Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OSNOVA: a) Úvod a klasifikace b) Informační systémy VUT Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně Počítače a programování 1 pro obor EST BPC1E.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OSNOVA: a) Úvod a klasifikace b) Informační systémy VUT Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně Počítače a programování 1 pro obor EST BPC1E."— Transkript prezentace:

1 OSNOVA: a) Úvod a klasifikace b) Informační systémy VUT Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně Počítače a programování 1 pro obor EST BPC1E PŘEDNÁŠKA 1

2 Web předmětu, kontakty http://www.urel.feec.vutbr.cz/~sebestaj/BPC1E/index.htm odkaz v eLearningu (kurz BPC1E 14/15Z) vyučující –Doc. Ing. Jiří Šebesta, Ph.D., sebestaj@feec.vutbr.cz (garant předmětu, přednášky, cvičení)sebestaj@feec.vutbr.cz –Ing. Tobiáš Malach, xmalac08@stud.feec.vutbr.cz (cvičení)xmalac08@stud.feec.vutbr.cz konzultační hodiny na Portálu VUT Úvod a klasifikace (1/5)

3 Přednášky 23.9.2014Základní informace a pokyny, loginy na VUT, hesla. Portál, STUDIS, eLearning. Pravidla a struktura počítačové sítě FEKTu. Elektronická pošta. WiFi sítě FEKTu. Systémy Ústavu radioelektroniky. 30.9.2014Operační systémy, UNIX/Linux. Přihlášení na server FEST, program PuTTY, základní příkazy, přístupová práva, přenos souborů, program WinSCP. Grafický správce souborů mc, umístění vlastních HTML stránek na studentský server FEST. Počítačové sítě, TCP/IP model, IPv4 a IPv6 adresy, protokoly TCP, UDP, porty, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, anonymní FTP. Architektura počítačových systémů, základní princip funkce počítače. 7.10.2013Struktura programu, algoritmus, vývojový diagram algoritmického úkolu. Vývoj softwarové aplikace, operační kód, instrukční soubor, jazyk symbolických adres, vyšší programovací jazyky, překlad, sestavování. Proměnné, datové typy, číselné formáty a jejich reprezentace v paměti. Vývoj aplikace v prostředí Code::Blocks. Výrazy, aritmetické konverze a operátory v jazyce C. 14.10.2013Příkazy v jazyce C - I. část. Příkazy pro větvení, příkazy pro cykly I. Úvod a klasifikace (2/5)

4 21.10.2014Příkazy v jazyce C - II. část. Příkazy pro cykly II., příkazy pro řízení přenosu, ukázkové příklady. 28.10.2014STÁTNÍ SVÁTEK (samostudium): Řetězce, knihovní funkce pro práci s řetězci stdio.h a string.h. 4.11.2014Ukazatele a pole. Vztah mezi polem a ukazatelem. Ukazatele a řetězce. 11.11.2014Funkce v jazyce C. Hlavičky funkcí, rekurzivní funkce, sestavení knihovny funkcí, volání funkcí. 18.11.2014Pokročilé datové typy. Struktury, unie, výčtový typ, dynamické proměnné, alokace a dealokace v paměti. 25.11.2014Práce se soubory v jazyce C. Knihovní funkce pro práci se soubory. Zpracování textového souboru. 2.12.2014Dynamické proměnné. Vazby dynamických proměnných, příklad sestavení dynamické databáze. 9.12.2014Pokročilé algoritmy. Vyhledání maxima, minima, setřídění. 16.12.2014Rozbor zápočtového testu. Úvod a klasifikace (3/5)

5 1.10.2014Informační systémy VUT, studentské účty, výukový systém Moodle, Gigadisk, elektronická pošta a její služby. Operační systémy, Windows, DOS, Unix. 8.10.2014Test 1 (5b). Úvod do jazyka C, první jednoduchá konzolová aplikace, tisková funkce printf(). 15.10.2014Výrazy a operátory, Příkazy pro větvení, cyklus for. (3b) 22.10.2014Příkazy pro cykly, příkazy pro řízení přenosu. (3b) 29.10.2014Programy pro manipulaci s řetězci, funkce knihoven stdio.h a string.h. (3b) 5.11.2014Test 2 (4b). Využití ukazatelů při práci s poli. (3b) 12.11.2014Funkce, sestavení knihovny funkcí, volání funkcí. (3b) 19.11.2014Aplikace standardních knihovních funkcí, pokročilé datové typy. (3b) 26.11.2014Programy pro manipulaci se soubory, zpracování textového souboru. (3b) 3.12.2014Test 3 (4b). Dynamické proměnné, databáze. (3b) 10.12.2014Pokročilé algoritmy. Vyhledání maxima, minima, setřídění. (3b) 17.12.2014Zápočtový test Počítačová cvičení Max. jedna neomluvená neúčast !!! Úvod a klasifikace (4/5)

