Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stonek autor: David Hainall. Základní funkce stonku Nese ostatní orgány rostlin (list, květ, plod) Přivádí vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z kořene.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stonek autor: David Hainall. Základní funkce stonku Nese ostatní orgány rostlin (list, květ, plod) Přivádí vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z kořene."— Transkript prezentace:

1 Stonek autor: David Hainall

2 Základní funkce stonku Nese ostatní orgány rostlin (list, květ, plod) Přivádí vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z kořene do listů. Vede produkty fotosyntézy z listů do místa spotřeby. Stonkem rostlina roste. Může mít i zásobní funkci.

3 Dělení rostlin podle typu stonku Rostliny dělíme na: o dřeviny o byliny o_plant.jpg ( ) 3/3f/Pinus_nigra_JPG2A.jpg ( )

4 Typy stonků Kmen – u stromů se větví a vytváří korunu, u keřů se rozvětvuje hned u země. 3/3f/Pinus_nigra_JPG2A.jpg ( ) ( )

5 Lodyha – listy vyrůstají z uzlin, nejčastější typ rostlinného stonku. Stvol – stonek bez listů zakončený květem nebo květenstvím. Stéblo – dutý stonek s výraznými kolénky. ommons/a/a3/Koeh-169.jpg ( ) upload.wikimedia.or g/wikipedia/commons/2/2 d/Drosera_rotundifolia_chr omolithograph.jpg ( ) kipedia/commons/7/71/Wheat _field.jpg ( )

6 Vnitřní stavba stonku ( ) pokožka prvotní kůra střední válec s vodivými pletivy a dření

7 Cévní svazky Mají obvykle část dřevní a lýkovou. Část dřevní vede vodu s minerálními látkami a živinami z kořene do listů (vzestupný proud). Část lýková vede roztoky ústrojných látek vzniklých při fotosyntéze z listů místa spotřeby (sestupný proud). ( )

8 Přeměny stonku Oddenek – zásobní funkce, vyrůstají z něj šupinovité listy (např. kapradiny, zázvor). Oddenkové hlízy a stonkové hlízy – ukládání velkého množství zásobních látek (např. brambory, kedlubny). mbre.jpg ( ) s/IMG_2605.jpg?o=56 ( ) racea_convar._acephala_alef._var._gongylodes%29.jpg ( )

9 Šlahouny – stonkové výběžky, slouží k rozmnožování (např. jahodník). Úponky – slouží k přichytávání k podkladu (např. vinná réva). Kolce – stonkové trny (např. trnka). r:Fragaria_chiloensis_sf_ca.jpg ( ) ( ) edia/commons/1/17/Vine.jpg ( )

10 Stonek – shrnutí Nese ostatní orgány rostlin (list, květ, plod) Přivádí vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z kořene do listů. Vede produkty fotosyntézy z listů do místa spotřeby. Může mít i zásobní funkci. Typy stonku: kmen, stéblo, lodyha, stvol. Přeměny stonku: oddenek, oddenkové a stonkové hlízy, šlahouny, úponky, kolce.


Stáhnout ppt "Stonek autor: David Hainall. Základní funkce stonku Nese ostatní orgány rostlin (list, květ, plod) Přivádí vodu s rozpuštěnými minerálními látkami z kořene."

Podobné prezentace


Reklamy Google