Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona: III/2VY_32_inovace_589.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona: III/2VY_32_inovace_589."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Šablona: III/2VY_32_inovace_589

2 Jméno autora:Mgr. Marie Koutná Třída/ročník:I. Datum vytvoření: Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Tematická oblast: Témata z prokaryotních organismů Předmět: Biologie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Charakteristika a stavba prokariotické buňky. Klíčová slova: Systém, ribozom, plazmatická membrána, buněčná stěna, nukleoid Druh učebního materiálu:Výkladová prezentace

3 Sinice (Cyanophyta)

4 Charakteristika Prokaryotní Autotrofní Evolučně velmi staré Rostou ve vodě, vlhké půdě, na skalách na kúře stromů První osídlují holé skály Zásobní látkou je sinicový škrob

5 Stavba buňky

6 Vláknité sinice Heterocysty  větší než buňky vegetativní  vznikají z vegetativních buněk  fixuje vzdušný dusík Akinety  vznikají z jedné nebo více vegetativních buněk  bývají větší než heterocyty  slouží k přežití nepříznivých podmínek

7 Tylakoidy jsou koncentricky uspořádány kolem jaderné hmoty obsahují chlorofyl a karotenoidy (žluté barvivo) fykocyanin (modré barvivo) fykoerytrin (červené barvivo)

8  ROZMNOŽUJÍ SE VÝHRADNĚ NEPOHLAVNĚ Rozmnožování sinic Jednobuněčné dělenímHormogonie – rozpad vlákna

9 Stromatolity  jedny z nejstarších geologických útvarů na Zemi  hřibovité útvary, které vznikají usazováním především uhličitanu vápenatého v pochvách sinic  dnes jsou to celkem ojedinělé útvary (nejvíc "živých" je Shark Bay v Austrálii a v přílivovém kanálu na Exuma Island na Bahamách )  v prekambrických horninách se vyskytují velice často.

10 Použité zdroje: AUTOR NEUVEDEN. buňka sinice [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: bunka/bakterie--sinice-a-viry/bunka-sinice.html AUTOR NEUVEDEN. biomach.wz [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: HARRISON, Paul. Stromatolity [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: KRAUTOVÁ, Markéta. Oddělení Cyanobacteria. Sinicearasy.cz [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0349 Šablona: III/2VY_32_inovace_589."

Podobné prezentace


Reklamy Google