Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Přehled událostí v ČSR po r.1945 Perioda 1945 - 48.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Přehled událostí v ČSR po r.1945 Perioda 1945 - 48."— Transkript prezentace:

1

2 Přehled událostí v ČSR po r.1945 Perioda

3 Úvod Po r.1945 obnova československého státu, ovšem s mnoha změnami a v počátcích i improvizačními zásahy nutnými pro chod a existenci státu – 48 – léta soupeření mezi demokratickou a levicově orientovanou částí politického spektra. V závěru období jednoznačné vítězství prolevicových sil – komunistů, a to i díky nátlaku ze strany SSSR.

4 – návrat prezidenta E.Beneše do Prahy ( z londýnské exilu). Červen – říjen 1945 – vydány prezidentské – Benešovy – dekrety – o konfiskaci a rozdělení pozemkového majetku Němců, Maďarů a zrádců. Dále o úpravě čs.státního občanství osob německé a maďarské národnosti. Dále o znárodňování dolů a klíčového průmyslu, akciových bank, soukromých pojišťoven a potravinářského průmyslu. Dále o konfiskaci nepřátelského majetku a o Fondu národní obnovy. Přelom října a listopadu 1945 – měnová reforma.

5 – odsun cca 2.7 mil.Němců na základě Postupimské konference. Tomu předcházel tzv.divoký odsun - násilné vyhánění a lynčování Němců – první poválečné volby do Ústavodárného národního shromáždění, v červenci předsedou vlády jmenován Klement Gottwald. Leden 1947 – zahájen dvouletý plán hospodářské obnovy. Rok 1947 – rok zápasu o udržení demokratické společnosti. Červenec 1947 – ČSR odmítla účast na Marshallově plánu hospodářské obnovy (vedle SSSR, Polska, Maďarska, Jugoslávie, Albánie, Bulharska a Finska). Říjen 1947 – zavedena milionářská daň (dávka).

6 Říjen 1947 – „politická“ krize na Slovensku – uměle vyprovokovaná. Únor 1948 – vládní krize, demise 12 ministrů, sjezd závodních rad, generální stávka, 25.2.sestavena nová – „rudá“ vláda – moc v zemi převzata komunisty, země začleněna do sovětského bloku, začnou komunistické represe a čistky – vydána Ústava 9.května – komunistická abdikoval E.Beneš, se prezidentem republiky stal K.Gottwald (do ). Předsedou vlády se stal Antonín Zápotocký.

7 Závěr V letech 1945 – 48 byl sice rekonstruován společný stát Čechů a Slováků, ovšem už bez Zakarpatské Ukrajiny. Většina Němců byla odsunuta. Souboj politických protivníků byl rozhodnut ve prospěch komunistů – a to s mnoha nedozírnými následky pro další vývoj po r.1948.

8 Edvard Beneš

9 Jan Masaryk

10 Klement Gottwald

11 Odsun Němců

12 Marshallův plán

13 Komunistická propaganda

14 Použité zdroje Vlastní práce autora

15 Použité obrázky NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: GEORGE GRANTHAM BAIN COLLECTION. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped_K G).jpg R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped_K G).jpg POETICBAND. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: REJN DIRKSEN. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: NEZNÁMÝ. wikipedia [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped).jpg R90009,_Budapest,_II._Weltfestspiele,_Festumzug,_tschechische_Delegation_(cropped).jpg


Stáhnout ppt "Přehled událostí v ČSR po r.1945 Perioda 1945 - 48."

Podobné prezentace


Reklamy Google