Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tsunami Asie. Co to vlastně je? Co to vlastně je? Tsunami je jedna nebo více po sobě jedoucích vln, na hladině moře, které vznikají při silném zemětřesení.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tsunami Asie. Co to vlastně je? Co to vlastně je? Tsunami je jedna nebo více po sobě jedoucích vln, na hladině moře, které vznikají při silném zemětřesení."— Transkript prezentace:

1 Tsunami Asie

2 Co to vlastně je? Co to vlastně je? Tsunami je jedna nebo více po sobě jedoucích vln, na hladině moře, které vznikají při silném zemětřesení pod hladinou moře, podmořském sesuvu nebo dopadu meteoritu do moře nebo oceánu. Tsunami je jedna nebo více po sobě jedoucích vln, na hladině moře, které vznikají při silném zemětřesení pod hladinou moře, podmořském sesuvu nebo dopadu meteoritu do moře nebo oceánu.

3 Fotografie Fotografie

4 Jak vzniká? Jak vzniká? Energie tsunami je konstantní a závisí na její rychlosti a čtverci výšky. Když vlna dorazí k pobřeží, její výška roste a rychlost klesá. Před přívalem vln nastane náhlý odliv. Energie tsunami je konstantní a závisí na její rychlosti a čtverci výšky. Když vlna dorazí k pobřeží, její výška roste a rychlost klesá. Před přívalem vln nastane náhlý odliv.

5 Varovné systémy Mnoho měst na pobřeží Tichého oceánu, hlavně v Japonsku, USA a Kanadě, má výstražný systém a připravené evakuační plány pro případ vážné tsunami. Mnoho měst na pobřeží Tichého oceánu, hlavně v Japonsku, USA a Kanadě, má výstražný systém a připravené evakuační plány pro případ vážné tsunami. Katastrofa může být předpovězena seismologickými observatořemi nebo satelity z oběžné dráhy. Katastrofa může být předpovězena seismologickými observatořemi nebo satelity z oběžné dráhy.

6 Varovné systémy I když je Tsunami zničující pohroma, obyvatelstvo může být varováno i s několika hodinovým předstihem, pokud je Tsunami zpozorována. I když je Tsunami zničující pohroma, obyvatelstvo může být varováno i s několika hodinovým předstihem, pokud je Tsunami zpozorována. Jeden z varovných zařízení je například na Havaji nebo západním pobřežím severní Ameriky. Jeden z varovných zařízení je například na Havaji nebo západním pobřežím severní Ameriky.

7 Graf o velikosti Tsunami Vlnová délka, neboli délka vlny označující vzdálenost dvou nejbližších bodů mezi vlnami Vlnová délka, neboli délka vlny označující vzdálenost dvou nejbližších bodů mezi vlnami

8 Zajímavosti Zajímavosti Existuje druh MEGATSUNAMI, která je způsobena zřícením ostrova do oceánu, následky jsou potom katasrofální!!! Existuje druh MEGATSUNAMI, která je způsobena zřícením ostrova do oceánu, následky jsou potom katasrofální!!! Největší Tsunami v dějinách lidstva se odehrála 26.12 2004, která zasáhla ostrovy a státy jako jsou například : Srí Lanka, Maledivy, Indonésie, Thajsko a Malajsie. Zabila na 300 000 lidí a zemětřesení, které vlny vyvolalo dosáhlo 8,9 stupňů Richterovi škáli!!! Největší Tsunami v dějinách lidstva se odehrála 26.12 2004, která zasáhla ostrovy a státy jako jsou například : Srí Lanka, Maledivy, Indonésie, Thajsko a Malajsie. Zabila na 300 000 lidí a zemětřesení, které vlny vyvolalo dosáhlo 8,9 stupňů Richterovi škáli!!!

9 Fotografie Fotografie

10


Stáhnout ppt "Tsunami Asie. Co to vlastně je? Co to vlastně je? Tsunami je jedna nebo více po sobě jedoucích vln, na hladině moře, které vznikají při silném zemětřesení."

Podobné prezentace


Reklamy Google