6 Klasifikace a bodové hodnocení Předmět je ukončen klasifikovaným zápočtem. Udělení zápočtu je přitom dáno následujícími podmínkami: –získání nejméně 50 bodů –odevzdání a obhájení zápočtového projektu v jazyce ANSI C Maximální bodové hodnocení jednotlivých forem výuky (celkem max. 100 bodů): –max. 27 bodů za hodnocení počítačových cvičení během semestru (9 hodnocených cvičení po 3 bodech) –max. 13 bodů za průběžné testy během semestru (5 + 4 + 4 body) –max. 30 bodů za zápočtový test na konci semestru –max. 30 bodů za zápočtový program v jazyce C Bodování vašich aktivit mají na starosti vaši cvičící, započet vedoucí projektu. Úvod a klasifikace (5/5)

7 Informační systémy VUT (1/17) TÉMA: základní informace a pokyny loginy na VUT, hesla atd. portál, STUDIS, eLearning pravidla a struktura počítačové sítě FEKTu elektronická pošta WiFi sítě FEKTu systémy Ústavu radioelektroniky

8 VUTLogin společný a jednotný login do všech systémů tvar VUTLoginu je xjmeno00 v IS VUT lze nahradit za ID studenta (person ID, perid) – na studentském průkazu prvotní zjištění po přihlášení do IS VUT v pravém horním rohu Informační systémy VUT (2/17)

9 VUTHeslo a VUTPin VUTHeslo se nastavuje na stránce http://login.vutbr.cz, z inicializačního stavu pomocí rodného čísla a počátečního heslahttp://login.vutbr.cz při ztrátě možno opět nastavit do inicializačního stavu nutnost uchování počátečního hesla po celou dobu studia, jeho další použití (ostatní systémy) nastavení nového – osobní návštěva OSIS VUTPin –zjištění na Portálu VUT –přístup do WiFi sítě (VUTBRNO, EDUROAM), VPN, MSDN AA atd. Informační systémy VUT (3/17)

10 Propojení hesel na VUT heslo do IS získáte na http://login.vutbr.czhttp://login.vutbr.cz počáteční heslo dále slouží pro další systémy: –UNIX, elektronická pošta (server FEST) –Active Directory (připojení k diskům interní sítě) tato hesla jsou nezávislá, nemění se naráz Informační systémy VUT (4/17)

11 Portál VUT https://www.vutbr.cz/intra VUT Pin VUT zprávy – vnitřní „emailový“ systém, zasílání zpráv od učitelů, možnost přeposílání – nedoporučuje se Moje Vizitka – správa kontaktů, nastavení přeposílání VUT zpráv Průkazy – správa průkazu Ubytování a stravování Volby a hlasování Informační systémy VUT (5/17)

12 Informační systémy VUT (6/17)

13 STUDIS jednotlivé moduly jsou zpřístupňovány dle potřeby Aktuality – důležité informace ke studiu, upozornění na nové aktuality ihned po přihlášení Aktuality z předmětů – informace od učitelů k jednotlivým předmětům na kartách předmětů jsou umísťovány studijní materiály další moduly: elektronický index, rozvrhy, registrace termínů, projektů, SZZ, zápis, registrace vyučování, VŠKP, kontroly studia, hodnocení předmětů atd. Informační systémy VUT (7/17)

14 Ostatní systémy, knihovny eLearning (Moodle) – učební texty Wiki – nevyužíváme fakultní knihovny, ústřední knihovna VUT –možnost kopírování a tisku (ověření pomocí VUT pin) –systém pro vyhledávání ALEPH, viz http://www.vutbr.cz/uk/knihovni-system http://www.vutbr.cz/uk/knihovni-system individuální weby lidí na http://www.urel.feec.vutbr.cz/http://www.urel.feec.vutbr.cz/ Informační systémy VUT (8/17)

