Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název: Václav IV. a Zikmund Lucemburský VY_32_inovace_VL4_20 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název: Václav IV. a Zikmund Lucemburský VY_32_inovace_VL4_20 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4."— Transkript prezentace:

1 Název: Václav IV. a Zikmund Lucemburský VY_32_inovace_VL4_20 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4. ročníku. Materiál se věnuje vládě krále Václava IV. A jeho bratra Zikmunda Lucemburského. Prezentace se věnuje situaci, která nastala za vlády těchto panovníků v Českém království. Datum: Autor: Mgr. Ilona Nováková Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Individualizace a inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Václav IV. Syn Karla IV. – slabý král Na trůn vstoupil jako sedmnáctiletý. České království i Evropu zasáhla krize. Vypukly morové i další epidemie – snížil se počet obyvatel o %. Byl nižší výběr daní. Václav IV. byl vzdělaný, ale o politiku se moc nezajímal. Byl velmi pověrčivý. Znak Václava Věnoval se lovu zvěře, zábavám.

3 Vláda Václava IV. Proti Václavovi vystupovali čeští šlechtici, stavěl se proti němu i jeho bratr Zikmund. Dostal se do sporů s církví. V této době nastaly pro lid i království špatné časy. Rozšířil se mor = černá nemoc velice infekční, neléčitelná nemoc. Přenašeči nemoci byly krysy. V zemi působili loupeživé tlupy.

4 Církev za vlády Václava IV. Lidé i šlechta se bouřili proti „zkažené církvi“ Církev stále více usilovala o moc. Stalo se, že najednou vládli tři papežové, lidé z toho byli zmateni. Církevní hodnostáři hromadili majetek místo toho, aby sloužili bohu. Prodávali odpustky, tím si bohatí vykupovali své hříchy. Papež Kliment VII.

5 Zikmund Lucemburský Proti chování církve se postavil Mistr Jan Hus = profesor, kněz. Začíná vznikat husitské hnutí. Král Václav IV. v této době umírá. Na trůn usedá Zikmund Lucemburský, který byl výborným diplomatem. Podařilo se mu urovnat spory uvnitř církve byl zvolen jeden papež. - měl rezavé vlasy - říkalo se mu „liška ryšavá“ ryšavá“ - Češi ho neměli rádi.

6 Vláda Zikmunda Lucemburského V této době propukly husitské války. Husité Zikmunda neuznávali jako českého krále. K uznání Zikmunda došlo až po dlouhých husitských válkách. Češi mu nikdy neodpustili, že zradil Mistra Jana Husa postavil se proti němu při církevním soudu v Kostnici. Zikmund rok poté umírá.


Stáhnout ppt "Název: Václav IV. a Zikmund Lucemburský VY_32_inovace_VL4_20 Oblast: Člověk a společnost - vlastivěda Stručná anotace: Prezentace je věnována žákům 4."

Podobné prezentace


Reklamy Google