Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Algebra v informatice Antonín Jančařík. Podmínky Klasifikovaný zápočet Podmínkou je referát na související téma O známce rozhodnou výsledky z průběžného.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Algebra v informatice Antonín Jančařík. Podmínky Klasifikovaný zápočet Podmínkou je referát na související téma O známce rozhodnou výsledky z průběžného."— Transkript prezentace:

1 Algebra v informatice Antonín Jančařík

2 Podmínky Klasifikovaný zápočet Podmínkou je referát na související téma O známce rozhodnou výsledky z průběžného hodnocení otázek.

3 Navržená témata VIN kód u aut Hashovací funkce Komprimační algoritmy Historie prvních počítačů Význačné osobnosti informatiky Gramatiky Automaty …

4 Pohled do historie Výraz Algebra pochází z arabštiny a jeho základem je slovo الجبر (al-jabr). Al-jabr znamená dávat něco dohromady (stejné slovo se používá například při léčbě zlomenin). Spis perského matematika Mu ḥ ammada ibn Mūsā al-Kwārizmīho, nazvaného Al-Kitab al-Jabr wa-l-Muqabala („Souhrnné pojednání o počítání pomocí doplňování a vyrovnávání“).

5 Čím se zabývá algebra Čas na odpověď 1 minuta: A.Studiem funkcí, především polynomů. B.Řešením rovnic a nerovnic. C.Studiem abstraktních struktur. D.Týráním nebohých studentů.

6 Algebra Až do konce 18. stol. se algebra zabývala především řešením soustav rovnic. Na počátku devatenáctého století se začala zabývat strukturami (množinami, na kterých jsou definované nějaké operace) a vztahy mezi nimi. Za zakladatele moderní abstraktní algebry je všeobecně považován Évariste Galois.

7 Čím se zabývá informatika A.Ovládáním počítačů. B.Programováním. C.Strukturou a zpracováním informací. D.Vytvářením procesorů.

8 Infrormatika Informatika je moderní vědní disciplína. Zabývá strukturou, zpracováním a využitím informací. Za otce informatiky je považován americký matematik Claude Elwood Shannon. „Informatika se nezabývá počítači o nic více než astronomie dalekohledy.“ Edsger Dijkstra

9 Teoretická informatika Algoritmy Formální logika Jazyky a gramatiky Ochrana a utajení dat Otázky, které informatika řeší, jsou často na pomezí mezi matematikou a informatikou.

10 Jak vzniklo slovo algoritmus? A.Ze jména Al Gore. B.Ze jména Mu ḥ ammada ibn Mūsā al- Kwārizmīho. C.Z výrazu alegorizace. D.Jedná se o původní anglické slovo. Znamenající postup.

11 Algoritmus Jednoznačně určená posloupnost konečného počtu kroků vedoucí k řešení daného problému, splňující: Hromadnost a univerzálnost Determinovanost (jednoznačnost) Konečnost a rezultativnost Správnost

12 Algoritmus Hromadnost a univerzálnost - algoritmus musí řešit úlohu pro různá vstupní data (splňující předem daná omezení) a musí fungovat ve všech situacích, které mohou při výpočtu nastat. Determinovanost (jednoznačnost) - v každém kroku musí být jednoznačně určeno, co je jeho výsledkem a jak má algoritmus dále pokračovat. Konečnost a rezultativnost - algoritmus musí skončit vždy po konečném počtu kroků s nějakým výsledkem. Správnost - výsledek vydaný algoritmem musí být správný.

13 Je to algoritmus: Pokud je n sudé, vyděl jej dvěma. Pokud je n liché, nahraď jej pomocí 3n+1. Opakuj, dokud nedostaneš číslo 1. Čas na odpověď 1 minuta.

14 Pokud je n sudé, vyděl jej dvěma. Pokud je n liché, nahraď jej pomocí čísla 3n+1. Opakuj, dokud nedostaneš číslo 1. Jako odpověď vypiš provedených kroků. Jedná se o algoritmus? A.Ano B.Ne


Stáhnout ppt "Algebra v informatice Antonín Jančařík. Podmínky Klasifikovaný zápočet Podmínkou je referát na související téma O známce rozhodnou výsledky z průběžného."

Podobné prezentace


Reklamy Google