Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Národní parky Botswana Gemsbok Národní park JAR Krugerův Národní park Namibie Etosha Národní park Zambie Lower Zambezi Národní park Zimbabwe.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Národní parky Botswana Gemsbok Národní park JAR Krugerův Národní park Namibie Etosha Národní park Zambie Lower Zambezi Národní park Zimbabwe."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7

8 Národní parky Botswana Gemsbok Národní park JAR Krugerův Národní park Namibie Etosha Národní park Zambie Lower Zambezi Národní park Zimbabwe Hwange Národní park Keňa Tsavo Národní park

9 Rwanda Volcanos Národní park Tanzanie Mount Kilimanjaro Národní park Uganda Queen Elizabeth Národní park Největší africký národní park je Etosha, který má rozlohu 65 000 km2 a leží v JZ Africe, potom park Kafue - má rozlohu 22 403 km2 a leží v Zambii a třetí největší národní park je Tsavo, který má rozlohu 20 600 km2 a leží v Keni. Velký problém v Africe je pytláctví - často jsou žirafy nebo zebry zabity jen kvůli ocasu. Cenná kořist je i slon nebo nosorožec. Slonovina a rohy jsou často pašovány do zahraničí, většinou do Hongkongu a pak do Číny. Za jednu noc zabijí pytláci 5 - 6 slonů, hlavně kvůli klům. Maso se použít nedá, protože pytláci často používají starodávné otrávené šípy. Na menší šelmy se zřizují lapací jámy, ve kterých se zvěř chytí za krk do oka, jakmile se pokusí uchopit nastražené vnadidlo.

10 Mount Kenya je masiv nacházející se zhruba ve středu státu. Keňa Vrchol je možno vidět z hlavního města Keni, z Nairobi, které je od něj vzdáleno 130 km.Spolu s masivem Kilimandžára je Mount Kenya dalším místem, kde lze pozorovat ledovcové vrcholy poblíž rovníku. Mount Kenya nejvyšší horou v Keni a druho u nejvyšší v Africe po Kilimandžáru. V současnosti je to druhá nejoblíbenější hora a to zejména díky velké kvalitě výstupových cest.Je to stratovulkán, třívrcholový masiv. Ledovec Mount Kenya Nejvyšší vrchol Batian(5199 m)‏

11 Kilimandžáro je nejvyšší africká hora, ležící v Tanzanii blízko hranic s Keňou, asi 400 km jižně od rovníku. Má nadmořskou výšku 5 895 m a její vrchol je celoročně pokryt sněhem. Ledovec z Kilimandžára však postupně ubývá Je součástí Národního parku Kilimandžáro, založeného v roce 1973. Národní park byl vyhlášen památkou přírodníhodědictví UNESCO. Kilimandžáro je součástí Národního parku Kilimandžáro

12 Atlas je pohoří v severozápadní Africe táhnoucí se v délce 2 400 kmpohoří přes Maroko, Alžírsko a Tunisko.Nejvyšší vrchol pohoří se jmenujeMarokoAlžírskoTunisko Džabal Tubkal (Djebel Toubkal)Džabal Tubkal (Djebel Toubkal) a má nadmořskou výšku 4 167 m, nachází se na západě Maroka. Pohoří Atlas odděluje Středozemní mořeStředozemní moře a Atlantský oceánod pouště Sahara.Atlantský oceánSahara

13 Oblast Vredefort Dome v Jihoafrické republice asi 120 km jihozápadně od Johannesburgu je místem dopadu obrovského meteoritu. Kráter, vzniklý jeho dopadem je největším, nejhlubším a nejstarším známým impaktním kráterem na Zemi.Jeho stáří se odhaduje na 2 miliardy let. Původně byl široký 380 km, dnes má průměr asi 140 km.Při dopadu meteoritu byla vyzdvižena skála, která tvořila tři soustředné kruhy. Většina již podlehla erozi, takže nyní je zřetelný jen vnitřní kruh. Tato oblast byla zapsána do seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Při dopadu meteoritu bylo uvolněno obrovské množství energie, které způsobilo velké globální změny.

14 Viktoriino jezero leží ve Východní Africe na území Tanzanie, Keni a Ugandy. Setkáme se i s názvy Victoria Nyanza a Ukerewe. Jedná se o druhé největší sladkovodní jezero na Zemi a největší jezero v Africe. Objevil ho v roce 1858 anglický cestovatel John Hanning Speke. Nese též označení jezero Nyanza a Ukerewe.Délka jezera od severu k jihu je uváděna od 320 do 337 km, šířka od západu k východu od 240 do 275 km. Délka pobřeží je podle některých zdrojů 3 460 km, jinde se však setkáme i s údajem 7 000 km. (!!!) Velmi rozdílná je i udávaná maximální hloubka od 82 do 125 m. Průměrně je hluboké 40 m. Přibližná plocha jezera je asi 69 000 km čtverečních. Objem vody je 2 700 km krychlových. Leží v nadmořské výšce 1 134 m.Hlavním zdrojem vody jsou atmosférické srážky, asi 15% vody přivádějí řeky.

15

16 Egypt obdržel přízvisko „dar Nilu“, neboť bez řeky by celá země byla pustou pouští. Díky Nilu však vyprahlou krajinu protínají úzké a zelené pásy kultivované půdy. Ve starověku vzkvétala podél Nilu významná kultura, jež za sebou zanechala nevídané množství chrámů a hrobek. Díky nim je údolí Nilu největším muzeem pod širým nebem na Zemi.Nil, dlouhý 6 671 kilometrů je znám jako druhá nejdelší řeka světa. Řeka pramení na jihu od rovníku v Burundi a odtud teče severovýchodní Afrikou stále na sever, až se vlévá do Středozemního moře.

17 Cheopsova pyramidaSfingaStupnicovitá pyramida Serapeum Mastaby

18 Atlantik na jihu Afriky

19

20


Stáhnout ppt "Národní parky Botswana Gemsbok Národní park JAR Krugerův Národní park Namibie Etosha Národní park Zambie Lower Zambezi Národní park Zimbabwe."

Podobné prezentace


Reklamy Google