Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lucemburkové na českém trůnu (Václav IV.) Lubomír Berka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lucemburkové na českém trůnu (Václav IV.) Lubomír Berka."— Transkript prezentace:

1 Lucemburkové na českém trůnu (Václav IV.) Lubomír Berka

2 Co už znáte…? Za vlády Karla IV. zažívají země Koruny české nebývalý rozmach. Karel IV., coby římský císař a český král, se stává nejmocnějším mužem Evropy. Když v roce 1378 umírá, rozděluje vládu mezi své dva syny. Zikmund se ujímá vlády nad Uhrami. Václav IV. vládne v zemích Koruny české.

3 Václav IV. (1361-1419) Václav IV. byl synem Karla IV. a Anny Svídnické. Na český trůn usedl roku 1378 ve svých sedmnácti letech. Spolu s českou korunou získal i titul římského krále.

4 V jaké situaci Václav IV. převzal vládu? –Země Koruny české se již na sklonku vlády Karla IV. dostávají do krize. –Morové rány sužují Evropu. –V Čechách „černá smrt“ řádí především v roce 1380. –Umírá přibližně 1/3 obyvatelstva (nemá kdo pracovat na panstvo). –Objevují se loupeživí rytíři a lapkové.

5 Další komplikací během Václavovy vlády bylo papežské schizma (rozkol) z roku 1378. –Dva papežové (v Římě a v Avignonu). –Václav IV. nepodpořil Římského papeže, čímž se dostává do konfliktu s pražským arcibiskupem ( Jan z Jenštejna). Avignonský most s papežským palácem v pozadí

6 S obdobím sporů mezi Václavem IV. a pražským arcibiskupem je spojena smrt Jana Nepomuckého. –Byl generálním vikářem. –Zajat na příkaz krále. –Zemřel na následky mučení. –Jeho tělo shozeno z pražského (Karlova) mostu do Vltavy. –Později církví prohlášen za svatého. Místo na Karlově mostě, odkud bylo svrženo tělo do Vltavy

7 Václavovu situaci komplikovala i skutečnost, že nebyl povahou politik. Většinu času trávil lovem (na hradech Křivoklát, Karlštejn, Žebrák a později na Točníku). Obklopoval se nižší šlechtou, což popouzelo nejmocnější a nejváženější šlechtice. Vysoká šlechta nechala Václava na několik týdnů uvěznit. Hrady Žebrák a Točník

8 V roce 1400 je Václav IV. zbaven římské koruny. –Údajně pro svou lenost. Roku 1402 uvěznil Zikmund svého bratra Václava IV. ve Vídni a pokusil se získat vládu nad zeměmi Koruny české. Po propuštění král Václav urovnal vztahy s vysokou šlechtou. Nad zemí se však již vznášel stín husitského období… Václav IV. zemřel roku 1419.

9 Zapamatujte si… Kdo vládnul po smrti Karla IV. v zemích Koruny české a kdo v Uhrách? Která nemoc těžce zasáhla Evropu na konci 14. století? Co znamenalo papežské schizma? Čím si Václav IV. znepřátelil šlechtu? Jaký byl Václav IV. politik? Na čí popud byl v roce 1402 uvězněn ve Vídni? Kdy Václav IV. zemřel?


Stáhnout ppt "Lucemburkové na českém trůnu (Václav IV.) Lubomír Berka."

Podobné prezentace


Reklamy Google