Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Pohyb Dráha při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráha za jednotku času Co vypovídá rychlost tělesa o uražené dráze za určitý čas – např., že rychlost letadla.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Pohyb Dráha při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráha za jednotku času Co vypovídá rychlost tělesa o uražené dráze za určitý čas – např., že rychlost letadla."— Transkript prezentace:

1 Pohyb Dráha při rovnoměrném pohybu tělesa

2 Dráha za jednotku času Co vypovídá rychlost tělesa o uražené dráze za určitý čas – např., že rychlost letadla je 1 300 km/h? Letadlo uletí každou hodinu dráhu 1 300 km. Co znamená, že rychlost mravence je 0,1 m/s? Mravenec ujde každou sekundu 10 cm.

3 Žákyně 7. ročníku jede na skateboardu stálou rychlostí 3 m/s. Jakou dráhu ujede za 1 s? 3 m Jakou dráhu ujede za 5 s? 15 km Jakou dráhu ujede za 12 s? 30 km

4 Žákyně 7. ročníku jede na skateboardu stálou rychlostí 3 m/s. Jakou dráhu ujede za 1, 2, 5 hodin a 10 sekund? t [min]012510 s [m]s [m] Kolikrát je doba pohybu větší, tolikrát větší je dráha.

5 Dráha při rovnoměrném pohybu Při rovnoměrném pohybu tělesa je dráha přímo úměrná době pohybu. –k–kolikrát je doba pohybu delší, tolikrát je dráha delší s = vt (s = v.t)

6 Dráha při rovnoměrném pohybu grafické znázornění

7 Výpočet dráhy s Určete délku dráhy, kterou ujede auto, které jede rovnoměrným pohybem rychlostí 60 km/h po dobu 6 h. v = 60 km/h t = 6 h s = ? km s = vt s = 60.6 = 360 km Auto ujede dráhu 360 km.

8 Porovnávání rovnoměrného pohybu Dokážeš rozhodnout podle grafu, které těleso mělo většírychlost a proč?

9 Výpočet dráhy s Doplňte tabulky. t [s]t [s]00,53817 s [m]s [m] 1,52,5 t [h]t [h]0 4912 s [km] 05

10 K zapamatování Při rovnoměrném pohybu tělesa je dráha přímo úměrná době pohybu. Kolikrát je doba pohybu větší, tolikrát větší je dráha. s = vt

11 Vzdělávací oblast:Člověk a příroda Vzdělávací obor:Fyzika Tematický okruh:Pohyb těles Téma:Rychlost nerovnoměrného pohybu Anotace:Prezentace je zaměřena na určování dráhy při rovnoměrném pohybu výpočtem, z grafu i pro doplnění tabulky. Očekávaný výstup:Určuje dráhu výpočtem, zjistí dráhu z grafu závislosti dráhy na čase a určí i rychlost rovnoměrného pohybu. Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Ing. Pavel Broža Jazyk:Čeština Cílová skupina:Žák Stupeň a typ vzdělání:Základní vzdělávání – druhý stupeň Ročník:7. Datum vytvoření:23. 2. 2012


Stáhnout ppt "Pohyb Dráha při rovnoměrném pohybu tělesa. Dráha za jednotku času Co vypovídá rychlost tělesa o uražené dráze za určitý čas – např., že rychlost letadla."

Podobné prezentace


Reklamy Google