Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hraní s básnickými směry první poloviny 20.století Méně tradiční opakování.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hraní s básnickými směry první poloviny 20.století Méně tradiční opakování."— Transkript prezentace:

1

2 Hraní s básnickými směry první poloviny 20.století Méně tradiční opakování

3 V roce 1918 pro lidstvo končí jedna neblahá dějinná událost……(doplň).

4 Nejen básníci mají z tohoto radost! Poetové proto píší básně plné radosti v duchu…..(doplň název směru).

5 Další básníci (třeba Nezval) se záhy nechají inspirovat hrou v básnictví i v umění a píší v duchu ……..(doplň název směru).

6 20.léta však přinášejí u některých básníků zájem o kolektiv, dělníka. Takové umění označujeme jako…….. (doplň)

7 20.léta v české poezii přinášejí i lyričnost spjatou s hravostí. Své náměty do výtvarných podob dokonce poetizuje malířka na obrázku, Toyen. Směr se jmenuje……..

8 Pravda, ani Československo se v letech nevyhne události, která zasáhne celý svět. Jde o……

9 30.léta s sebou přinášejí – krom jiného – i jeden na interpretaci obtížný směr………..(doplň název směru).

10 Léta 1938 a 1939 nejsou radostným obdobím nejen pro tehdejší Československo. Zasáhnou nás dvě dějinné události, na které reagují básníci emotivními díly. Jde o…….. a začátek………(doplň události).

11 Léta 1938/39 jsou léty nesvobody a zvůle, takže českým básníkům nezbývá nic jiného, než psát takzvaně „………………..“(doplň)

12 A přichází rok I na ten reaguje tvorba českých básníků, Seifert píše např.sbírku „Přilba hlíny“. Je totiž konec………..(doplň událost).

13 Bohužel, dochází k dalšímu dějinnému zlomu, kdy je nastolena vláda jedné strany – KSČ. Touto událostí je………….(doplň).

14 Na komunistickou krutost doplatili mimo jiné i někteří básníci, třeba ti, co měli něco společného s …………(doplň označení víry, event.lit.proudu).

15 Takže s mnohými literárními díly jsme se oficiálně mohli seznámit až po roce….(doplň), po tzv………….(doplň název události).

16 Správné řešení  První světová válka  Vitalismus  Poetismus  Světová hospodářská krize  Surrealismus  Mnichovský diktát, druhá světová válka  „do šuplíku“  Druhá světová válka  Únor 1948  Katolicismus  1989, Sametová revoluce

17 Zdroje  Vlastní tvorba autora.

18 Obrázky  GEORGE H.MEWES. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  DANIKAUF. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  PATRIOT wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  DEFENSELINK. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  FRANKLIN D.ROOSEVELT PRESIENTIAL LIBRARY AND MUSEUM. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: A.T.MUELLER. wikimedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 26_Duell_Dschungelbudda.jpg?uselang=csNEZNÁMÝ, Neznámý. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: 26_Duell_Dschungelbudda.jpg?uselang=cs  MASHAUNIX. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:  NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped).jpghttp://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_183- R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped).jpg  NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Stavelot_Bible.pngEN:USER:PIERCEPT. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: _Stavelot_Bible.png  ARNOLDREINHOLD. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW:


Stáhnout ppt "Hraní s básnickými směry první poloviny 20.století Méně tradiční opakování."

Podobné prezentace


Reklamy Google