15 Počítačová síť VUT/FEKT hierarchie: CESNET (sítě národního výzkumu a vzdělávání), páteřní síť VUT (spravuje CVIS), sítě FEKT (spravuje OSIS), počítače na ústavech (správci na ústavech, na URELu ing. Báňa, banaj@feec.vutbr.cz)banaj@feec.vutbr.cz návody a pokyny http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/index.htmlhttp://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/index.html provozní řád počítačové sítě VUT (Směrnice rektora č. 3) http://www.net.vutbr.cz/docs/sr99-03.html http://www.net.vutbr.cz/docs/sr99-03.html pravidla provozu elektronické pošty na VUT v Brně http://www.net.vutbr.cz/docs/sr01-17.html http://www.net.vutbr.cz/docs/sr01-17.html připojování zařízení do sítě FEKT – student v žádném případě nesmí: –připojovat jakékoli zařízení (ani notebook) do sítě FEKT pomocí metalického kabelu –odpojovat nebo přepojovat zařízení v učebnách/laboratořích bez výslovného schválení ústavním správcem nebo vyučujícím Informační systémy VUT (9/17)

16 Nejdůležitější pravidla silné heslo, neposkytovat jiným osobám síť nelze využívat pro komerční činnost nezasílat hromadnou a nevyžádanou poštu v žádném případě nepoužívat torrenty, DC a jiné P2P sítě pozor na vyšší objemy dat veškeré aktivity logovány a dohledatelné Informační systémy VUT (10/17)

17 Elektronická pošta student musí se zaměstnanci FEKT komunikovat výhradně z oficiální adresy xjmeno00@stud.feec.vutbr.cz přístup k poště: –WWW rozhraní Horde: email.feec.vutbr.cz –IMAP, SMTP server fest.stud.feec.vutbr.cz nastavení klientů viz http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/email.htmlhttp://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/email.html omezení velikosti poštovní schránky, filtrování příloh el. pošty, viz http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/email.htmlhttp://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/email.html přílohy jako exe, dll, js (i v zipu) jsou automaticky mazány přesměrování el. pošty, obecně se nedoporučuje (OSIS), nastavit lze nejjednodušeji prostřednictvím Horde (Filtry > Přeposlat) Informační systémy VUT (11/17)

18 Elektronická pošta – HORDE klient na http://email.feec.vutbr.czhttp://email.feec.vutbr.cz věřit certifikátu... Informační systémy VUT (12/17)

19 WiFi sítě EDUROAM, nastavení klienta viz http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/eduroam/ http://www.feec.vutbr.cz/OSIS/net/eduroam/ –snadné pro nová zařízení, Windows 7 –pro starší systémy občas problematické –login VUTlogin nebo ID s doplněním o @vutbr.cz –heslo VUTpin stará WiFi síť VUTBRNO – postupný útlum pozor na pravidla, limity přenesených dat Informační systémy VUT (13/17)

20 Systémy UREL virtualizovaná učebna (VirtualLAB) pro SC6.66 –tencí klienti, virtuální desktopy běží na serverech –přihlášení do Citrixu přes login userNN –zatím přístup pouze ze sítě FEKTu –ve virtuálním desktopu možno namapovat disky Active Directory SVN server, výpočetní servery, VPN UREL různé návody UREL postupně na http://www.urel.feec.vutbr.cz/navody/ http://www.urel.feec.vutbr.cz/navody/ Informační systémy VUT (14/17)

21 Přihlášení do VirtualLAB Informační systémy VUT (15/17)

22 Informační systémy VUT (16/17)

23 Přístupy na kartu studenta http://www.urel.feec.vutbr.cz/index.php?page=mapC6 Informační systémy VUT (17/17) V případě problémů se obraťte na doc. Frýzu

24 Téma následující přednášky – Vyjádření čísel a řetězců – Počítačové systémy – OS UNIX/Linux – Úvod do počítačových sítí DĚKUJI ZA POZORNOST


Stáhnout ppt "OSNOVA: a) Úvod a klasifikace b) Informační systémy VUT Jiří Šebesta Ústav radioelektroniky, FEKT VUT v Brně Počítače a programování 1 pro obor EST BPC1E."

Podobné prezentace


Reklamy Google