Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ČLENOVCI. 1 – Na hnízdo útočí mravenci otrokáři, brání ho vojáci. 2 – Otrokáři unášejí larvy, aby z vylíhnutých mravenců udělali své služebníky.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ČLENOVCI. 1 – Na hnízdo útočí mravenci otrokáři, brání ho vojáci. 2 – Otrokáři unášejí larvy, aby z vylíhnutých mravenců udělali své služebníky."— Transkript prezentace:

1 ČLENOVCI

2

3

4

5

6 1 – Na hnízdo útočí mravenci otrokáři, brání ho vojáci. 2 – Otrokáři unášejí larvy, aby z vylíhnutých mravenců udělali své služebníky. 3 – Dělnice krmí larvy. 4 – Mravenci se často krmí navzájem. 5 – Zásobárna potravy. 6 – Mrtvý brouk bude sloužit jako potrava pro larvy a královnu. 7 – Dělnice pravidelně rozšiřují hnízdo o nové chodby. 8 – Dělnice vajíčka pravidelně olizuje, a tím je čistí. 9 – Dělnice o larvy neustále pečují. 10 – Královna klade vajíčka.

7

8 DĚLNICE - neplodné samičky bez křídel žijící až 6 let tvoří nejpočetnější kastu v mraveništi zajišťující chod celého mravenčího státu shánějí potravu, starají se o potomstvo a chrání hnízdo SAMIČKA (KRÁLOVNA) až jedenkrát větší než dělnice (cca 1 cm) je krátkodobě okřídlená, po páření si křídla ulomí v říši hmyzu se jedná o jednoho z nejdéle žijících tvorů, dožívá se deseti až dvaceti let

9  tmavě zbarvený okřídlený jedinec veliký jako dělnice  žije velice krátkou dobu, po páření – „svatebním letu“ – umírá

10

11

12

13

14

15

16 Dospělý potápník

17

18 Larva kněžice Dospělá kněžice

19 Larva vážky Dospělá vážka

20 Hmyz v lese Hmyz tělo: hlava, hruď a zadeček hlava: složené oči, 1 pár tykadel, ústní ústrojí hruď: 3 páry nohou, obvykle 2 páry křídel vývin nepřímý: A) proměna nedokonalá: vajíčko  nymfa podobná dospělci  dospělec (např. škvor) B) proměna dokonalá: vajíčko  larva  kukla  dospělec např. mravenec lesní – blanokřídlý hmyz  v mraveništi: kolonie tvořená z dělnic (bezkřídlé neplodné ♀ ), královny ( ♀, která klade vajíčka) a okřídlených ♂  všežravci  užiteční pro les  ochrana mravenišť

21 Opakování: 1)Jak je členěné tělo u hmyzu?  Popiš jednotlivé části těla. 2)Jaký vývin má hmyz? Vyvíjí se všichni zástupci hmyzu stejně, nebo jsou mezi nimi rozdíly? Vysvětli. 3)Do jaké skupiny hmyzu patří mravenci? Co víš o mravencích?


Stáhnout ppt "ČLENOVCI. 1 – Na hnízdo útočí mravenci otrokáři, brání ho vojáci. 2 – Otrokáři unášejí larvy, aby z vylíhnutých mravenců udělali své služebníky."

Podobné prezentace


Reklamy Google