Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Japonsko - zajímavosti Autor: Mgr. Jaromír Vaněk Geografie Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Japonsko - zajímavosti Autor: Mgr. Jaromír Vaněk Geografie Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488."— Transkript prezentace:

1 Japonsko - zajímavosti Autor: Mgr. Jaromír Vaněk Geografie Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488

2 JAPONSKO ZAJÍMAVOSTI

3 OBSAH Tsunami Geisha Jakuza Aikido Fudži-san Ikebana Kimono Sushi

4 Vražedná vlna - síla tsunami Jenom samotné slovo nahání hrůzu a děs. Tsunami je jedna z nejobávanějších, mořských smrtících katastrof. Obrovské vlny se valí oceánem rychlostí až 600 mil za hodinu a když narazí vlna na pobřeží, pohlcuje celá města a zanechávají za sebou děsivou spoušť. V minulém století tsunami, což v překladu znamená “přístavní vlny”, vzaly život 50 tis. lidí, mnohokrát bez jakéhokoliv varování. A vědci varují, že další ničivá vlna, možná pacifická, může “zaútočit” téměř kdykoliv.

5 GEISHA Slovo geisha se začalo běžně užívat v 17. století jako označení pro ženy, které dovedly dobře zpívat, tančit i jinak duchaplně bavit hosty (doslovný překlad "žena předvádějící tradiční umění"). Dnes jich už není příliš mnoho a také stát se geishou není nijak snadné a předpokládá to zvládnout řadu náročných dovedností.

6

7 Jakuza - japonská mafie I v zemi jako je Japonsko existují různé zločinecké organizace. Jednou z nich je světoznámá Jakuza, jejíž činnost spadá pod složku organizované kriminality. Podobně jako jiné organizace na celém světě kontrolují obchod s drogami, zbraněmi, erotickým zbožím (video a služby) a kasina. Co je ale daleko zajímavější, je jejich údajná spojitost s kontrolou a ovládáním stavebního průmyslu. Legálním stavebním firmám je zabráněno vyhrožováním, úplatky a použitím síly, aby šli pod Jakuzou vysoko vyhnané cenové nabídky. Jakuza na jednu stranu je zločineckou organizací a na druhou stranu zákony hájí (samozřejmě ve svůj prospěch). Je to proto, aby si udržela dominantní postavení a svoje privilegia. Proto potírá menší organizace, které provádějí činnost na jejich území.

8

9 Japonská bojová umění Aikido Japonské slovo aikido tvoří tři znaky AI - harmonie, KI - energie, příroda, DO - cesta. Dohromady to tedy znamená způsob života v harmonii s přírodou. Aikido jako takové není a nikdy nebude soutěžním sportem. Principem aikido je dostat kloub útočníka do nepřirozené bolestivé polohy s využitím jeho vlastní energie, síly. A využít jeho pohyb pro svůj vlastní prospěch.

10

11 Fudži-san Fudži-san je nejvyšší hora Japonska. Rozkládá se na hranici mezi prefekturami Šizuoka a Jamanaši na západ od Tokia, z kterého je za jasného počasí viditelná. Sopka vznikala opakovaným vyvrhováním lávy a popela a jedná se tedy o stratovulkán. V současnosti je Fudži považována za aktivní sopku s malou pravděpodobností erupce. Prvním dochovaným záznamem o erupci je z roku 800 př.n.l. Od té doby jich proběhlo několik. Posledním zaznamenaným výbuchem byla tzv. erupce Hóei v roce 1707, kdy město Edo (dnešní Tokio) vzdálené 100 kilometrů pokryla vrstva popela.

12 Satelitní snímek Hora Fudžijama je se svou sněhovou čepicí nejslavnější z 2000 japonských sopek a pro místní náboženství šintó je posvátná. Vypíná se uprostřed nížin při tichomořském pobřeží ostrova Honšú až do výšky 3776 m.

13 IKEBANA Je umění aranžování květin. Do Japonska přišlo umění aranžování květin spolu s buddhismem během období Asuka 552 - 645. V roce 1462 Sengjú, mistr školy Ikenobó zakládá nový styl zvaný Rikka vztyčené květy. Styl Rikka obohatil ikebanu o buddhistickou symboliku.Asuka 552 - 645 Sedm větví stylu Rikka symbolizuje přírodu a její krásy. 1. vrchol 2. horu pod vrcholem 3. vodopád 4. město 5. údolí pod horou 6. slunce 7. stín Ikebana se stala v 16. století součástí čajového obřadu. Jako jedno z mála japonských umění se rozšířila do celého světa a její principy se studují a aktivně používají po celém světě. S Ikebanou se tak můžeme setkat v hotelích, obchodních centrech, reprezentačních prostorách apod.

14 KIMONO Je tradiční japonský oděv. Něco jako kroj, doslovný překlad slova kimono znamená "věc na nošení". Má svoji předepsanou délku. Je vyrobeno z jemného hedvábí ve veselých barvách.

15 SUSHI Sushi je jedno z nejznámějších japonskýchj ídel. Většina lidí si pod tímto pojmem představí zejména syrové rybí maso s rýží, ale sushi je především vařená rýže spojená se speciální octovou omáčkou připravenou k tomuto účelu. Také slovo sushi v doslovném překladu z japonštiny znamená „kyselá rýže“.rybí masorýží

16 Zdroje JAKERLE, Ladislav : Ikebana. Praha : SZN, 1966. Text: J.Štantejský a Monumente der Welt WINKELHÖFEROVÁ, Vlasta. Japonsko. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1999. http://cs.wikipedia.org/wiki/Japonsko https://www.google.cz/search?q=japonsko KAREL KAŠPAROVSKÝ. Zeměpis II. v kostce pro SŠ. Praha: Fragment, 2008. ISBN 978-80-253-0585-0. Všechny objekty použité k vytvoření prezentace jsou součástí SW Microsoft Office nebo jsou vlastní originální tvorbou autora.


Stáhnout ppt "Japonsko - zajímavosti Autor: Mgr. Jaromír Vaněk Geografie Inovace výuky na Gymnáziu Otrokovice formou DUMů CZ.1.07/1.5.00/34.0488."

Podobné prezentace


Reklamy Google