich Händel Georg Friedrich Händel Johann Sebastian Bach Johann Sebastian Bach Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

15 Barokní nábytek Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

16 Barokní móda V době baroka nosili muži pod kloboukem paruku a oblékali si dlouhé sako s krátkými kalhotami. Ženy měly vysoko vyčesané paruky a oblékaly si dlouhé a bohatě zdobené sukně. Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4.

17 MÓDA

18 Odkazy http://www.cmis.cz/dum / Financováno z ESF a státního rozpočtu ČR v rámci projektu EU – OP VK, oblast podpory 1.4. http://koliasjan.blog.idnes.cz/c/307010/Divoky-sen-o-tom-jak-Brusel-likviduje-Karluv- most.html http://magickasvatba.cz/sluzby/svatebni-obrad/prazske-pamatky/kostel-sv- mikulase http://www.vyletnik.cz/fotogalerie/praha/praha-1-centrum-stare-mesto-josefov- mala/10844/ http://fotoalba.centrum.cz/original.php?pid=22776640&psize= 1 http://www.portalpraha.cz/kostel-sv-mikulas-na-starem- meste/ http://www.czech-tim.cz/?cl=19-101-hlavni-mesto-praha-aktuality-regionu-historicke- pamatky http://www.navstevapapeze.cz/mista/praha/kostel-panny-marie-vitezne-prazskeho- jezulatka http://www.jantarova- stezka.info/cz/sindex.php?akc=sort21&typ1=2&typ2=3&typ3= 4&typ4=5&typ5=6&kateg=6 http://cs.wikipedia.org/wiki/Bazilika_Nav%C5%A1t%C3%ADven%C3%AD_Panny_Marie_(Sva t%C3%BD_Kope%C4%8Dek) http://www.pracom.cz/Soucasne- zakazky/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Georg_Friedrich_H%C3%A4nde l http://produkty.topkontakt.idnes.cz/p/vyroba-a-restaurovani-barokniho- nabytku/3510716/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_V%C3%ADt%C4%9Bzn%C3%A9_a_sva t%C3%A9ho_Anton%C3%ADna_Padu%C3%A1nsk%C3%A9ho

19 http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ternbersk%C3%BD_pal%C3%A1c_(Hrad%C4%8Dany ) http://www.nase-pamatky.cz/zamky/jemniste.html http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Veltrusy_z%C3%A1mek_2.jpg http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ploskovice_z%C3%A1mek_5.jp g http://www.flickr.com/photos/breaking- news/galleries/72157630157173190/ http://cs.wikipedia.org/wiki/Klementinu m http://cs.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%A1ny_v_Olomouc i http://cs.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9m_(Kuks ) http://cs.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%A1ny_v_Olomouc i http://cs.wikipedia.org/wiki/Maty%C3%A1%C5%A1_Bernard_Brau n http://cs.wikipedia.org/wiki/Petr_Brand l http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brandl_Zvestovani.jp g http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1vrat_ztracen%C3%A9ho_syn a http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_%C5%A0kr%C3%A9t a http://skreta.cz/pruvodce/show/ 5 http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=txt35 0 http://kidsmusiccorner.co.uk/composers/classical/bach/ http://sprehledem.webnode.cz/news/barokni-a-rokokova- moda1/ http://cz.texsite.info/Barokn%C3%AD_m%C3%B3d a


Stáhnout ppt "BAROKO Základní škola, Vlašim, Březinská 1702 BAROKO Nejpravděpodobnější výklad slova baroko je, že pochází z portugalštiny, výraz perles baroques se pro."

Podobné prezentace


Reklamy Google