Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Zhotovení nativního preparátu lístku meříku, pozorování a nákres buněk s chloroplasty. Pozorování a popis plazmolýzy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Zhotovení nativního preparátu lístku meříku, pozorování a nákres buněk s chloroplasty. Pozorování a popis plazmolýzy."— Transkript prezentace:

1

2

3 Zhotovení nativního preparátu lístku meříku, pozorování a nákres buněk s chloroplasty. Pozorování a popis plazmolýzy

4 mikroskop, podložní a krycí sklíčko, hadřík, filtrační papír, pinzeta, pipeta (kapátko), list mechu meříku, 1 % roztok chloridu sodného

5 pinzetou utrhneme z lodyžky meříku jeden lístek, vložíme jej do kapky vody na podložním sklíčku. Překryjeme krycím sklíčkem a pozorujeme. List tohoto mechu je tvořen jen jednou vrstvou buněk Chloroplasty zcela vyplňují obsah buňky, takže jádra a ostatní organely nejsou patrné ke hraně podložního sklíčka přikápneme pipetou 1 % roztok NaCl a z druhé strany jej odsajeme proužkem filtračního papíru. Plazma s plastidy se odtrhuje od stěny a shlukuje se uprostřed buňky v kuličku. Roztok chloridu sodného totiž odnímá buňkám vodu. Tomuto jevu říkáme plazmolýza

6

7

8 poznat anatomickou stavbu výtrusnicové kupky a pochopit význam vláhojevných pohybů pro vymršťovní výtrusů.

9 mikroskop, lístky kapradě samce s kupkami výtrusnic, podložní a krycí sklíčko, žiletka

10 na spodní straně úkrojku listu kapradě samce provedeme příčný řez výtrusnicovou kupkou. Mikroskopujeme ve vodním prostředí. Výtrusnicové kupky jsou u mnoha druhů kapradin chráněny blanitou ostěrou. Po obvodu mívá výtrusnice řadu charakteristicky ztlustlých buněk - prstenec, který při vysychání v době zralosti výtrusů umožňuje otvírání sporangií a uvolňování drobných spor.

11

12

13


Stáhnout ppt "Zhotovení nativního preparátu lístku meříku, pozorování a nákres buněk s chloroplasty. Pozorování a popis plazmolýzy."

Podobné prezentace


Reklamy Google