Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

L IDOVÁ POHÁDKA Mgr.Hana Hoberlová. L IDOVÁ POHÁDKA Lidové pohádky vznikly v dávných dobách,kdy ještě nebylo známo písmo. Šířily se a rozvíjely ústním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "L IDOVÁ POHÁDKA Mgr.Hana Hoberlová. L IDOVÁ POHÁDKA Lidové pohádky vznikly v dávných dobách,kdy ještě nebylo známo písmo. Šířily se a rozvíjely ústním."— Transkript prezentace:

1 L IDOVÁ POHÁDKA Mgr.Hana Hoberlová

2 L IDOVÁ POHÁDKA Lidové pohádky vznikly v dávných dobách,kdy ještě nebylo známo písmo. Šířily se a rozvíjely ústním podáním mezi všemi národy. Je zajímavé,že tyto pohádky mají u různých národů světa podobné rysy- hrdinové mají stejné povahové vlastnosti- krása,nebojácnost, důvtip, dobrota, laskavost. Nemají ale stejná jména a nejsou si podobni svým zevnějškem.

3 L IDOVÁ POHÁDKA Do lidových pohádek vypravěči vložili svoje vědomosti,zkušenosti,zvyklosti a rysy krajiny,v níž žili. Pohádkový čas v těchto pohádkách je neurčitý,tzn.,že začínají: -Byl jednou jeden král… -Za devatero horami a devatero řekami… -Bylo jednou jedno království… -Kdysi dávno… -Bylo,nebylo…

4 L IDOVÁ POHÁDKA Díky tomu,že se lidové pohádky šířily ústně,docházelo k jejich zjednodušování nebo rozšiřování i komolení. Lidové pohádky byly sbírány a zapisovány sběrateli těchto pohádek a mnoha spisovateli.

5 LIDOVÁ POHÁDKA Mezi nejznámější české sběratele patří: Božena Němcová-mezi její pohádky se řadí: 1.Národní báchorky a pověsti (Sedmero krkavců, O neposlušných kozlatech, Princ Bajaja,Čert a Káča) 2.Slovenské pohádky a pověsti (Sůl nad zlato, O dvanácti měsíčkách, O Zlatovlásce,Mahulena, krásná panna)

6 L IDOVÁ POHÁDKA Karel Jaromír Erben Mezi jeho dílo se řadí: 1.Sto prostonárodních pohádek a pověstí slovanských v nářečí původních (slovenské, ruské,polské,české..pohádky) 2.České pohádky ( Zlatovláska,Hrnečku, vař!,Tři zlaté vlasy Děda Vševěda)

7 L IDOVÁ POHÁDKA Mezi nejznámější světové autory patří: Bratři Grimmové 1.Pohádky bratří Grimmů (Popelka,Sněhurka, Jeníček a Mařenka, Šípková Růženka, Kocour v botách, O Červené Karkulce)

8 L IDOVÁ POHÁDKA Sedmero krkavců Božena Němcová

9 L IDOVÁ POHÁDKA Dlouhý,Široký a Bystrozraký Karel Jaromír Erben

10 L IDOVÉ POHÁDKY o O dvanácti měsíčkách Božena Němcová

11 L IDOVÁ POHÁDKA Hrnečku,vař! Karel Jaromír Erben

12 L IDOVÁ POHÁDKA Sněhurka bratři Grimmové

13 OTÁZKY Jak se šířily lidové pohádky? Kterými slovy lidové pohádky začínají? Kdo jsou nejznámější čeští sběratelé a autoři českých lidových pohádek? Kdo jsou nejznámější světoví autoři lidových pohádek? Otázka pro chytré hlavičky : Co mají společné všechny lidové pohádky z celého světa?

14 ZÁPIS L IDOVÁ POHÁDKA Lidové pohádky se šířily ústní formou. Pohádkový čas je neurčitý-Bylo jednou jedno království… Sběratelé pohádek a někteří spisovatelé tyto pohádky zapsali: Božena Němcová (Sůl nad zlato) Karel Jaromír Erben (Hrnečku,vař!) bratři Grimmové (Popelka)

15 PRAMENY bozena - nemcova ppt Vše platné ke dni

16


Stáhnout ppt "L IDOVÁ POHÁDKA Mgr.Hana Hoberlová. L IDOVÁ POHÁDKA Lidové pohádky vznikly v dávných dobách,kdy ještě nebylo známo písmo. Šířily se a rozvíjely ústním."

Podobné prezentace


Reklamy Google