Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

RWANDA Od: Petra Kuřátková. Historie Původní obyvatelé území Rwandy byli lovci- sběrači Pygmejové skupiny Twa. Ti dnes tvoří už jen malý zlomek populace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "RWANDA Od: Petra Kuřátková. Historie Původní obyvatelé území Rwandy byli lovci- sběrači Pygmejové skupiny Twa. Ti dnes tvoří už jen malý zlomek populace."— Transkript prezentace:

1 RWANDA Od: Petra Kuřátková

2

3

4 Historie Původní obyvatelé území Rwandy byli lovci- sběrači Pygmejové skupiny Twa. Ti dnes tvoří už jen malý zlomek populace (0,5%). Přibližně v 11.stol. se v kraji usídlil kmen Hutu, jehož příslušníci se živili a dodnes živí především zemědělstvím. Dnes (90% populace) Původní obyvatelé území Rwandy byli lovci- sběrači Pygmejové skupiny Twa. Ti dnes tvoří už jen malý zlomek populace (0,5%). Přibližně v 11.stol. se v kraji usídlil kmen Hutu, jehož příslušníci se živili a dodnes živí především zemědělstvím. Dnes (90% populace)

5 14. stol. - příchod hamito- nilotských Tutsiu z oblasti Nilu nebo z Afrického rohu, živí se především pastevnictvím 15. stol. - Tutsiové získávají nadvládu nad Hutui, příslušník tutsijského kmene Ruganzu Bwimba zakládá království 19. stol. – království získává jasné hranice, na dnešním území Rwandy vznikla centralizovaná říše pod vládou dynastie Baněnginja.

6 1890 – Rwanda se společně s Ugandou stává součástí Německé východní Afriky 1916 – území je bez odporu obsazena Belgií, belgická nadvláda trvá až do roku 1946 1946/62 – pod poručnictvím OSN 1890 – Rwanda se společně s Ugandou stává součástí Německé východní Afriky 1916 – území je bez odporu obsazena Belgií, belgická nadvláda trvá až do roku 1946 1946/62 – pod poručnictvím OSN 1.7.1962 se země rozdělila na nezávislé státy Rwandská republika a Království Burundi

7 Historie sporů mezi Hutui a Tutsii  v době belgické nadvlády byli privilegováni Tutsiové, přestože Hutuové byli početnější  1959 – konflikty mezi oběma kmeny vyúsťují v občanskou válku. Po získání nezávislosti (1962) tato válka končí zmasakrováním okolo 10 000 a vyhnáním zhruba půl milionu Tutsiů z Rwandy  1973 – byl svržen liberální hutujský prezident Gregórie Kayibanda a k moci se dostal generál Juvénal Habyarimana, který zavedl vládu jedné strany (Národně-revoluční hnutí za rozvoj MRND).

8  1990 – Tutsiové, kteří žili v sousední Ugandě, založili Rwandskou vlasteneckou frontu (RVF). V jejich čele stanul Paul Kagamon, voják vycvičený v USA  září 1990 - jejich ozbrojená armáda vtrhla na území Rwandy. Oficiální vláda požádala o pomoc Belgii a Francii.  1991 – dohoda o příměří mezi vládou a povstalci. Tato mírová dohoda však byla neustále porušována.

9  po rozsáhlých nepokojích na jaře roku 1992 podepsala vláda s povstalci novou mírovou smlouvu, kde slibovala urychlení politických reforem a vládní koalici s účastí RVF

10 Genocida 1994 Rwandskou genocidou se rozumí masové vraždy Tutsiů a (politicky) umírněných Hutuů ve Rwandě na jaře 1994. Podle mnohých se rwandská genocida z dubna 1994 řadí k nejkrvavějším 100 dnům druhé poloviny 20.století. Podle údajů zahynulo při této tragédii nejméně750 000 lidí. Rwandskou genocidou se rozumí masové vraždy Tutsiů a (politicky) umírněných Hutuů ve Rwandě na jaře 1994. Podle mnohých se rwandská genocida z dubna 1994 řadí k nejkrvavějším 100 dnům druhé poloviny 20.století. Podle údajů zahynulo při této tragédii nejméně750 000 lidí.

11  4.4.1994 – bylo sestřeleno letadlo, na jehož palubě byli prezident Rwandy Juvénal Habyarimane a Burundi a Cyprian Ntayamire, kteří se vraceli z mírových rozhovorů v Tanzánii

12 Radikální Hutuové z prezidetské smrti obviňují tutsijské vzbouřence a Belgičany Během několika dní místní úřady vyzývají Hutui k vraždění Tutsiů. Každé území má pak svého vůdce, který vystavuje seznamy „nepohodlných“ Radikální Hutuové z prezidetské smrti obviňují tutsijské vzbouřence a Belgičany Během několika dní místní úřady vyzývají Hutui k vraždění Tutsiů. Každé území má pak svého vůdce, který vystavuje seznamy „nepohodlných“

13 V prvních 48 hodinách jsou z Rwandy evakuováni bílí obyvatelé 23.4. se ze země stahuje většina jednotek OSN UNAMIR (zvláštní tlak vyvíjí USA) V prvních 48 hodinách jsou z Rwandy evakuováni bílí obyvatelé 23.4. se ze země stahuje většina jednotek OSN UNAMIR (zvláštní tlak vyvíjí USA)

14 Hutuiské obavy Po prvních dnech vyvražďování Tutsiů došlo k situaci, kdy velké procento Hutuů emigrovalo do sousedních států ze strachu z tutsijské odvety V uprchlických táborech došlo k rozšíření cholery Do Rwandy se začali vracet až po několika měsících, v listopadu ze Zairu a v prosinci z Tanzanie Po prvních dnech vyvražďování Tutsiů došlo k situaci, kdy velké procento Hutuů emigrovalo do sousedních států ze strachu z tutsijské odvety V uprchlických táborech došlo k rozšíření cholery Do Rwandy se začali vracet až po několika měsících, v listopadu ze Zairu a v prosinci z Tanzanie

15 Shrnutí  Odvěká rivalita mezi kmeny  Ideologie hutského extrémismu  Extrémní a elitářské kliky sledující vlastní zájmy


Stáhnout ppt "RWANDA Od: Petra Kuřátková. Historie Původní obyvatelé území Rwandy byli lovci- sběrači Pygmejové skupiny Twa. Ti dnes tvoří už jen malý zlomek populace."

Podobné prezentace


Reklamy Google