Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."— Transkript prezentace:

1 Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením Téma:Počítačová grafika – AutoCAD 4. Uchopení objektů Ročník:1. – 4. Datum vytvoření:říjen 2013 Název:VY_32_INOVACE_14.3.07.ICT Anotace: Práce v aplikaci pro kreslení technických výkresů – nastavení uchopení objektů. Inovativnost digitálního učebního materiálu spočívá zejména v jeho názornosti, které bylo dosaženo využitím nástroje Výstřižky operačního systému Windows 8. Díky animaci a grafické dokumentárnosti je žák tématem provázen krok za krokem, což u náročného grafického softwaru AutoCAD napomáhá lepšímu porozumění tématu. Metodický pokyn: Prezentace primárně slouží pro výklad v hodině, ale díky své názornosti může být využita i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání. Kontrolní otázky na konci tématu ověřují, jak žáci danou problematiku zvládli, a po vytištění je lze použít i pro písemné ověření jejich znalostí. Materiál vyžaduje použití multimediálních prostředků – PC, dataprojektoru, popř. interaktivní tabule.

2 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA AutoCAD 4 UCHOPENÍ OBJEKTŮ

3 Uchopení objektů Souřadnicový systém umožňuje při zapnuté funkci KROK přesné kreslení. Někdy však je třeba tuto funkci vypnout, nebo je třeba navázat na úsečku, která nemá koncový bod v síti bodů funkce KROK, nebo kreslit kružnici se stejným středem jako jiná kružnice. Pro tyto potřeby je zde možnost uchopení významných bodů objektů. To znamená nalezení těchto bodů a přichycení bodu v právě probíhajícím příkazu, který to vyžaduje.

4 Příklady významných bodů: Úsečka – koncový bod (□), polovina ( Δ ) Kružnice – střed ( О ), kvadranty (◊) Oblouk – střed ( О ), koncové body (□), polovina ( Δ ) Texty a bloky - referenční bod ( ■ )

5 ÚSEČKA Koncový bod Polovina

6 KRUŽNICE Střed Kvadrant

7 OBLOUK Střed Koncové body Polovina

8 TEXTY A BLOKY Text – referenční bod Blok – referenční bod

9 Nastavení uchopení objektů Nejvýhodnější je a aa automatické uchopení objektů, které můžeme předem nastavit. V tom případě program vždy ve chvíli, kdy je požadován výběr bodu, automaticky vyhledá bod, který odpovídá nastavení. Předem je však třeba požadované úchopové body nastavit v dialogovém okně.

10 automatické uchopení objektů Nejvýhodnější je automatické uchopení objektů, které můžeme předem nastavit. V tom případě program vždy ve chvíli, kdy je požadován výběr bodu, automaticky vyhledá bod, který odpovídá nastavení. Předem je však třeba požadované úchopové body nastavit v dialogovém okně.

11

12

13 KONTROLNÍ OTÁZKY Jmenujte příklady významných bodů pro uchopení. Jaký symbol se zobrazí u koncového bodu? Jaký symbol se zobrazí u poloviny? Jaký symbol se zobrazí u středu? Jaký symbol se zobrazí u kvadrantu? Jaký symbol se zobrazí u referenčního bodu textu nebo bloku? Kde najdeme dialogové okno pro nastavení uchopení bodů? Které úchopové body lze nastavit?

14 Použité zdroje: LIŠKA, Jan a Jaroslav SCHWARZ. AutoCAD LT 2000 CZ: podrobná příručka. Vyd. 1. Praha: Computer Press, 2000, x, 289 s. CAD. ISBN 80-722-6241-6. Autorem všech částí tohoto učebního materiálu, není-li uvedeno jinak, je Jiří Gregor. Většinu obrázků autor zhotovil skenováním (nástroj „Výstřižek“) a úpravou v programu pro rastrovou grafiku.


Stáhnout ppt "Autor:Jiří Gregor Předmět/vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Tematická oblast:Práce se standardním aplikačním programovým vybavením."

Podobné prezentace


Reklamy Google