Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní symboly České republiky státní znakstátní barvy státní vlajka prezidentská standarta státní pečeťstátní hymna

2 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní symboly Každý stát má své státní symboly. Jsou to předměty, které si stát určuje, aby ho označovaly. Symboly vycházejí z tradic státu a každý stát reprezentují. Například symbolem královské moci byly korunovační klenoty.

3 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Korunovační klenoty Karel IV. dal před svou korunovací zhotovit korunu českých králů. Byla použita při korunovaci 22 českých panovníků. Koruna je doplněna zlatou čelenkou, žezlem a jablkem. Korunovační klenoty jsou uloženy v komoře nad svatováclavskou kaplí Chrámu svatého Víta. Celý soubor je národní kulturní památkou.

4 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Co patří mezi státní symboly Českých státních symbolů je celkem sedm: velký státní znak malý státní znak česká vlajka prezidentská standarta státní pečeť státní barvy (trikolora) česká státní hymna

5 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Velký státní znak Je tvořen štítem se čtyřmi poli. Jednotlivá pole symbolizují historická území České republiky – Čechy, Moravu a Slezsko. V prvním a čtvrtém poli je vyobrazen český stříbrný dvouocasý lev se zlatou zbrojí a zlatou korunou. Ve druhém poli je na modrém podkladu umístěna moravská šachovaná orlice se zlatou korunou. Ve třetím poli se na zlatém podkladu nachází černá slezská orlice. Velký státní znak označuje budovy státních úřadů.

6 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Malý státní znak Tvarem připomíná štít zakončený dole špičkou. Je tvořen jediným polem, v němž je umístěn na červeném podkladu stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou. Malý státní znak se využívá pro razítka státních úřadů.

7 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní barvy Státními barvami jsou bílá, červená a modrá. Využívají se pro trikoloru, která vznikne tak, že se spojí tři stejně široké pruhy – bílý, červený a modrý.

8 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní vlajka Skládá se z horního bílého pruhu a dolního červeného pruhu, do nichž je vsunut modrý klín. Ten zasahuje do poloviny šířky vlajky. Je to nejčastěji užívaný státní symbol. Vyvěšujeme ji při státních svátcích a jiných významných příležitostech.

9 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Prezidentská standarta Místo pobytu prezidenta je označováno vztyčením vlajky prezidenta republiky. Standarta je čtvercového tvaru s vyobrazením velkého státního znaku. Pod znakem je připojeno heslo Pravda vítězí.

10 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní pečeť Písemnosti byly od středověku stvrzovány připojením pečetí. Každý český panovník měl vlastní pečeť. Již od 15. století se vyskytuje také pečeť Českého království. Dnes tvoří státní pečeť velký státní znak podložený lipovými ratolestmi. Okolo je umístěn nápis Česká republika. Pečeť je užívána k ověřování mezinárodních smluv. Opatruje ji prezident.

11 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Státní hymna Hymnou České republiky je první sloka písně "Kde domov můj" z české hry Fidlovačka z roku 1834. Autorem textu je Josef Kajetán Tyl, autorem hudby František Škroup. Píseň se hned po prvním uvedení rozšířila po celé zemi. Státní hymna se hraje při významných státních a veřejných událostech. Vzdáváme jí čest tichem a uctivým postojem.

12 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. Zopakujeme si 1) Které jsou státní symboly České republiky? 2) Vypište si je do svého sešitu. Některé si zakreslete. 3) V týmu si zazpívejte hymnu České republiky. 4) Zapište si, kde jste viděli velký a malý státní znak. 5) Při jakých příležitostech se na naší škole vyvěšuje státní vlajka? Státní symboly mohou vhodným způsobem užívat také jednotliví občané. Jejich zneužití, například malování na různé předměty, je ovšem trestné. Použité obrázky: http://commons.wikimedia.org [cit. 2008-09-26] http://commons.wikimedia.org http://cr.ic.czhttp://cr.ic.cz [cit. 2008-09-26]


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google