Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

UKŘIŽOVÁNÍ JEŽÍŠE Z NARATETU.  Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve. Lukáš 22,44 CEP  Jedná.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "UKŘIŽOVÁNÍ JEŽÍŠE Z NARATETU.  Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve. Lukáš 22,44 CEP  Jedná."— Transkript prezentace:

1 UKŘIŽOVÁNÍ JEŽÍŠE Z NARATETU

2  Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve. Lukáš 22,44 CEP  Jedná se o známý lékařský stav zvaný hematidrosis. Souvisí se silným psychickým stresem.

3  Velmi silná úzkost uvolní chemikálie, které potrhají kapiláry (vlásečnice) v potních žlázách. Proto nastane drobné krvácení do těchto žláz a pot je zbarven krví. Mluvíme pouze o velmi malém množství krve.

4  Hematidrosis způsobuje značnou křehkost pleti, která je poté velice citlivá.

5  Římské bičování bylo brutální a nemilosrdné. Obvykle šlo o 39 ran, ale často jich bylo víc - podle nálady vojáka, který bičování prováděl.  Biče byly vyrobeny z kožených řemínků, do kterých byly vpleteny kovové kuličky a ostré kousky kostí.  Mnozí lidé bičování nepřežili. Oběť přinejmenším trpěla nesnesitelnou bolestí a upadala do hypovolemického šoku.

6  HYPO=máloVOL=objemEMIC=krev  Člověk trpí důsledky ztráty velkého množství krve.  PROJEVY 1) Srdce pracuje rychleji ve snaze napumpovat chybějící krev. 2)Klesne tlak krve, takže oběť začne omdlévat nebo se zhroutí. 3) Ledviny přestávají produkovat moč, aby udržely co nejvíce zbývajícího objemu vody. 4) Člověk trpí velkou žízní, protože tělo potřebuje tekutiny, kterými by doplnilo ztrátu krve.

7  Kuličky způsobovaly hluboké modřiny a zhmožděniny, které se při dalších úderech roztrhly a kousky kostí v mase způsobovaly ošklivé tržné rány. Při pokračujícím bičování tržné rány potrhaly kosterní svalstvo a zanechávaly za sebou roztřepené proužky krvácejícího masa.  Záda byla tak rozbitá, že občas byla obnažena i páteř.  Bičování zasáhlo celé tělo od ramen přes záda po hýždě a zadní stranu nohou.  Žíly, holé svaly, šlachy a vnitřnosti oběti byly nemilosrdně obnaženy.

8  Poté co Ježíš dorazil na místo ukřižování položili ho na zem a roztažené ruce mu přibili k příčnému trámu (patibulum), který nebyl spojený s vertikálním (trvale zasazený v zemi).  Hřeby prorazily skrz zápěstí. Kdyby byly hřeby v dlani, kůže by se roztrhla a oběť by spadla z kříže.  K přibití se užívaly do špičky vykované hřeby dlouhé asi 12 až 16 centimetrů.  Příčný trám vytáhli na vertikální a poté oběti přibili nohy dalším hřebem.

9  EXCRUTIATIO= z kříže  Výraz pro popsání bolesti, kterou trpěl člověk, který byl ukřižován.  Hřeb při proražení zápěstí rozdrtil mediánní nerv (největší nerv, který vede do ruky). Tato bolest se rovná rozdrcení loketního nervu (brňavka).

10  Kromě nesnesitelné bolesti díky rozdrceným a potrhaným nervům byly paže oběti roztaženy, možná o patnáct centimetrů, a obě ramena se vysunula z kloubu.

11  Ukřižovaný se díky zpomalenému dýchání dostane do respirační aciózy.  Před smrtí způsobil hypovolemický šok trvalé zrychlení srdečního tepu. To urychlilo selhání srdce, a projevilo se shromážděním čiré tekutiny v membráně kolem srdce a plic.  Člověk na kříži umírá na nedostatek kyslíku.  Poté co nastala smrt, římský voják přišel ke kříži a probodl pravý bok. Tím propíchl pravou plíci a srdce.  Po vytažení kopí vytekla voda (čirá perikardiální tekutina) a krev.  POTVRZENÍ: Když přišli k Ježíšovi a viděli, že je již mrtev, kosti mu nelámali, ale jeden z vojáků mu probodl kopím bok; a ihned vyšla krev a voda. Jan 19,33-34 CEP

12  Tah působící díky hmotnosti těla na svaly a bránici dostane hrudní koš do nádechové polohy.  Aby člověk vydechl, musí se vzepřít na nohou, aby na okamžik uvolnil napětí svalů. Přitom hřeb protrhne kůži na nohou a nakonec se zablokuje o zánártní kosti.  Když se člověku podaří vydechnout, může se na okamžik uvolnit a znovu se nadechnout.  Při nadechování a vydechování si ukřižovaný zkrvavená záda rozedírá o hrubé dřevo kříže.  Tento proces pokračuje do doby, než je ukřižovaný natolik zesláblý, že se nedokáže nohama opět vzepřít a vydechnout.

13  Oxid uhličitý v krvi se rozpouští jako kyselina uhličitá a zvyšuje kyselost krve.  To postupně vede k nepravidelnosti srdečního tepu.  Poté následuje zástava srdce.

14 Z informací uvedených výše zcela jasně vyplývá, že Ježíš v žádném případě nemohl přežít proces bičování, ukřižování a následné probodnutí. Díky těmto důkazům nám vyvstává jedna otázka.

15 CO MOTIVOVALO JEŽÍŠE K TOMU, ABY VYŠEL VSTŘÍC ZRÁDCI, NEVZEPŘEL SE ZATČENÍ, NEBRÁNIL SE NA SOUDU A DOBROVOLNĚ SE VYDAL TOMU BOLESTNÉMU MUČENÍ A NÁSLEDNÉMU UKŘIŽOVÁNÍ?


Stáhnout ppt "UKŘIŽOVÁNÍ JEŽÍŠE Z NARATETU.  Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve. Lukáš 22,44 CEP  Jedná."

Podobné prezentace


Reklamy Google