Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Přemyslovští králové II. VY_32_inovace_VL4_15 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Přemyslovští králové II. VY_32_inovace_VL4_15 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku."— Transkript prezentace:

1 Název: Přemyslovští králové II. VY_32_inovace_VL4_15 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Prezentace žáky seznamuje s panovníky přemyslovského rodu. Popisuje vládu a úspěchy Přemysla Otakara II. a Václava II. Dále se zmiňuje o Václavu III. a vymřením rodu Přemyslovců po meči. Datum: Autor: Mgr. Ilona Nováková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Přemysl Otakar II. Český král, syn Václava I. Schopný a mocný panovník Výborný bojovník – král rytíř Byl bohatý stříbrné doly Pro své bohatství, moc, ale i štědrost byl nazýván král železný a zlatý.

3 Vláda Přemysla Otakara II. K Českému království připojil velká území. Jeho říše sahala až k Jaderskému moři. Rozlohu království zdvojnásobil. Území získal: - válečnými taženími - dvěma sňatky Snažil se o císařský titul. Ten však obdržel Rudolf Habsburský. Proti Otakarovi II. se postavili i někteří čeští páni. mapa:

4 Bitva na Moravském poli Spory mezi Přemyslem Otakarem II. a Německem vyvrcholily roku 1278 v bitvě na Moravském poli (nedalo Vídně), kde král v boji padl. Vojsko českého krále bylo poraženo. Pomník: bitva:

5 Ota Braniborský V době smrti Přemysla Otakara II. bylo jeho synovi Václavovi jen 7 let. Nemohl tedy vládnout. Vlády se ujal jeho strýc Ota Braniborský Václava nechal uvěznit. Zemi drancoval, jeho tlupy loupily v zemi, o kterou se nestaral. V Čechách nastaly zlé časy. Panovalo bezvládí. Proti „Braniborům“ se postavila česká šlechta.

6 Václav II. Václav se vrátil z vězení v necelých 12 letech a ujal se vlády. Vzestup českého státu opět nastal po jeho korunovaci (1297). Začal obnovovat pořádek v zemi. Byl dobrý politik a diplomat – král diplomat Podporoval rozvoj řemesel, měst, obchodu Kolem roku 1300 začal razit v Evropě uznávanou měnu pražské groše (nové naleziště v Kutné Hoře) Portrét: mince:

7 Úspěchy Václava II. Začal rozšiřovat území. Získal koruny: Polskou – válečným tažením a upevnil ho sňatkem s Eliškou Rejčkou Uherskou – tu získal pro svého syna Václava III., když přijal nabídku po vymření rodu Arpádovců České království Polské království Vláda v Uhrách země v lenní závislosti obrázky:

8 Václav III. Syn Václava II. Zdědil tři království: české, polské, uherské Vládlo jen jeden rok. Nedařilo se mu držet všechna území, vydal se do Polska potlačit tamní povstání byl při svém tažení v Olomouci zavražděn. Neměl dědice, proto Přemyslovci vymřeli po meči. Portrét:


Stáhnout ppt "Název: Přemyslovští králové II. VY_32_inovace_VL4_15 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku."

Podobné prezentace


Reklamy Google