Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TELEVIZOR. Televizor je označení pro koncové zařízení, na kterém lidé sledují televizní vysílání. V televizorech se dříve používala výhradně klasická.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TELEVIZOR. Televizor je označení pro koncové zařízení, na kterém lidé sledují televizní vysílání. V televizorech se dříve používala výhradně klasická."— Transkript prezentace:

1 TELEVIZOR

2 Televizor je označení pro koncové zařízení, na kterém lidé sledují televizní vysílání. V televizorech se dříve používala výhradně klasická televizní obrazovka na bázi katodové trubice (CRT), dnes se stále častěji používají LCD (tekuté krystaly) a plazmové obrazovky.

3 Roku 1843 formuloval Alexandr Bain tři podmínky pro přenos obrazu: - Obraz je potřeba rozložit na jednotlivé body a opět složit - Světelné body je potřeba převést na elektrické hodnoty a naopak - Rozklad i skládání musí probíhat synchronizovaně

4 Katodová trubice - (cathode ray thube, CRT) je typ zobrazovacího zařízení, které bylo dlouhou dobu používáno ve většině televizorů, počítačových monitorů a osciloskopů. Pro televizory se používá obrazovka s elektromagnetickým vychylováním paprsku a pro osciloskopy s elektrostatickým vychylováním paprsku.

5 Princip CRT: - Obraz se vytváří pomocí svazku 3 elektronových paprsků (všechny paprsky stejné, neexistují žádné barevné elektrony) -Barevné body RGB vznikají po dopadu elektronového paprsku na daný fosforový bod (luminofor) -Barevné CRT displeye potřebují tzv. masku (delta, trinitron, štěrbinová) -Při výrobě se pro nanášení fosforu příslušné barvy (luminoforů) využívá fotografická cesta – nanese se všude, rozsvítí se patřičný paprsek a projde se celá obrazovka (paprskem). Poté se vypláchne, neosvícená místa se vyplaví. Proces se opakuje pro každou barvu

6 Schematický průřez barevnou CRT: 1. Elektronové dělo (editor) 2. Svazky elektronů 3. Zaostřovací cívky 4. Vychylovací cívky 5. Připojení anody 6. Maska pro oddělení paprsků pro červenou, zelenou a modrou část zobrazovaného obrazu 7. Luminoforová vrstva s červenými, zelenými a modrými oblastmi 8. Detail luminoforové vrstvy, nanesené z vnitřní strany obrazovky

7 Televizor z roku 1958

8 DISPLEJ Z TEKUTÝCH KRYSTALŮ – LCD Displej z tekutých krystalů (Liquid crystal display, LCD) je tenké a ploché zobrazovací zařízení skládající se z neomezeného počtu barevných nebo monochromatických pixelů seřazených pod zdrojem světla nebo reflektorem. Vyžaduje poměrně malé množství elektrické energie, je proto vhodný pro použití v přístrojích na baterie.

9 Plazmové televizory

10 Použité zdroje: www.wikipedia.cz Vypracoval: Zdeněk Pěnčík, APAK + TE3,142637


Stáhnout ppt "TELEVIZOR. Televizor je označení pro koncové zařízení, na kterém lidé sledují televizní vysílání. V televizorech se dříve používala výhradně klasická."

Podobné prezentace


Reklamy Google